fbpx

Nauka czytania – recenzja

Nauka czytania – recenzja

Tytuł: ,,Nauka czytania

Autor: Agnieszka Łubkowska

Ilustracje: Joanna Kłos

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość:  prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Poszukiwania odpowiedniego elementarza nie zawsze zaliczają się do najprostszych. Najważniejsze, żeby spełniał on kilka podstawowych warunków, dzięki którym nauka z niego będzie przyjemna i przede wszystkim skuteczna.

 

Cechy, które powinny towarzyszyć idealnemu elementarzowi:

📕 czytelna czcionka,

📕 estetyczny,

📕przejrzysty,

📕pobudzają wyobraźnię,

📕zawierający nieskomplikowane, ale interesujące zdania.

 

,,Nauka czytania” to książka napisana przez Agnieszkę Łubkowską, która specjalizuje się w metodach korekty dysleksji, dysgrafii i dyskalkulii. Ma także uprawnienia do posługiwania się metodą Davisa, do której namawia także w swoim najnowszym tytule.

 

 

 

 

Kilka miesięcy wcześniej w tej serii pojawiła się także książka ,,Nauka liczenia”, która miała przybliżyć dziecku opanowanie podstaw liczenia, przez ćwiczenia i zabawy.

 

,,Nauka czytania” składa się na 3 części – naukę liter, sylab oraz czytanie całych słów. Z oczywistych powodów najbardziej obszerny jest pierwszy rozdział, w którym każda litera w formie małej i dużej zajmuje jedną stronę. Obok jest 10 małych ilustracji, gdzie niektóre zwierają omawianą literę. Zadaniem dziecka jest wybrać te słowa, które obrazują grafiki, gdzie pojawia się dana głoska.

 

Kolejna rozkładówka to mini opis nawiązujący do przyrody, geografii czy innych ciekawostek, które z pewnością zainteresują dzieci. W tej części autorka także przewidziała mini ćwiczenia dla uczącego się czytać.

 

 

 

 

W przypadku drugiej części książki, autorka także zachęca do różnych aktywności. Podpowiada w jaki sposób klaskanie może być przydatne do nauki sylabizowania lub wyjaśnia różnice pomiędzy sylabami otwartymi i zamkniętymi.

 

Książka zawiera także 3 ćwiczenia na koncentrację.

 

,,Nauka czytania” została pięknie zilustrowana przez Joannę Kłos. Całość jest niezwykle estetyczna, ale także dzięki nieco wygaszonym kolorom jest uzupełnieniem tekstu i nie wybija się na pierwszy plan.

 

 

 

 

 

Polecam tę pozycję każdemu dziecku, które chce nauczyć się czytać, ale również i tym, które mają z nauką czytania kłopot. Może ona okazać się skuteczniejsza, niż pozostałe elementarze.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/nauka-czytania/2648/ksiazka.html#.XKips-szZE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment