Bitmaks i spółka – recenzja komiksowej serii dla dzieci

Tytuły: Bitmaks i spółka. Robot z Niebieskiego Lasu, Bitmaks i spółka. Superprosiak, Bitmaks i spółka. Rufus złoty smok, Bitmaks i spółka. Hektor pies dyrektor, Bitmaks i spółka. Ratujmy Alfa
Seria: Bitmaks i spółka
Autor: Jaume Copons
Ilustracje: Liliana Fortuny
Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo: Debit
Rok wydania: 2021/2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Po komiksy sięgają coraz młodsi czytelnicy. Ten rodzaj literatury zaczyna cieszyć się większą i większą popularnością, czemu zupełnie nie ma się co dziwić. Opowiastki graficzne to świetna alternatywa dla tych osób, które nie przepadają za wielostronicowymi powieściami lub jeszcze nie najlepiej radzą sobie z samodzielnym czytaniem. 

Bitmaks i spółka – komiksowa seria dla dzieci

Właśnie dla nich nakładem Wydawnictwa Debit ukazała się fantastyczna seria ,,Bitmaks i spółka”, która licząc już z najnowszą premierą, składa się na pięć tomów przygód o sympatycznych bohaterach. Twórcami książek jest Jaume Copons – hiszpański pisarz i scenarzysta, a także Liliana Fortuny rysowniczka.

Cykl finalnie ma zawierać sześć części. Zapowiedź tej ostatniej ,,Impreza Arety” znajduje się na końcu właśnie wydanej ,,Bitmaks i spółka. Ratujmy Alfa”! – moje wrażenia z nowości dostępne są na końcu tego wpisu.

Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Serię wyróżnia co najmniej kilka cech, które sprawiają, że dzieci chętnie będą po nią sięgać:

 • ma duże litery ułatwiające samodzielne czytanie,
 • każdy tom składa się na kilka krótkich rozdziałów, które porządkują akcję i wciągają w wir przygód,
 • jest humorystyczna, ale zarazem błyskotliwa,
 • porusza ważne tematy, jednocześnie nie cechując się moralizatorskim tonem,
 • występuje angielskojęzyczny bohater, który zapoznaje dzieci z podstawami angielskiego,
 • jest bajecznie wielobarwna, z ilustracjami o mocno nasyconych kolorach.

Z jakich tomów składa się seria Bitmaks i spółka?

Pełen cykl komiksów zawiera:

 • Bitmaks i spółka. Robot z Niebieskiego Lasu,
 • Bitmaks i spółka. Superprosiak,
 • Bitmaks i spółka. Rufus złoty smok,
 • Bitmaks i spółka. Hektor pies dyrektor,
 • Bitmaks i spółka. Ratujmy Alfa.

Robot z Niebieskiego Lasu

W pierwszej części ,,Bitmaks i spółka. Robot z Niebieskiego Lasu” poznajemy historię głównego i zarazem tytułowego bohatera. Bitmaks jest robotem, który przypadkowo wypadł z samochodu z odpadami. Zajęli się nim niedźwiedź Wagner oraz mysz Bach (zamiłowanie autorów do imion znanych osobistości to kolejny punkt rozpoznawczy tych komiksów!).

Przyjaciele naprawili robota i przypadkowo uczynili go maszyną… do pomagania! Okazuje się jednak, że dobre intencje oraz sympatyczny wygląd nie wystarczą, żeby przekonać do siebie pozostałych mieszkańców Niebieskiego Lasu. Bitmaks udowadnia jednak, wykazując się nie lada odwagą oraz wyjątkowymi umiejętnościami, że jest w stanie wiele zrobić, aby wybawić nowych przyjaciół z tarapatów.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/bitmaks-i-spolka-robot-z-niebieskiego-lasu


Superprosiak

Druga część serii ,,Bitmaks i spółka” opowiada z punktu widzenia tytułowego bohatera o innym mieszkańcu Niebieskiego Lasu. Superprosiak jest prawdziwym utrapieniem dla wszystkich oraz… dla samego siebie. Zupełnie nie przejmuje się takimi rzeczami jak grawitacja czy konsekwencje swoich zachowań. Wymyślił sobie, że ma super moce.

Zadaniem Bitmaksa będzie mu pomóc. Niestety sprawy szybko się komplikują, kiedy do sprawy wtrąca się Alf. Ofiarowuje on Superprosiakowi kostium, który naprawdę czyni go silnym, szybkim oraz bardzo niebezpiecznym. Musi minąć trochę czasu, żeby zarówno bohaterowie jak i czytelnicy przekonali się, co jest naprawdę prawdziwą mocą prosiaka.

Ta część ,,Bitmaksa i spółki” w bardzo ciekawy sposób ukazuje agresję wobec rówieśników oraz sposoby jak na nią reagować. Jest także pięknym zapewnieniem o uniwersalnej wartości przyjaźni.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/bitmaks-i-spolka-superprosiak


Rufus złoty smok

Niebieski Las zamieszkują nie tylko zwierzęta. To bardzo wyjątkowe miejsce, w którym można spotkać przyjaznego potwora, ogra, przybysza z kosmosu czy w końcu złotego smoka. To ten ostatni jest bohaterem trzeciej części serii ,,Bitmaks i spółka”. 

Pewnego dnia do lasu przybywają myśliwi, chcąc zapolować na smoka, który potrafi różne przedmioty przemieniać w złoto. Przyjaciele ukrywają Rufusa, żeby nie narażać go na niebezpieczeństwa, ale w sidła łapie się… Alf. Ten stworek chcąc spłatać innym figla, zamienia się w smoka i w ten sposób zostaje pojmany przed ludzi.

Mieszkańcy Niebieskiego Lasu nie wahają się jednak ani chwili i ruszają z pomocą Alfowi. Czy jednak uda im się go ocalić?

To świetna część, która skupia się na bezinteresowności i niesieniu pomocy nawet tym, którzy nie do końca wydają się na to zasługiwać.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/bitmaks-i-spolka-rufus-zloty-smok


Hektor pies dyrektor

W Niebieskim Lesie pojawia się nowy bohater! Tym razem będzie to pies o imieniu Hektor, który po byciu wieloletnim pasterzem, postanowił odpocząć na emeryturze. Okazuje się jednak, że starych nawyków bardzo trudno się pozbyć i co rusz chce on wpływać na zachowanie innych mieszkańców lasu.

Trójka przyjaciół z Bitmaksem na czele stara się przemówić mu do rozsądku, ale niestety Hektor wydaje się być głuchy na wszelką argumentację. Co gorsza, zawiązuje swego rodzaju pakt z Alfem i razem budują zagrodę, gdzie zamierzają trzymać nieposłuszne stworzenia.

,,Bitmaks i spółka. Hektor pies dyrektor” to czwarta część komiksu, która pokazuje, że adaptacja do innych warunków może chwilę zająć, ale warto okazać cierpliwość wobec nowej osoby. To także cenna lekcja o nauce wybaczania.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/bitmaks-i-spolka-hektor-pies-dyrektor


Ratujmy Alfa!

Najnowszy, piąty tom serii ,,Bitmaks i spółka” to historia o tym, że Alf może też być dobry (jeśli tego bardzo chce)! Tym razem mały przybysz z kosmosu choruje od nadmiaru substancji z samochodu, który rozbił się w lesie. Przyjaciele aby mu pomóc, muszą udać się do miasta do Mai – naukowczyni oraz znawczyni ziół, która przygotuje dla Alfa odpowiednią mieszankę.

Kiedy wszystko wydaje się iść jak z płatka, nagle grupa mieszkańców lasu zostaje zatrzymana przez policjantów. Dwójka z nich trafia do aresztu ze względu na brak odpowiednich dokumentów. Czy przyjaciołom uda się uwolnić pojmanych? Jaki udział będzie miał w tym sam Alf?

,,Ratujmy Alfa!’ to bardzo pouczającą część komiksowej serii o tym, żeby nie zaśmiecać lasu i szanować wspólną przestrzeń. Z drugiej strony pokazuje również, że nie wszyscy ludzie są tacy źli i można odnaleźć w niektórych z nich prawdziwych przyjaciół. I przede wszystkim – każdy, nawet najczarniejszy charakter może zrobić coś dobrego, bo nikt nie jest z natury zupełnie zły.

Z ciekawością oczekuję szóstej części serii ,,Bitmaks i spółka”! Polecam wszystkie tomy dzieciom już powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/bitmaks-i-spolka-ratujmy-alfa


Poprzedni wpis
Atlas syren – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
W Krainie Baśni – recenzja rodzinnej gry na spostrzegawczość
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2021, 2022, Bitmaks i spółka, Bitmaks i spółka. Hektor pies dyrektor, Bitmaks i spółka. Ratujmy Alfa, Bitmaks i spółka. Robot z Niebieskiego Lasu, Bitmaks i spółka. Rufus złoty smok, Bitmaks i spółka. Superprosiak, blog książkowy, Debit, ekologia, Jaume Copons, Karolina Jaszecka, komiksy dla dzieci, książki do nauki czytania, Liliana Fortuny, przyjaźń, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, seria komiksowa dla dzieci, Wydawnictwo Debit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja