Podróże z pazurem – recenzja komiksowej serii

Tytuły: Podróże z pazurem. Historia łapą pisana, Podróże z pazurem. Kalima nosi piaski Sahary

Seria: Podróże z pazurem

Autorzy: Izabella i Piotr Miklaszewscy

Ilustracje: Filip Sułkowski (Sulkovski)

Wydawnictwo: Dookoła Świata

Rok wydania: 2020, 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

O kanale i blogu ,,Podróże z pazurem” usłyszałam już wiele miesięcy temu. Iza, Piotr oraz ich adoptowany pies Snupek postanowili wybrać się w podróż dookoła świata… razem! Ta wyprawa – pełna wyzwań, ale i niezwykłych przygód, obserwacji i nowych przyjaźni została teraz spisana, narysowana i wydana pod postacią świetnych komiksów dla dzieci i dorosłych.

 

Dostępne są już dwie części: ,,Podróże z pazurem. Historia łapą pisana” oraz ,,Podróże z pazurem. Kalima nosi piaski Sahary”. Obie zostały zilustrowane przez Filipa Sułkowskiego.

 

 

Pierwszy tom to przede wszystkim opis początku wielkiej przyjaźni ludzi i psa. Główni bohaterowie i autorzy zarazem opowiadają jak Snupek został adoptowany, jak wyglądały pierwsze chwile razem i skąd wziął się pomysł na wspólne  podróżowanie. Dla mnie kadry pokazujące pierwszą wizytę w warszawskim Schronisku na Paluchu są tym bardziej wzruszające, że i nasza Aura została właśnie adoptowana z tego samego miejsca. Przy okazji te momenty mają wartościowy, edukacyjny wydźwięk, podkreślając na przykład jak odpowiedzialną decyzją jest adopcja, jak należy się do niej przygotować i jak wiele zmienia ona w życiu.

 

 

 

 

W całej książce można znaleźć wątki, które mają szczególnie najmłodszym uzmysłowić rozmaite kwestie. Przykładem jest problem braku wody na świecie czy bestialskiego traktowania zwierząt przez niektórych ludzi. Z drugiej strony – opowieści przeplatane są miejscowymi zwyczajami, prawem czy tradycyjnymi potrawami.

 

Bohaterowie w ,,Podróże z pazurem. Historia łapą pisana” wyruszają również w podróż po Europie. Ich celem jest dotrzeć do Gibraltaru, gdzie udadzą się stamtąd w dalszą drogę do Afryki. 

 

 

Przeskakując do ,,Podróże z pazurem. Kalima nosi piaski Sahary” towarzyszymy bohaterom w wyprawie przez kilka, północno-zachodnich miejscowości kontynentu. Odwiedziny Maroka przyniosą ponownie nowe znajomości, ale także ciekawą egzotykę, różnorodność i piękne krajobrazy! 

 

Godny pochwały jest fakt, że tutaj przy okazji tradycyjnych obrzędów został poruszony temat braku szacunku do jedzenia oraz zabijania ogromnej liczby zwierząt (lub nieodpowiedzialnych połowów). Podobnie jednak jak w części pierwszej, mamy również mnóstwo ciekawostek geograficznych i kulturowych. Autorzy tłumaczą także nieco enigmatyczną, drugą część tytułu tego tomu komiksu, doskonale pokazując zasięg największej, piaskowej pustyni na świecie.

 

 

 

 

Śledząc przygody bohaterów, sympatyzujemy z nimi i trzymamy kciuki za pomyślność wyprawy. Za sprawą komiksowych dymków przy Snupku, dobrze znamy też jego przemyślenia, emocje, obawy oraz spostrzeżenia. Właśnie w ,,Podróże z pazurem. Kalima nosi piaski Sahary” piesek jeszcze bardziej się uaktywnia, jest wygadany i często zwraca się wprost do czytelnika.

 

Taka forma przystępnego, ale zarazem wypełnionego po brzegi akcją komiksu z pewnością sprawdzi się w przypadku czytelników powyżej 9 roku życia. To nie tylko angażująca opowiastka fabularna (choć spisana przecież na faktach), ale także bogate źródło wiedzy i ciekawostek, o które trudno nawet w najlepszych podręcznikach szkolnych!

 

Bardzo polecam i z niecierpliwością oczekuję kolejnych tomów! 

Link do strony Wydawnictwa, I tom: https://wydawnictwodookolaswiata.pl/produkt/podroze-z-pazurem-historia-lapa-pisana/

Link do strony Wydawnictwa, II tom: https://wydawnictwodookolaswiata.pl/produkt/podroze-z-pazurem-kalima-nosi-piaski-sahary/

 

 

Poprzedni wpis
Szczęśliwice Wielkie – recenzja karcianki
Następny wpis
Początek wakacji z urodzinami księgarni Virtualo!
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +9, 2020, 2021, Afryka, blog książkowy, Dookoła Świata, Europa, Filip Sułkowski, geografia, Izabella i Piotr Miklaszewscy, komiks, komiksy dla dzieci, książki dla dzieci, książki dla dzieci na wakacje, pies, pies podróżnik, podróże, Podróże z pazurem, Podróże z pazurem. Historia łapą pisana, Podróże z pazurem. Kalima nosi piaski Sahary, podróżowanie z psem, recenzent książek, Snupek, Sulkovski, Wydawnictwo Dookoła Świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja