Zmieniamy świat – recenzja nowej serii książek dla dzieci

Tytuły: Slow Fashion – na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody, Zero Waste – napraw, oddaj, wykorzystaj, żeby Ziemia była czysta
Seria: Zmieniamy świat
Autorka: Megan Anderson
Ilustracje: Genna Campton & Carolyn Ang
 Tłumaczenie: Małgorzata Rykowska
Wydawnictwo: Studio Koloru
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Seria Wydawnictwa Studio Koloru ,,Zmieniamy świat” składa się z dwóch nowości – książek obrazkowych pisanych prostym, fragmentami rymowanym tekstem, który niesie bardzo ważne przesłania. 

Początkowo powstała jako wspólny projekt artystów, którzy w trakcie pandemii w 2020 roku poszukiwali sposobu, aby wspomóc rodziców i dzieci w trudnym dla nich okresie. Z czasem jego formuła ewoluowała i stała się napędem do… zmieniania świata.

Zarówno ,,Slow Fashion” jak i ,,Zero Waste” wychodzą na przeciw współczesnym tendencjom, kładą nacisk na uświadamianie, ale jednocześnie robią to w sposób łagodny, wręcz ubrany w rodzaj zabawy. Ich autorką jest Megan Anderson – australijska dziennikarka, copywriterka oraz redaktorka. Za stronę wizualną książek odpowiada Genna Campton (ilustratorka) oraz Carolyn Ang (graficzka).

SLOW FASHION – czym jest i jak to ugryźć?

,,Slow Fashion – na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody” jest książką, która, jak wskazuje sam tytuł, opowiada nam o zagadnieniu związanym z ubraniami. 

Slow Fashion – według angielskojęzycznej wersji Wikipedii opisuje zjawisko bardziej świadomej mody. To przeciwieństwo zalewającej rynek mody przemysłowej, tkanin niskiej jakości oraz firm wyzyskujących swoich pracowników. Slow Fashion stawia na pracę lokalnych rzemieślników oraz wykorzystywanie materiałów ze sprawdzonych źródeł.

Choć książka nie zagłębia się w szczegóły, a jedynie zdawkowo zachęca do innego podejścia do kwestii mody, można z niej zapamiętać kilka znaczących faktów:

  • Strój może wyrażać osobowość nawet wtedy, kiedy nie jest kupiony w popularnym sklepie.
  • Ubrania nie powinny być jednorazowe. Aby je zmieniać, można je przerabiać lub doszywać do nich nowe elementy.
  • Jeżeli będziemy lepiej dbać o ubrania – będą dłużej nam służyły.
  • Wymienianie się ubraniami lub kupowanie ich z drugiej ręki może być świetną zabawą.

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Slow-Fashion-na-smiecenie-w-imie-mody-nie-dajemy-naszej-zgody/80


ZERO WASTE – życie bez śmieci

,,Zero Waste – napraw, oddaj, wykorzystaj, żeby Ziemia była czysta” to druga książka z serii ,,Zmieniamy świat”. Temat zero waste jest z pewnością dużo bardziej popularny niż poprzedni i odnosi się przede wszystkim do takiego stylu życia, które nie generuje dużo śmieci.

Ogólnie ludzie wyznający zasady zero waste kupują tylko to, co im niezbędne. Często na zakupach w supermarkecie używają swoich własnych wielorazowych toreb, zamiast korzystać z plastikowych torebek. Do kawiarni chodzą z własnym kubkiem, a zamiast np. wyrzucać obierki z warzyw, gotują na nich pyszny bulion.

Książka zwraca jeszcze uwagę na inne kwestie, które zawierają się w pojęciu zero waste. Podczas lektury można zapamiętać, że:

  • Ważna jest segregacja śmieci.
  • Posiadanie własnego kompostu można wykorzystać w uprawach.
  • Nie należy korzystać z plastikowych jednorazowego użytku sztućców lub naczyń.
  • Robienie własnych przetworów i kiszonek sprawia mnóstwo frajdy!

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Zero-Waste-napraw%2C-oddaj-wykorzystaj%2C-zeby-Ziemia-byla-czysta/79

 

ZMIENIAMY ŚWIAT – podsumowanie wrażeń

Zarówno ,,Slow Fashion” jak i ,,Zero Waste” to, tak jak już wspomniałam, książki poruszające szalenie ważne tematy. Moim zdaniem ciągle za mało jest tego typu pozycji na polskim rynku.

Aby być jednak sprawiedliwą, wspomnę również o sprawach, które w tej serii nieco mi przeszkadzały. Przede wszystkim tekst w książkach jest miejscami rymowanymi, a miejscami pisany prozą. Ma się wrażenie, jakby narrator nie potrafił się finalnie zdecydować, którą drogą podążyć – i szczególnie przy głośnym czytaniu, zdania nie wybrzmiewają tak jak powinny.

Drugą kwestią jest pewien niedosyt. W związku z tym, że w książkach poruszono zagadnienia bardzo ogólnikowo, mam wrażenie, że nie wykorzystano także drzemiącego w tych tematach potencjału. 

Ogólnie jednak ,,Zmieniamy świat” to seria interesująca. Może posłużyć jako świetny materiał dydaktyczny podczas zajęć w przedszkolu lub szkole. Dobrze sprawdzi się w przypadku dzieci już od 4 roku życia.

Poprzedni wpis
Jak uczyć dzieci wartości? Skąd czerpać inspiracje? – artykuł
Następny wpis
Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią – recenzja książki dla dzieci
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2022, blog książkowy, Carolyn Ang, ekologia, Genna Campton, książki dla dzieci, Małgorzata Rykowska, Megan Anderson, recenzent książek, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, Slow Fashion, Slow Fashion - na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody, środowisko, Studio Koloru, świadome życie, Wydawnictwo Studio Koloru, zero waste, Zero Waste - napraw oddaj wykorzystaj żeby Ziemia była czysta, Zmieniamy świat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja