Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią – recenzja

Tytuł: Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią

Seria: To, o czym dorośli ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski

Ilustracje: Max Skorwider

Wydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

  

Recenzja:

Większość książek dla dzieci o klimacie traktuje ten temat śmiertelnie poważnie. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, z drugiej jednak takie podejście może zniechęcać najmłodszych do czytania.

W tym wypadku najlepiej sięgnąć po coś sprawdzonego, czyli niezawodny duet Janiszewski & Skorwider. Pisałam już o kilku lekturach tych twórców (,,Rewolucje, ,,Mury, ,,Wirus i inne drobne ustrojstwa), choć najbardziej cenię ich za serię ,,To, o czym dorośli ci nie mówią” (,,Sztuczna inteligencja”, ,,Ekonomia). 

Ostatnio w ramach tego cyklu ukazała się najnowsza – ,,Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią”, i automatycznie stała się moją ulubioną! Autorzy z niebywałą lekkością tłumaczą czytelnikom zarówno kwestie związane z klimatem jak i tym, dlaczego najpilniej należy się nim zainteresować. 

Rozpoczynają od początku, czyli krótkiej charakterystyki organizmów oraz ich zużywania energii. Na dobitnych i działających na wyobraźnię przykładach pokazują w jaki sposób gromadzi się na Ziemi dwutlenek węgla i co my, ludzie, mamy z tym wspólnego. 

Co ważne, oprócz solidnej edukacyjnej strony książki, znalazło się w niej także dużo dobrego humoru i ciekawych anegdotek, dzięki czemu lektura sprawia naprawdę mnóstwo frajdy! 

Autorzy na przykład nie krępują się w wydawaniu osądów na temat głupoty ludzkości, ale zarazem zauważają, że właśnie przez człowiecze umiłowanie myślenia, stanęliśmy poza tradycyjnie rozumianym ekosystemem (w kontekście drapieżnika i ofiary). 

W ,,Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią” zaproponowano również wiele eksperymentów myślowych, których celem jest zwiększenie świadomości. Porównanie zużywania naturalnych zasobów przez człowieka pierwotnego a współczesnego mieszkańca bogatego kraju, może przyprawić o zawrót głowy! 

Wiele ilustracji oraz bohaterów ubarwia tekst i sprawia, że całość jest jeszcze bardziej ciekawa. Zobaczymy tutaj także kilka postaci, których niektórzy czytelnicy być może będą już kojarzyć z części o kosmosie. 

Jeżeli chcecie zainteresować dzieci oraz nastolatków kwestią klimatyczną, ale i środowiskiem, nowymi technologami czy biologią – ,,Klimat” będzie zdecydowanym strzałem w dziesiątkę! Polecam tę książkę wszystkim powyżej 10 roku życia jako lekturę obowiązkową.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/ksiazki/klimat-to-o-czym-dorosli-ci-nie-mowia/


Poprzedni wpis
Szym Pansik ma własne zdanie – recenzja
Następny wpis
Kto tu puka? – recenzja serii popularnonaukowej
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, 2020, blog książkowy, Boguś Janiszewski, klimat, Klimat. To o czym dorośli ci nie mówią, kryzys klimatyczny, książki dla dzieci, książki o klimacie, książki popularnonaukowe, Max Skorwider, natura, przyroda, Publicat, recenzje książek, środowisko, To o czym dorośli ci nie mówią, Wydawnictwo Publicat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja