Idziemy do pierwszej klasy – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Szkoła i ja. Idziemy do pierwszej klasy
Autorka: Ewa Borowska
Ilustracje: Natalia Jabłońska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia ktoś wysyła was na stację kosmiczną. Nie daje żadnych wskazówek, nie mówi czego możecie się spodziewać. Jesteście przestraszeni i pełni obaw. Wiecie tylko, że teraz wszystko się zmieni.

Tak muszą czuć się niektórzy pierwszoklasiści, którzy idąc do szkoły, zupełnie nie wiedzą, co ich czeka. Żeby temu zapobiec i uspokoić trochę przyszłych uczniów – powstała wyjątkowa książka! Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się pozycja ,,Szkoła i ja. Idziemy do pierwszej klasy” Ewy Borowskiej z ilustracjami Natalii Jabłońskiej.

Przewodnik dla pierwszoklasistów

Głównymi bohaterami ,,Idziemy do pierwszej klasy” jest rodzeństwo Iga i Filip. Wiedzą, że będą chodzić do I C i są bardzo ciekawi kolegów, wychowawcy oraz samej szkoły. Rozkładówka po rozkładówce towarzyszymy im, poznając wspólnie tajemnice pierwszoklasistów. 

Ta książka to swego rodzaju przewodnik – po szkole, lekcjach, nauczycielach. Autorka krok po kroku wprowadza dzieci w szkolne życie, obudowując treść w przyjemną i interesującą fabułę.

Skarbnik, świetlica i szatnia

Całość rozpoczyna się od uroczystego apelu, gdzie Iga z Filipem poznają swoim przyszłych kolegów i koleżanki. Następnie pokazane są różne ważne miejsca w placówce, opisane zasady korzystania z szatni oraz łazienki. Dwie strony poświęcono nawet na podsumowanie wyprawki (kupowanie zeszytów było dla mnie zawsze najprzyjemniejszym momentem końca sierpnia)!

Autorka uwzględnia i podkreśla, że w zależności od szkoły, drobne niuanse mogą się różnić, ale poza tym w bardzo trafny sposób zaznajamia czytelników z kwestiami, które wielu rodzicom nawet nie przyszłyby nawet do głowy że mogą być problematyczne. Przykładem jest oznaczenie łazienek dla chłopców i dziewczyn, opisanie ról dyżurnego lub skarbnika czy wyjaśnienie czym jest świetlica.

Adaptacja dziecka w szkole

W ,,Idziemy do pierwszej klasy” nie zabrakło także garści bardzo dobrych porad dla rodziców. Znajdziecie je na końcu książki. Ich zadaniem jest sprawić, żeby te pierwsze tygodnie w szkole były dla dziecka jak najmniej stresujące. Przyszły uczeń ma być podekscytowany wizją pójścia do pierwszej klasy. Wyposażając dziecko w podstawowe umiejętności, takie jak samodzielne ubieranie; czy dzielenie się z nim swoimi wspomnieniami z tego okresu – wzmacnia jego poczucie własnej wartości.

Najlepszą metodą na udane wejście w etap szkolny jest bycie otwartym i rozmawianie o potencjalnych lękach. Książka ,,Idziemy do pierwszej klasy” to kompletna lektura, która zdecydowanie pomoże w udanej adaptacji. Polecam ją wszystkim przyszłym pierwszoklasistom.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/szkola-i-ja–idziemy-do-pierwszej-klasy/p3250.html


Poprzedni wpis
Budujemy dom – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Recenzja serii przyrodniczej dla dzieci Mikrocuda
Tags: +6, +7, 2023, adaptacja szkolna, apel, blog książkowy, Ewa Borowska, Idziemy do pierwszej klasy, książki dla przyszłych pierwszoklasistów, Nasza Księgarnia, Natalia Jabłońska, nauczyciel, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, świetlica, szkoła, Szkoła i ja. Idziemy do pierwszej klasy, szkolne wycieczki, uczeń, wychowawca, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wyprawka szkolna

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja