Chiral – recenzja komiksu

Tytuł: ,,Chiral”

Scenariusz: Eduardo Damasceno

Rysunki: Luis Felipe Garrocho

Tłumaczenie: Jakub Jankowski

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2020 

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Ludzie niezależnie od czasów w których żyją, zawsze zmagają się z tego samego rodzaju potworami. Mają podobne motywacje i zawsze zależy im na poczuciu bezpieczeństwa oraz sprostaniu oczekiwaniom innych.

 

,,Chiral” jest dodrukiem niewielkiego objętościowo komiksu, który opowiada prostą, ale zarazem bardzo uniwersalną historię. Jego autorami są brazylijscy twórcy: Eduardo Damasceno oraz Luis Felipe Garrocho. 

 

 

Na monochromatycznych kadrach przeplata się opowieść młodej dziewczyny oraz zmęczonego życiem kapitana. Tym, co ich łączy, jest dziennik – spisany niegdyś przez mężczyznę i pozostawiony jako świadectwo minionych czasów. Dziewczyna często do niego zagląda – inspiruje się słowami kapitana i utożsamia z nimi, bo podobnie jak on, żyje w tym samym miejscu, ale wiele lat później.

 

Akcja rozgrywa się w portowej wiosce, której bezpieczeństwu zagrażają morskie potwory. Ludzie uważają, że polowanie na nie jest ważne, żeby monstra trzymały się daleko od brzegu. Co kilka dni wypływa więc z portu statek, na pokładzie mając odważnych mężczyzn i kobiety, które narażając życie, zmierzają na swoją najważniejszą misję. 

 

 

Tytuł komiksu prawdopodobnie nawiązuje do chiralności cząsteczek, pojęcia z dziedziny chemii, które polega na spostrzeżeniu, że cząsteczka wyjściowa i jej lustrzane odbicie nie są identyczne. Dwójka bohaterów także – choć ma ten sam cel i podobne pragnienia, w rzeczywistości bardzo się od siebie różni. 

 

Ta metaforyczna opowieść, którą można rozumieć na wiele sposobów. Nawet kolorystyka pozostawia tutaj szerokie pole do rozważań – czarno-białe kadry w przypadku kapitana, cieplejsze, z odcieniami żółci w przypadku dziewczyny oraz kolorowe, jedyne w całym komiksie ciała zabitych potworów. 

 

 

Polecam ,,Chiral” jako tajemniczą lekturę, której odczytywanie sprawi czytelnikom wiele satysfakcji. Będzie odpowiednia dla osób powyżej 14 roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Chiral/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Kto tu puka? – recenzja serii popularnonaukowej
Następny wpis
Spektrum – recenzja gry imprezowej
Tags: +14, +15, +16, +17, +18, 2020, blog książkowy, Chiral, Chiral komiks, Eduardo Damasceno, Jakub Jankowski, komiks, komiksy, komiksy młodzieżowe, Luis Felipe Garrocho, portowe miasteczko, recenzje książek, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, walka z potworami, Wydawnictwo Timof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja