Przepis na zupę dyniową – recenzja komiksu

Tytuł: Przepis na zupę dyniową

Tekst: Joanna Zagner-Kołat

Rysunki: Joanna Zagner-Kołat

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Pandemia dla wielu osób była i niestety ciągle jest czasem izolacji, ograniczonych kontaktów oraz narzucanych przez siebie lub innych obostrzeń. Niektórzy radzą sobie z tym lepiej, dla innych jest to prawdziwy test charakteru. 

 

Joanna Zagner-Kołat w swoim komiksie ,,Przepis na zupę dyniową” ukazuje ciekawą perspektywę kobiety doświadczonej przez los i uczącej się stawiać pierwsze kroki po chorobie na koronawirusa.

 

 

 

Opowieść ma dwie widocznie zarysowane linie czasu – współczesną oraz tę z lat 90-tych. Przeplatają się w fabule jak dwa światy. Pierwszy związany jest z izolacją, poczuciem samotności, bezsilnością. Drugi to geneza historii o bohaterce, która pokonała raka, zrealizowała marzenia i jest teraz spełnioną artystką.

 

Będąc studentką łódzkiego ASP dostała diagnozę nowotworu jajnika. Ze względu na zawiłości losu została z tym niemal sama. Z daleka od rodziny, prawie umierając na stole operacyjnym, ze świadomością, że nikt jej nie pożegna.

 

,,Przepis na zupę dyniową” jak mogłoby się jednak wydawać, nie jest opowieścią o strachu. Moim zdaniem to właśnie historia o usilnym pościgu za życiem – chwytania się każdej możliwości; byle tylko podnieść się i móc wrócić do normalności. Bo to normalność jest stawką do której wszyscy dążymy. Ale co to właściwie znaczy? 

 

 

 

 

Każdy z nas chce mieć wybór. Jakiekolwiek ograniczenia wpływają na nasze samopoczucie i nasze zdrowie psychiczne. Musimy czuć, że mamy kontrolę, że możemy, że pozostał nam czas, by sięgać po zamierzone cele.

 

W tym komiksie tym kołem ratunkowym, który początkowo wydaje się bohaterce absurdem, jest dieta. Troska o własny organizm, zgłębianie jego tajemnic i dostarczanie mu wartościowych składników. Tytułowa zupa dyniowa (na którą znajdziemy w tej pozycji przepis – podobnie jak i na inne zdrowe potrawy), to w pewnym sensie mistyczny eliksir, który sprawia, że wszystko będzie dobrze.

 

Muszę przyznać, że z nostalgią patrzyłam na komiksowe kadry w tej pozycji. Sama spędziłam pięć lat na studiach w Łodzi i na niektórych obrazkach budynki wydają się być znajome.

 

Może z tego powodu tak sympatyzuję zarówno z bohaterką jak i z samym komiksem. ,,Przepis na zupę dyniową” jest częścią czyjegoś życia. Po ostatnich miesiącach wiele osób może się z nim utożsamić, a po latach – będzie on dziwną, ale i wyjątkową pamiątką czasów, które odeszły.

 

Polecam czytelnikom powyżej 13 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Przepis+na+zupę+dyniową/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Jak rosnę. Książka zapisków z mojego dzieciństwa – recenzja
Następny wpis
5 nowości od Wydawnictwa Muchomor
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2021, blog książkowy, izolacja, Joanna Zagner - Kołat, komiks, komiksy, komiksy o pandemii, koronawirus, Łódź, pandemia, Przepis na zupę dyniową, rak, recenzje książek, Timof, Timof comics, Wydawnictwo Timof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja