fbpx

Jak to działa? Książki – recenzja

Jak to działa? Książki – recenzja

Tytuł: ,,Jak to działa? Książki”

Seria: Jak to działa?

Teksty: Joanna Kończak, Katarzyna Piętka

Ilustracje: Nikola Kucharska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Książka o książkach? To zdecydowanie mój ulubiony rodzaj! 😉 (najlepszym na to dowodem jest zresztą ostatnio napisany przeze mnie ,,Zeszyt Recenzenta z Bajkochłonką).

 

,,Jak to działa? Książki” zalicza się do serii popularnonaukowych pozycji Wydawnictwa Nasza Księgarnia, które skupiając się na jakimś konkretnym zagadnieniu, dokładnie go analizują. Z tego cyklu opowiadałam już m.in. o książce ,,Jak to działa? Budowle. Tym razem także to samo grono twórców odpowiada za teksty (Joanna Kończak, Katarzyna Piętka), pozostawiając kwestie wizualne Nikoli Kucharskiej. 

 

W ,,Jak to działa? Książki” mała bohaterka Klara kolejny raz prosi swojego mądrego dziadka o pomoc. Dziewczynka chciałaby zostać pisarką, bibliotekarką albo redaktorką. Niezwykle interesują ją książki – teraz jednak oprócz tego, że ciekawa jest ich zawartości, zadaje bardzo wiele pytań odnośnie ich pochodzenia oraz historii. 

 

 

 

Książka podzielona jest na wiele mini-rozdziałów, które niezwykle obficie wypełniono tekstem. Na pojedynczych rozkładówkach poznamy sposoby zapisywania znaków przez ludzi pierwotnych i starożytnych, przeczytamy opowieść o powstawaniu papieru czy średniowiecznym tworzeniu ksiąg. 

Kiedy już opanujemy podstawy, możemy przejść do wynalazku Gutenberga, inspirującej historii bibliotek czy wreszcie etapów powstawania książki! Po drodze czekają przystanki, gdzie dowiemy się jak działają wydawnictwa czy ogólnie – rozmaite ciekawostki ze świata literatury. 

 

Z osobistego punktu widzenia bardzo brakuje mi w tej książce… choćby wspomnienia o recenzentach. Autorki przytaczają wiele zawodów związanych z literaturą, zupełnie ignorując zadania krytyków i promotorów czytelnictwa. 

 

Mimo tego mniej lub bardziej celowego przeoczenia, ,,Jak to działa? Książki” to skarbnica wiedzy oraz inspiracji. Pozycja zawiera wiele nawiązań do samego Wydawnictwa Nasza Księgarnia, a na rozkładówkach można odnaleźć samą ilustratorkę oraz wybranych pracowników oficyny. 

 

 

 

Taką lekturę powinien mieć każdy młody i starszy miłośnik literatury – nie ma co do tego żadnych wątpliwości! 

 

Polecam czytelnikom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/jak-to-dziala–ksiazki/p2892.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment