fbpx

Wielkie podróże – recenzja

Wielkie podróże – recenzja

Tytuł: ,,Wielkie podróże”

Autor: Deborah Patterson

Tłumaczenie: Norbert Radomski

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wakacje sprzyjają podróżom. Nie wszyscy jednak są gotowi, żeby założyć plecak i wyruszyć w długą, wielomiesięczną podróż, tym bardziej, że wakacje trwają tylko przez lipiec i sierpień.

 

Na szczęście wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać. Historia zna już mnóstwo wspaniałych podróżników o których teraz można przeczytać w książce ,,Wielkie podróże” Deborah Patterson.

 

 

 

To bardzo dobrze wydana pozycja w formacie A4, z grubą i miłą w dotyku okładką. Ma ładną grafikę, uzupełnioną o zdjęcia oraz przedruki. Całość jednak nie sprawia wrażenia chaotycznej prezentacji, a estetycznej i spójnej kroniki.

 

Spis treści został przedstawiony za pomocą mapy świata. Przekierowuje czytelnika do obszaru, którego dotyczy i z którym związane są ważne odkrycia.

 

,,Wielkie podróże” rozpoczynają się wraz z wyprawą Marco Polo w 1271 roku. Autorka cytuje w tym rozdziale fragmenty książki ,,Opisanie świata”, która powstała w bardzo ciekawych okolicznościach. Podaje garść informacji oraz załącza ówczesne ilustracje i mapy.

 

Opowiada przystępnym i zrozumiałym dla dzieci językiem. Tekstu jest tyle, żeby wystarczająco opisać temat, ale nie przytłoczyć młodego czytelnika. Ta książka nie przypomina encyklopedii, ale raczej opowieść fascynata podróżowania, który dzieli się ciekawostkami z innym miłośnikiem podróży.

 

 

 

 

W ,,Wielkich podróżach” przeczytamy o takich sławach jak Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan czy James Cook. Nie zabraknie jednak i nazwisk, o których mówi się zdecydowanie za mało. Autorka poświęciła osobne rozdziały chociażby dla Zhenga He, Mari Sibylli Merian, Gertrudy Bell czy Ernesta Shackletona.

 

Ostatnim rozdziałem jest ten, w którym Deborah Patterson pyta czytelnika wprost, czy chce zostać podróżnikiem, mając nadzieję, że wcześniejsze historie zainspirowały go do tego jeszcze bardziej.

Udziela kilku rad, np. kto nadaje się do podróżowania, po co wyrusza się z domu oraz czy chęć poszukiwania związana jest z pasją.

 

,,Wielkie podróże” mają bardzo ładne przesłanie. Dla podróżnika nie straszne są przeciwności losu, niebezpieczne zwierzęta czy niepewny grunt pod stopami. Dla podróżnika najbardziej przerażająca jest monotonia i nuda.

 

 

 

 

Polecam tę książkę wszystkim dzieciom powyżej 7-ego roku życia. Niezależnie od tego czy mają odwagę eksplorować nowe lądy, czy może wolą czytać o tych wszystkich, fantastycznych przygodach z wygodnego fotela w swoim pokoju.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/pl/book-wielkie-podroze-deborah-patterson,HCHB08935.html

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--