Kto tu puka? – recenzja serii popularnonaukowej

Tytuły: ,,Kto tu puka? Sztuka”, ,,Kto tu puka? Nauka”

Seria: Kto tu puka?

Autor: Katarzyna Vanevska

Ilustracje: Elżbieta Moyski

Wydawnictwo: AWM

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Często dostaję pytania o książki popularnonaukowe dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. W tej recenzji dzielę się serią, składającą się na dwie książki, które idealnie wpisują się w zapotrzebowanie na lektury o ważnych ludziach.

 

,,Kto tu puka? Nauka” oraz ,,Kto tu puka? Sztuka” to bogato ilustrowane książki z wierszowaną treścią. Autorka Katarzyna Vanevska stworzyła dla każdego bohatera i bohaterki rymowanki, w których przedstawiła ich krótki rys biograficzny oraz najważniejsze fakty oraz dzieła.

 

 

,,Kto tu puka? Nauka” jest zbiorem 21 odkrywców, rewolucjonistów, naukowców czy wizjonerów, którzy na stałe wpisali się w historie świata. Autorka zdecydowała się na najpopularniejsze sylwetki, które nie powinny umknąć uwadze najmłodszych. 

W tym zbiorze znajdują się takie osoby jak Karol Darwin, Mikołaj Kopernik, Isaac Newton, Albert Einstein czy Maria Skłodowska-Curie. Z mniej znanych, ale równie ciekawych, w książce można przeczytać na przykład o polskim odkrywcy Henryku Arctowskim.

 

 

 

 

Zarówno w tej części jak i kolejnej, oprócz rymowanek przy postaci każdej omawianej osoby, pojawia się także informacja na temat kraju pochodzenia oraz daty życia. Wszystkie postacie ułożone są w kolejności chronologicznej.

 

 

,,Kto tu puka? Sztuka” to z kolei podróż z najbardziej kreatywnymi osobowościami tego świata. Zaletą tej pozycji jest to, że skupia się nie tylko na malarstwie, ale czerpie także z innych artystycznych dziedzin, jak na przykład z rzeźby, grafiki czy sztuk ulicznych. 

 

W tej części także znalazła się silna reprezentacja kobiet (Frida Kahlo, Alina Szapocznikow czy Yayoi Kusama) oraz polskich twórców (Igor Mitoraj, Jan Matejko). Są też oczywiście nazwiska od wielu lat znane na całym świecie – Rafael Santi, Claude Monet, Alfons Mucha, Edvard Munch czy Pablo Picasso; łącznie 20 inspirujących historii o największych artystach w historii. 

 

 

 

 

Zarówno w ,,Kto tu puka? Sztuka” jak i ,,Kto tu puka? Nauka” w warstwie ilustracyjnej przedstawia nie tylko wybrane osoby, ale także nawiązuje do ich odkryć, dzieł czy życiorysu. W przypadku Hokusai Katsushika widzimy w tle kwitnącą wiśnie – symbol Japonii oraz charakterystyczne dla jego twórczości morskie fale, a na rozkładówce z Isaakiem Newtonem mamy próbkę jego eksperymentów z pryzmatem czy na przykładzie spadającego jabłka – nawiązanie do opracowania pojęcia grawitacji. 

 

Seria ,,Kto tu puka?” to ładnie wydane książki w twardej oprawie, które w angażujący sposób oraz kolorowymi stronami zachęcają do zaznajomienia się z najwybitniejszymi umysłami wszech czasów. Na pewno przydadzą się w szkolnej edukacji, będą także trafionym prezentem. 

 

Polecam dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://awm.waw.pl/pl/p/KTO-TO-PUKA-SZTUKA-978-83-8181-077-7/474

https://awm.waw.pl/pl/p/KTO-TO-PUKA-NAUKA-978-83-8181-078-4/502

 

 

Poprzedni wpis
Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią – recenzja
Następny wpis
Chiral – recenzja komiksu
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja