Dwa królestwa i wielkie morze – recenzja książki harmonijkowej

Tytuł: Dwa królestwa i wielkie morze

Seria: ½ +½=∞

Autor: Witold Vargas

Ilustracje: Witold Vargas

Wydawnictwo: Poławiacze Pereł

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Baśń, której akcja toczy się w wysokich Andach i… w Polsce XX wieku? To bardzo oryginalne połączenie, które udało się znakomicie! 

 

,,Dwa królestwa i wielkie morze” to najnowsza książka, która ukazała się w ramach wyjątkowej serii Wydawnictwa Poławiacze Pereł – ½ +½=∞. Wcześniej pisałam już o innym tytule powstałym w ramach tego cyklu, ,,Zebra. Opiera się on na pomyśle wydawania książek tych autorów, których pochodzenie jest zarówno polskie jak i także związane z innym krajem. Dzięki temu powstają opowieści różnorodne kulturowo, w których przemyca się jednocześnie znane nam wartości jak i te, które w pewien sposób zupełnie mogą się różnić od naszego rozumienia świata.

 

,,Dwa królestwa i wielkie morze” jest w pełni autorską książką Wiolda Vargasa. Artysta nie dość, że napisał opowiadanie, zilustrował je, to w dodatku oparł na historii własnego życia. Można powiedzieć, że jest to baśniowe przedstawienie jego wyjątkowych losów.

 

 

 

Tą wyjątkowość podkreśla także sposób wydania książki. Wydawnictwo zdecydowało się na formę harmonijki, która rozkłada się aż na 7 metrów, dzięki czemu można ją czytać jako jeden długi obraz. W zasadzie z jednej strony znajduje się osobista opowieść Witolda Vargasa, a z drugiej pojedyncze legendy z ziem starożytnych Andów. 

 

 

 

Bohaterem baśni jest chłopiec o imieniu Kenti, a jego ojciec to król ludu Keczua. Malec ma beztroskie życie. Spędza czas ze swoją wyjątkową babcią – starą Indianką, która opowiada mu legendy i uczy rozumienia starej niezwykle cennej wazy. Pewnego dnia w królestwie wybucha wojna i rodzina musi uciekać. Postanawiają przepłynąć morze i dotrzeć do kraju, skąd pochodzi królowa, czyli Polski. Tam Kentiego zaczyna przytłaczać szarość czasów PRL-u, dopóki nie odkrywa w sobie na nowo duchów przodków. Wtedy nie tylko on, ale i całe otoczenie nabiera barw. 

 

,,Dwa królestwa i wielkie morze” to książka dopracowana w każdym szczególe. Z pewnością nie jest to ani standardowa bajka, baśń czy legenda, którą moglibyśmy zmieścić w jakichś ramach. Oferuje ona czytelnikowi wyprawę nie tylko do Ameryki Łacińskiej, ale także podróż w przeszłość, gdzie więź z naturą i szacunek do pradawnych zwyczajów był czymś więcej niż tylko sentymentalną opowieścią. 

 

To małe dzieło sztuki, które także ze względu na autentyczny, ukryty na pierwszy rzut oka przekaz, zyskuje dodatkową wartość.

 

 

 

 

Polecam tę książkę szczególnie osobom, które będą potrafiły docenić wielowymiarowość tej lektury i jej nieszablonowy przekaz. Będzie odpowiednia dla czytelników powyżej 8 roku życia.

 

,,Dwa królestwa i wielkie morze” można kupić wyłącznie na stronie Wydawnictwa.

Link tutaj: https://www.polawiaczeperel.com.pl/product-page/dwa-królestwa-i-wielkie-morze

 

 

Poprzedni wpis
Palmy na biegunie północnym – recenzja
Następny wpis
Pytania od czapy – recenzja gry dla pełnoletnich
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja