Spektrum – recenzja gry imprezowej

 

Tytuł: ,,Spektrum”

Autorzy: Alex Hague, Justin Vickers, Wolfgang Warsch

Ilustracje: Nan Na Hvass, Sofie Hannibal

Rok wydania: 2021

Wydawnictwo: Rebel

Czas gry: ok. 40 minut

Liczba graczy: od 2 do 6+

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: wybitna

   

Recenzja:

Kiedy dowiedziałam się, że ,,Wavelength” zostanie przetłumaczona i będzie dostępna w Polsce, niezwykle się ucieszyłam! Od początku zeszłego roku mówiło się o niej jako o najciekawszej grze imprezowej zbliżających się miesięcy. Choć może nie trafiła na swój najlepszy czas i nie miała szansy się wykazać, to jednak ze względu na uniwersalną liczbę graczy – można cieszyć się nią nawet w dobie pandemii. 

 

,,Spektrum” to gra, której mechanika opiera się przede wszystkim na kreatywności, zgadywaniu i wspólnej zabawie. Przeznaczona jest dla każdego powyżej 14 roku życia, a może w nią grać od 2 do nieskończonej, parzystej liczby graczy (choć ja sugeruję optymalnie szóstkę). 

 

 

 

 

Pudełko zawiera plastikową, wprawianą w ruch tarczę z punktacją, zasłonkę oraz ruchomy wskaźnik. Dodatkowo we wnętrzu znajduje się krótka instrukcja z uproszczonymi zasadami, tymi bardziej zaawansowanymi oraz reguły kooperacyjnej rozgrywki. Poza tym są oczywiście dwustronne karty (126 sztuk) oraz 3 znaczniki.

 

Co ciekawe, w pudełku znajduje się plastikowe wypełnienie, które w zasadzie służy za planszę. To ogromny atut, ponieważ finalnie gra zajmuje bardzo mało miejsca i można z niej korzystać w pociągu, na plaży czy pod namiotem! 

 

 

 

 

Rozgrywka składa się z trzech faz – podpowiadacza (choć ja nazwałabym ją po prostu fazą hasła), fazy aktywnej drużyny (czyli fazy zgadywania) oraz fazy wyboru strony (trafniej – fazy przeciwników). W dużym skrócie – w ,,Spektrum” losuje się kartę, np. taką z napisem: dobry przykład – zły przykład. Podpowiadacz w tajemnicy przed innymi wprowadza koło w ruch i widzi, gdzie na półkolu znajduje się liczba 4 (czyli ta, która oferuje najwięcej punktów). Jego zadaniem jest teraz wymyślić takie słowo, które pozwoli drużynie poprawnie oszacować to miejsce. Jeżeli ,,czwórka” znalazłaby się dokładnie w połowie półokręgu, wtedy mógłby użyć np. słowa: starsza siostra, bo jest ono idealnie pasujące do tych dwóch przykładów (jeżeli punkty byłyby po lewej stronie, mógłby powiedzieć: prymus, a po prawej – kryminalista). 

 

,,Spektrum” to gra na punkty więc zwycięża ta drużyna, która jako pierwsza zdobędzie ich 10! Nieco inaczej wygląda to w wersji kooperacyjnej, ale cel jest ten sam – odgadnąć jak najwięcej haseł. 

 

 

 

 

Ogólnie to pozycja przy której fantastycznie mija czas i która sprawia dużo satysfakcji. Czasami trudno wymyślić jakieś kreatywne i trafne hasło, ale w ,,Spektrum” liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Polecam Wam filmy lub zdjęcia na których widać hasła zaproponowane przez innych graczy – niektóre propozycje są naprawdę bardzo interesujące!

 

,,Spektrum” to gra wydana z najwyższą starannością, która stanie się stałym bohaterem Waszych spotkań towarzyskich. Bardzo ją polecam!

 

Grę do recenzji przekazało Wydawnictwo Rebel:

 

Poprzedni wpis
Chiral – recenzja komiksu
Następny wpis
Trzy pytania – recenzja przedpremierowa
Tags: +100, +14, +15, +16, +17, +18, 2021, Alex Hague, gra imprezowa, gra na wiele osób, gra Spektrum, gry planszowe, Justin Vickers, Nan Na Hvass, planszówka na imprezę, przeciwieństwa, Rebel, recenzje gier, skojarzenia, Sofie Hannibal, Spektrum, Wolfgang Warsch, Wydawnictwo Rebel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja