Tytuł: Pieniądze i cała reszta
Autor: Gail Vaz-Oxlade
Tłumaczenie: Marcel Wojdyło
Wydawnictwo: Znak emotikon
Rok wydania: 2020
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla rodziców
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Oszczędzanie to jedna z tych umiejętności, z którą nie każdy ma szczęście się urodzić. Zapewne wielu z nas dobrze kojarzy ludzi rozrzutnych jak i tych niezdrowo wręcz skąpych. Okazuje się, że nie ma co się martwić, bo rozsądnego gospodarowania pieniędzmi można się po prostu nauczyć!
W perspektywie siedzenia w domu (gdzie o oszczędności nieco łatwiej), ale i przyszłościowego myślenia o wakacjach marzeń (kiedy sytuacja w Polsce i na świecie wreszcie wróci do normy), czas pomyśleć o finansach!
,,Pieniądze i cała reszta” to niewielka formatowo, ale bardzo udana książka Gail Vaz-Oxlade pisarki, która zajmuje się przede wszystkim szeroko rozumianą ekonomią oraz dziennikarstwem finansowym.
Tę pozycję dedykuje rodzicom z różnych stron świata, którzy pragną nauczyć swoje dzieci oszczędzania, dzielenia się oraz mądrego wydawania pieniędzy.
Książkę należy traktować więc nie jako kolejny wydatek, ale jako inwestycję (choć szczerze mówiąc, ja tak mówię o każdej nowej pozycji w mojej biblioteczce 😅 ).
,,Pieniądze i cała reszta” nie jest, jak można byłoby przypuszczać, wieleset stronicową encyklopedią na temat mądrego planowania wydatków. To dość zwięzła, ale bardzo treściowa lektura z której każdy wyniesie coś interesującego dla siebie.
Autorka szczególny nacisk kładzie w niej przede wszystkim na praktykę. Uważa, że odpowiedzialności za naukę o finansach nie powinno przenosić się na innych, ale samodzielnie kształcić dzieci w tym kierunku.
Rozpoczynając od ważnej funkcji kieszonkowego, jego wartości, poprzez ustalenie zasad czy bycia konsekwentnym, pokażemy dzieciom czym jest odpowiedzialność i nauczymy je, jak sobie radzić z określoną sumą, którą akurat mają do dyspozycji.
Jednocześnie książka zachęca do przeprowadzenia ćwiczenia na dzielenie wydatków (zamawiając książkę na stronie Wydawnictwa, istnieje możliwość otrzymania jej z limitowanymi naklejkami). Kiedy oznaczymy sobie takie słoiki 4 ważnymi hasłami: zachcianki, oszczędności, dzielenie się, planowane wydatki – istnieje możliwość, że dzieci zaczną traktować kieszonkowe nie tylko jako pieniądze do wydawania, ale również jako źródło pilnych i przyszłościowych celów.
Autorka ,,Pieniędzy i całej reszty” uwzględniła w niej także etapy dorastania oraz podkreśliła na co warto zwracać uwagę w konkretnym wieku dziecka. Wspomniała również o roli pożyczki, kart kredytowych i konsumpcjonizmie.
Myślę, że trudno o bardziej merytoryczną książkę, napisaną zarazem takim lekkim językiem i z rozsądnym podejściem. Nie ma wątpliwości, że edukacja finansowa dzieci jest szalenie ważna, dlatego polecam tę pozycję rodzicom wszystkich maluchów, które ukończyły już 4 rok życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/pieniadze-i-cala-reszta-naucz-dziecko-oszczedzac-dzielic-sie-i-madrze-wydawac-gail-vaz-oxlade-168171