fbpx

Szym Pansik ma własne zdanie – recenzja

Szym Pansik ma własne zdanie – recenzja

Tytuł: ,,Szym Pansik ma własne zdanie”

Seria: Szym Pansik

Autor: Suzanne Lang

Ilustracje: Max Lang

Tłumaczenie: Maria Szarf

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Zdążyliście zatęsknić za Szym Pansikiem? Premiera poprzedniej książki z jego udziałem miała miejsce jeszcze w 2019 roku. Szybko zyskała ono grono stałych czytelników, którzy na pewno ucieszą się z kolejnej nowości – ,,Szym Pansik ma własne zdanie”.

 

Seria o małym szympansie to humorystyczne i wartościowe książki obrazkowe dla najmłodszych, które stawiają na indywidualizm głównego bohatera, jego silny charakter oraz potrzebę wyrażania siebie.

W pierwszej części pozwolono Szym Pansikowi na zły humor. Autorka Suzanne Lang wraz z ilustratorem Maxem Lang zwrócili uwagę, że każdy zasługuje na to, żeby się trochę podąsać – nie zawsze trzeba być szczęśliwym i uśmiechniętym. 

Szym Pansik ma zły humor – recenzja

 

,,Szym Pansik ma własne zdanie” opiera się na nieco podobnym mechanizmie. Pewnego dnia główny bohater znajduje zaproszenie na przyjęcie do jeżozwierza. Wszystkie zwierzęta są podekscytowane, bo ma tam odbyć się potańcówka. Okazuje się jednak, że szympans nie potrafi tańczyć. Po tym jak każdy z jego znajomych spróbował już go nauczyć jak odpowiednio się poruszać, Szym stwierdza, że takie podrygiwanie… w ogóle go nie bawi.

 

 

Taniec wydaje się być zajęciem, które raczej sprawia każdemu przyjemność. Kiedy więc nasz bohater z taką pewnością zaczyna sprzeciwiać się tańczeniu, zadziwia inne zwierzęta. Książka pokazuje jednak, że nie można zmuszać kogoś do robienia tego, co tylko uważa się za przyjemne. Każdy ma prawo zadecydować, co lubi i czym będzie się zajmować. 

 

Historia ma swoje szczęśliwe zakończenie – okazało się, że w ramach przyjęcia przygotowano znacznie więcej atrakcji, niż tylko tańce, Szym Pansik mógł więc miło spędzić czas ze swoimi przyjaciółmi.

 

Książka uczy najmłodszych czytelników jeszcze jednej ważnej rzeczy – należy otwarcie mówić o swoich potrzebach. Gdyby nie szczerość głównego bohatera, nie dowiedziałby się on o przygotowanych przez jeżozwierza niespodziankach. 

 

 

 

Opowiastkę uzupełniają kolorowe, zabawne i pełne ekspresji ilustracje. Nic dziwnego, że dzieci tak szybko zaprzyjaźniają się z tytułowym szympansem!

 

Polecam zarówno tę książkę jak i całą serię dzieciom powyżej 2 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/szym-pansik-ma-wlasne-zdanie

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment