Jak rosnę. Książka zapisków z mojego dzieciństwa – recenzja

Tytuł: Jak rosnę. Książka zapisków z mojego dzieciństwa

Autorka: Monika Koprivova

Ilustracje: Linh Dao

Tłumaczenie: Zofia Bałdyga

Wydawnictwo: Familium

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla najmłodszych  , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Przyznam szczerze, że miałam już nie raz do czynienia z różnego rodzaju kronikami dokumentującymi pierwsze momenty życia dziecka. Niektóre odpychały krzykliwymi kolorami oraz przerysowanymi kotkami, wzorkami oraz źle pomyślanym fontem. Tych godnych uwagi było zdecydowanie mniej, jednak taką, którą sprawiłabym moim bliskim – rodzinie oraz przyjaciołom, nie znalazłam. Aż do dzisiaj (a właściwie do momentu, gdy otrzymałam tę przesyłkę).

 

,,Jak rosnę. Książka zapisków z mojego dzieciństwa” to wielkoformatowa pozycja, która zachwyca nie tylko gustownie pomyślaną okładką, ale i porządną, trwałą oprawą i pachnącym, wysokiej jakości papierem. Została wydana przez Familium – markę specjalizującą się w pięknych książkach z czeskimi korzeniami, której celem jest zachowywanie w pamięci ważnych momentów z życia rodziny (koniecznie zapamiętajcie tę nazwę).

 

 

 

Oprócz ,,Jak rosnę”, w moim domu pojawiła się także ,,Drzewo rodowe naszej rodziny” (o której opowiem już wkrótce). Autorką jest Monika Koprivova, a pełne ciepła ilustracje wykonała artystka Linh Dao. Muszę przyznać, że trzymając tę książkę w rękach, natychmiast ma się ochotę usiąść do jej wypełniania.

 

Co znajdziemy w środku?

Naturalnie głównym bohaterem ,,Jak rosnę” jest dziecko. Po wpisaniu imienia na pierwszą stronę, zaczynamy jego wielką przygodę po świecie sentymentalnych wspominek (autorka naprawdę postarała się, żeby było o czym myśleć!).

 

Akcja zaczyna się jednak na chwilę przed narodzinami dziecka. Co bardzo mnie wzruszyło; przewidziano w książce rozkładówki charakteryzujące rodziców – ich wspólne oraz indywidualne zainteresowania, rodzaj wykonywanej pracy ale także podstawowe i ważne fakty dotyczące ich urodzin.

 

 

 

Na kolejnych stronach mamy piękne, wyrysowane farbami wodnymi drzewo genealogiczne (przedsmak ,,Drzewo rodowe naszej rodziny”) i oczywiście najbardziej kluczowe momenty z pojawienia się na świecie naszej bohaterki lub bohatera. Książka oprócz subtelnych i bardzo ładnych akcentów ilustracyjnych, pozostawia sporo miejsca na możliwość wklejenia zdjęcia. Odpowiedzi na pytania często nie są związane z pierwszą potrzebą oraz najbardziej kluczowymi informacjami – to raczej fakty do których niezwykle przyjemnie będzie powrócić po latach. ,,Kiedy moi rodzice dowiedzieli się, czy będę chłopcem czy dziewczynką”, ,,jaka jest moja ulubiona piosenka w dwunastym miesiącu życia”, ,,jak mają na imię moje pluszaki” – to tylko kilka przykładów, w jak trafny i kreatywny sposób pomyślane są te pytania. 

 

Obecne w książę są również wstawki humorystyczne  z przymrużeniem oka, ale także sekcje podzielone np. na czas najważniejszych czynności, liczony według miesięcy, lat czy świąteczny. Ogólnie jest to pozycja bezsprzecznie wyjątkowa, bo nie tylko ogranicza się do pierwszego roku, a nawet pierwszych lat – ale towarzyszy dziecku, a później już nastolatkowi… do samej osiemnastki!

 

 

 

,,Jak rosnę” wypełniana w sekrecie przed dzieckiem i wręczona mu w dzień osiągnięcia dojrzałości, byłaby absolutnie wyjątkowym wydarzeniem!

Niezwykle polecam ją dzieciom (i rodzicom!) w każdym wieku (bo można nadrobić wcześniejsze miesiące lub lata, a efekt i tak będzie tego warty).

 

Dodatkowo, tylko do 17.12.2021 roku macie specjalną zniżkę na tę książkę, na -15% (łączy się z tymi obowiązującymi na stronie!). Wystarczy, że przy składaniu zamówienia wpiszecie: BAJKOCHLONKA15

Link do strony Wydawnictwa: https://familium.pl/wszystkie-prezenty/84-jak-rosne-.html

 

Poprzedni wpis
Stella: Dixit Universe – recenzja gry planszowej
Następny wpis
Przepis na zupę dyniową – recenzja komiksu
Tags: +1, +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, blog książkowy, Familium, Jak rosnę, Jak rosnę. Książka zapisków z mojego dzieciństwa, kronika, kronika dziecka, książka na całe życie, książka na pamiątkę, książki dla dzieci, książki na prezent, Linh Dao, Memory Book, Monika Koprivova, recenzje książek, współpraca, Wydawnictwa Familium, Zofia Bałdyga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja