fbpx

Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią – recenzja

Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią – recenzja

Tytuł: ,,Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią”

Seria: To, o czym dorośli ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski

Ilustracje: Max Skorwider

Wydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Większość książek dla dzieci o klimacie traktuje ten temat śmiertelnie poważnie. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, z drugiej jednak takie podejście może zniechęcać najmłodszych do czytania.

W tym wypadku najlepiej sięgnąć po coś sprawdzonego, czyli niezawodny duet Janiszewski & Skorwider. Pisałam już o kilku lekturach tych twórców (,,Rewolucje, ,,Mury, ,,Wirus i inne drobne ustrojstwa), choć najbardziej cenię ich za serię ,,To, o czym dorośli ci nie mówią” (,,Sztuczna inteligencja”, ,,Ekonomia). 

 

Ostatnio w ramach tego cyklu ukazała się najnowsza – ,,Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią”, i automatycznie stała się moją ulubioną! Autorzy z niebywałą lekkością tłumaczą czytelnikom zarówno kwestie związane z klimatem jak i tym, dlaczego najpilniej należy się nim zainteresować. 

 

 

 

Rozpoczynają od początku, czyli krótkiej charakterystyki organizmów oraz ich zużywania energii. Na dobitnych i działających na wyobraźnię przykładach pokazują w jaki sposób gromadzi się na Ziemi dwutlenek węgla i co my, ludzie, mamy z tym wspólnego. 

 

Co ważne, oprócz solidnej edukacyjnej strony książki, znalazło się w niej także dużo dobrego humoru i ciekawych anegdotek, dzięki czemu lektura sprawia naprawdę mnóstwo frajdy! 

Autorzy na przykład nie krępują się w wydawaniu osądów na temat głupoty ludzkości, ale zarazem zauważają, że właśnie przez człowiecze umiłowanie myślenia, stanęliśmy poza tradycyjnie rozumianym ekosystemem (w kontekście drapieżnika i ofiary). 

 

W ,,Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią” zaproponowano również wiele eksperymentów myślowych, których celem jest zwiększenie świadomości. Porównanie zużywania naturalnych zasobów przez człowieka pierwotnego a współczesnego mieszkańca bogatego kraju, może przyprawić o zawrót głowy! 

 

 

 

Wiele ilustracji oraz bohaterów ubarwia tekst i sprawia, że całość jest jeszcze bardziej ciekawa. Zobaczymy tutaj także kilka postaci, których niektórzy czytelnicy być może będą już kojarzyć z części o kosmosie. 

 

Jeżeli chcecie zainteresować dzieci oraz nastolatków kwestią klimatyczną, ale i środowiskiem, nowymi technologami czy biologią – ,,Klimat” będzie zdecydowanym strzałem w dziesiątkę! Polecam tę książkę wszystkim powyżej 10 roku życia jako lekturę obowiązkową.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/publicat/oferta/popularnonaukowe/klimat-o-czym-dorosli-ci-nie-mowia

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment