Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią
Seria: To, o czym dorośli ci nie mówią
Autor: Boguś Janiszewski
Ilustracje: Max Skorwider
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Duet twórców Boguś Janiszewski oraz Max Skorwider już od lat tworzy ważne książki popularnonaukowe dla dzieci. Nie są to jednak lektury pełne suchych faktów. Panowie do każdego tematu podchodzą z odpowiednim dla siebie poczuciem humoru, rzetelnością i kreatywnością. 

Ja jestem dumną posiadaczką kolekcji mądrych książek z serii ,,To, o czym dorośli ci nie mówią”. Zachęcam do przejrzenia poniższych recenzji i wybrania czegoś dla siebie:

CZEGO NIE MÓWIĄ DOROŚLI?

,,Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią” to najnowsza pozycja z powyższej serii. Edukacja seksualna w Polsce praktycznie nie istnieje, dlatego każda książka, która pomaga uświadamiać i jednocześnie przełamuje tematy tabu – jest na wagę złota.

Lektura zaczyna się tradycyjnie od komiksowego wprowadzenia. Gaja rozmawia z Teo (którego imię inspirowane jest greckim ,,theos”, czyli Bóg) nad usprawnieniem procesu powstawania życia na Ziemi. Wkrótce udaje im się wpaść na pomysł rozmnażania, które jest kluczowe w rozwoju oraz przetrwaniu gatunków.

WYCIECZKA PO ROZDZIAŁACH

Książka ,,Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią” została podzielona na sześć głównych rozdziałów:

  • Co za życie! – który jest wglądem do biologicznego wstępu na zupełnie podstawowe kwestie jak komórka, kod DNA czy mutacje.
  • Po co nam płeć? – w którym tłumaczy się jaką rolę odgrywają płcie w zapłodnieniu, ale też jak rozmnażają się rośliny czy zwierzęta.
  • Szalone popędy – tutaj wchodzimy już trochę w chemię, gdzie pojawiają się zagadnienia hormonów, okresu godowego oraz samicy lub samca alfa.
  • Trudny przypadek – to zbiór rozważań na kilka ważnych tematów, np. dojrzałości płciowej, poczęciu, ejakulacji czy ciąży.
  • Chłopak czy dziewczyna? – nazwałabym ten rozdział bardziej pogłębioną dyskusją na temat płci, która prowadzi płynnie do…
  • Tolerancja – gdzie autorzy poruszają kwestie osób LGBT, różnorodności płciowej, coming outu czy dyskryminacji.

CZY TA KSIĄŻKA JEST KONTROWERSYJNA?

Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy rodzice entuzjastycznie przyjmą tę książkę. Żeby uznać ją za wartościową, trzeba bowiem się zgadzać z jej treścią. Mam jednak wrażenie, że zarówno w tekście dzięki Bogusiowi Janiszewskiemu jak i w warstwie wizualną, za sprawą Maxa Skorwider, udało się zawrzeć logiczną argumentację, wskazującą na trafność przekazywanych ciekawostek.

I żeby było jasne, cała ,,kontrowersja” książki ,,Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią” kryje się przede wszystkim w jej tytule oraz rzucającym się w oczy, różowym kolorze okładki. W środku znajdziecie przede wszystkim fakty z różnych dziedzin nauki, doprawione współczesnymi poglądami, które także mają swoje odzwierciedlenie w badaniach i różnego rodzaju publikacjach.

Dzielenie spraw na normalne i nienormalne wzięło się ze strachu. Ludzie, tak na wszelki wypadek, często boją się tego, co jest choćby trochę inne.

Boguś Janiszewski, Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią, Chłopak czy dziewczyna?, str. 114

Bardzo polecam ,,Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią” wszystkim czytelnikom już powyżej 10 roku życia.

Link do strony Czytam.pl: https://bit.ly/czytam_SEX

 


Poprzedni wpis
Zmieniamy świat – recenzja nowej serii książek dla dzieci
Następny wpis
Buzz Astral – zapowiedź filmu dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, 2022, blog książkowy, Boguś Janiszewski, książki dla dzieci, książki dla nauczycieli, książki na ważne tematy, książki popularnonaukowe, Max Skorwider, płeć, Publicat, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rozmnażanie, sex, Sex. To o czym dorośli ci nie mówią, tematy tabu, To o czym dorośli ci nie mówią, Wydawnictwo Publicat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja