Co robić, aby mieć dużo pieniędzy – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Co robić, aby mieć dużo pieniędzy
Autorka: Laura Mascaró
Ilustracje: Candela Ferrandez
Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Wydawnictwo: Levyz
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Niektóre książki potrafią zaciekawić samym tytułem! Kto bowiem mógłby się oprzeć lekturze, rozpoczynającej się od pytania: ,,Co robić, aby mieć dużo pieniędzy”? Mnie ta sztuczka się nie udała, ale wcale nie żałuję. Napiszę więcej – czytając tekst Laury Mascaro poczułam się zainspirowana i trochę mądrzejsza, choć książka jest dedykowana dzieciom już powyżej 8 roku życia.

Jak obchodzić się z pieniędzmi?

Kiedy byłam w wieku szkolnym, nikt nie uczył mnie jak obchodzić się z pieniędzmi. Fakt, dostawałam kieszonkowe, ale prawdopodobnie zupełnie nie rozumiałam rozmaitych mechanizmów, które związane były z oszczędzaniem, wydawaniem czy po prostu – rozsądnymi zakupami. 

Laura Mascaro porzuciła zawód prawnika i zaczęła edukować dzieci oraz dorosłych. W książce, która ukazała się dzięki działaniom Wydawnictwa Levyz, opowiada o przedsiębiorczości, zarządzaniu pieniędzmi oraz czasem. Dzięki jej poradom najmłodsi mają szansę lepiej rozumieć czym jest wartość, dochód pasywny czy… eksperyment słodkiej pianki.

Opowieść o Samuelu

,,Co robić, aby mieć dużo pieniędzy” rozpoczyna się jednak nie jak pozycja popularnonaukowa, ale powieść fabularna. Czytelnicy poznają Samuela – chłopca zamieszkującego Wyspę Słońca. Wszyscy jej osadnicy łowią codziennie ryby, żeby móc je jeść. Samuela nudzi to zajęcia i zaczyna rozmyślać co zrobić, żeby być bardziej efektywnym. Choć dorośli śmieją się z jego pomysłów, wkrótce okazuje się, że chłopiec zmienia życie na wyspie.

Ta historia od której autorka wychodzi do dalszych rozważań, pojawia się w książce niczym refren. Dzięki temu młodszym czytelnikom łatwiej jest zrozumieć rozmaite procesy. W rozdziałach choć pojawiają się bardziej skomplikowane pojęcia, zawsze są wyjaśniane na przykładach, co świetnie wpływa na ich szybkie przyswajanie.

Książka aktywnościowa o oszczędzaniu

Narrator często zwraca się wprost do czytelnika, zachęcając go do własnych przemyśleń. Na wielu rozkładówkach znajdują się także puste miejsca, gdzie można coś zanotować, zapisać swoje pomysły lub po prostu wykonać zadanie wynikające z treści. 

,,Co robić, aby mieć dużo pieniędzy” to niezwykle bogate źródło praktycznej wiedzy. Oprócz zachęcania dzieci do kreatywności, ale i świadomego spojrzenia na kwestię zarabiania czy oszczędzania, podsuwane są rozmaite ciekawostki, którymi można popisać się w gronie przyjaciół lub rodziny, m.in.:

  • dlaczego skarbonki mają często kształt świnek,
  • skąd wzięło się słowo ,,dolar” lub ,,moneta”,
  • dlaczego na banknotach euro znajdują się bramy i mosty z różnych epok i dlaczego nie są one prawdziwe,
  • z jakiego powodu ludzie wrzucają pieniądze do fontann.

Moim zdaniem, ,,Co robić, aby mieć dużo pieniędzy” powinna szybko trafić na listę obowiązkowych szkolnych lektur. Łatwo się z nią pracuje, kolejne rozdziały to gotowe pomysły na scenariusze lekcji, a jej zawartość (ubogacona wieloma zabawnymi ilustracjami) wciąga oraz zachęca do własnych rozmyślań.

Link do strony Wydawnictwa: https://levyz.pl/sklep/


Poprzedni wpis
Ale odlot! – recenzja książki dla dzieci o lataniu
Następny wpis
Słownik obrazkowy. Ja i mój świat – recenzja książki
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2022, Barbara Bardadyn, blog książkowy, Candela Ferrandez, Co robić aby mieć dużo pieniędzy, ekonomia, jak nauczyć dziecko oszczędzania, kieszonkowe, książki aktywnościowe dla dzieci, książki dla dzieci, książki o oszczędzaniu dla dzieci, książki o pieniądzach dla dzieci, Laura Mascaró, Levyz, oszczędzanie, pieniądze, przedsiębiorczność, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Wydawnictwo Levyz

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja