Sylaby. Nauka czytania – recenzja gry karcianej

Sylaby. Nauka czytania – recenzja gry karcianej

 

 

Nazwa: ,,Sylaby. Nauka czytania”

Autorzy: Agnieszka Łubkowska, Michał Szewczyk

Ilustracje: Joanna Kłos

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

Liczba elementów: 110 kart

Ilość graczy: 2-5

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Alternatywne metody nauki czytania? Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się w trakcie zabawy! Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało ciekawą karciankę na podstawie elementarza ,,Nauka czytaniaAgnieszki Łubkowskiej, o którym pisałam już jakiś czas temu.

 

 

,,Sylaby. Nauka czytania” to gra edukacyjna dla dzieci powyżej 6. roku życia, które znają już pojedyncze litery i właśnie uczą się składać je w całe zdania. 

 

Niewielkich rozmiarów pudełko zawiera aż 110 kart, które podzielono na dwa stosy – sylab oraz spółgłosek. Rewersy wszystkich kart są takie same, z kolei awersy rozróżniono na kolor żółty i niebieski.

 

 

 

Celem gry jest pozbycie się z ręki wszystkich kart, układając je w słowa. Rozgrywkę można przeprowadzić na dwa sposoby – prostszy i trudniejszy. Ten pierwszy zakłada rezygnację z kart spółgłosek i granie tylko z wykorzystaniem kart sylab. Dodatkowym ułatwieniem jest swego rodzaju joker, czyli karta z oznaczeniem ,,Dowolna sylaba”, dzięki której można dokończyć brakujące słowo, bez potrzeby posiadania wszystkich sylab.

 

Zabawa rozpoczyna się, kiedy wszyscy gracze mają na ręce 7 kart, a pośród nich znajduje się stos sylab. 

Sama rozgrywka jest bardzo prosta, a jej reguły złapie w lot każde dziecko. Z czasem, kiedy poziom podstawowy zostanie opanowany do perfekcji, można zdecydować się na wyższy stopień trudności. Wówczas talia powiększa się do 9 kart na ręce i w ich składzie pojawiają się również spółgłoski. 

 

Twórcy gry przewidzieli także dodatkowe 3(!) możliwości urozmaicenia sobie czasu z ,,Sylabami. Nauką czytania”. Te kolejne opcje zabawy nazwali: Rozsypanką, Sylabowe Makao oraz Ja Wiem.

Każda z tych możliwości pozwala na efektywną naukę czytania, ale również gwarantuje dobrą zabawę. To także sposób, żeby ten tytuł nie znudził się nam przez długi czas!

 

 

 

 

Warto wspomnieć, że całość jest niezwykle estetyczna i dobrze wykonana. ,,Sylaby. Nauka czytania” może być więc wspaniałym pomysłem na prezent dla starszego przedszkolaka lub ucznia z pierwszych klas szkoły podstawowej.

 

Ostatnio pojawiły się jeszcze inne gry edukacyjne dla dzieci od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Umiejętność liczenia i spostrzegawczości poćwiczymy z ,,Pucio. Domino, z kolei o trzeciej grze – ,,Pucio. Gdzie to położyć?” opowiem już niebawem!

 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/sylaby-nauka-czytania/2779/gra.html#.XndzKi2Bgnc

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment