Atlas syren – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Atlas syren. Wodny lud z różnych stron świata
Autorka: Anna Claybourne
Ilustracje: Miren Asiain Lora
Tłumaczenie: Joanna Wajs
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Syreny to mistyczne stworzenia, które od wielu setek lat inspirującą małych oraz dużych. Wiara w niezwykłe istoty obdarzone rybimi lub innymi, zwierzęcymi ogonami sprawia, że świat staje się bardziej tajemniczy, a tym samym ciekawy.

Przyznam szczerze, że zupełnie zaniedbałam temat syren w literaturze dziecięcej. Do tej pory nie pojawiła się jeszcze u mnie na stronie książka, która skupiałaby się odpowiednio na tych bohaterkach (ale też i bohaterach). Co prawda, syreny jako postacie drugoplanowane lub w powieściach można było dostrzec np. w ,,Strażnik Klejnotu”, ,,Atlas – stwory i potwory” lub ,,Świat obok świata. Mroczna Baśń”, ale nie były to swego rodzaju kompendia wiedzy.

Z tym większym entuzjazmem dzielę się jedną z ostatnich nowości Wydawnictwa Nasza Księgarnia ,,Atlas syren. Wodny lud z różnych stron świata”!

Wszystko, co trzeba wiedzieć o syrenach

Jest to książka duetu Anna Claybourne oraz Miren Asiain Lora, w której bardzo sumiennie opracowany został temat tych konkretnych podmorskich stworzeń. Koncepcja na lekturę wydaje się bardzo prosta – skupiając się na geograficznym występowaniu syren, zostały ujęte najbardziej znane legendy z różnych zakątków świata. 

Rozkładówki te przeplatane są stronami z tzw. wiedzy ogólnej, czyli np. z informacjami o charakterystycznych mocach, ich historią starożytną, a nawet spotkaniami z syrenami z ostatnich lat!

(za pomoc w wykonaniu tych zdjęć dziękuję mojej prywatnej syrence – Mamie)

Nauka geografii jako ciekawy bonus

Przy okazji odkrywania syren z rozmaitych kontynentów (a w książce ujęty został podział na Europę, Afrykę, Azję, Australię i Oceanię, Amerykę Północną oraz Amerykę Południową), możliwa jest nauka jeszcze niepoznanych krajów, wysp czy mórz, rzek i jezior.

Wiele syren związanych jest bowiem z konkretnym miejscem, w którym można je spotkać. Na przykład Sinjike – opiekuńcza syrena z Korei Południowej troszczy się wyłącznie o o wyspy Geomun-do, a syreny uzdolnione umiejętnością gry na czarango występują tylko w jeziorze Titicaca, na granicy Boliwii oraz Peru.

Polska syrenka jedną z bohaterek

W ,,Atlasie syren” spotkamy oczywiście jedną z chyba najsłynniejszych syrenek na świecie, czyli Arielkę, ale również w książce nie brakuje polskiego akcentu. Warszawskiemu symbolowi także poświęcono odpowiedni fragment na stronie bohaterek europejskich.

,,Atlas syren” to doskonale przygotowany i bardzo satysfakcjonujący zbiór syrenich ciekawostek z całego świata. Jestem przekonana, że zachwyci on dorosłych i dzieci już powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/atlas-syren–wodny-lud-z-roznych-stron-swiata/p3091.html


Poprzedni wpis
Orkiestra świata – recenzja premierowa książki
Następny wpis
Bitmaks i spółka – recenzja komiksowej serii dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +6, +7, +8, +9, 2022, Anna Claybourne, Atlas syren, Atlas syren. Wodny lud z różnych stron świata, blog książkowy, fantastyczne zwierzęta, fantastyka, Joanna Wajs, książki dla dzieci, książki o syrenach, Miren Asiain Lora, Nasza Księgarnia, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, syrena, syreny, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja