Mała kaszalotka i tajemnica nocy – recenzja

Tytuł: ,,Otulone nocą. Mała kaszalotka i tajemnica nocy”

Seria: Książki otulone nocą

Autor: Paulina Chmurska

Ilustracje: Elka Grądziel

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Być może kojarzycie już serię ,,Książki otulone nocą” Wydawnictwa Wilga. Niemal dokładnie rok temu pisałam o ,,Wielka Mała Niedźwiedzica” – lekturze autorki Pauliny Chmurskiej z ilustracjami Elki Grądziel.

 

,,Mała kaszalotka i tajemnica nocy” jest ostatnią nowością nawiązującą do poprzedniczki. Tym razem autorka wraz z ilustratorką skierowały swoje spojrzenia w dół, głęboko w wodną toń, gdzie odnalazły nie tylko tytułową bohaterkę ale także wiele niezwykłych, morskich stworzeń.

 

 

 

Obie książki mają jeszcze jeden element wspólny – na jednej z rozkładówek znajdują się świecące w ciemności elementy. Kontury pociągnięte farbą fluorescencyjną pozwalają oglądać kałamarnicę, meduzę czy rekina psiego. Wcześniej tylko trzeba dobrze pod lampką naświetlić tę stronę.

 

Główną bohaterką ,,Małej kaszalotki i tajemnicy nocy” jest Szarlotta. Jest ona przedstawiona jako ciekawe świata dziecko, które dopiero od niedawna oddzieliło się od matki i ,,na własną rękę” eksploruje ocean. 

Kaszalotka jest ciekawa tego, jak wygląda morska toń nocą. Starsi przedstawiciele jej rodziny przekonują, że nic wtedy się nie dzieje – ale ona nie chce im wierzyć. Kiedy wszyscy idą spać, Szarlotta wyrusza na samotną wycieczkę głęboko, w stronę samego dna. 

 

,,Mała kaszalotka i tajemnica nocy”  to połączenie książki fabularnej z popularnonaukową. Oprócz tekstu opisującego perypetie głównej bohaterki, czytelnicy mogą przeczytać także liczne komentarze autorki, których treść opisuje wiele wątków przyrodniczych i nie tylko. Z akapitów oznaczonych tytułem ,,Ciekawostki”, można dowiedzieć się np. czym jest rafa koralowa, dlaczego i przez kogo kaszaloty mimo swoich ogromnych rozmiarów narażone są na niebezpieczeństwo lub jakie skarby można znaleźć na morskim dnie.

 

Duże wrażenie zrobią na czytelnikach także ilustracje, w których połączenia kolorów są niezwykłe. Głęboka czerń tła łączy się na niektórych stronach z jaśniejącym barwami. Ilustratorce doskonale udało się pokazać światło lekko rozmyte wodą, nieco magiczne i hipnotyzujące. 

 

 

 

,,Mała kaszalotka i tajemnica nocy” może być książką do oswajania strachu przed ciemnością, ale równie dobrze sprawdzi się po prostu jako lektura uświadamiająca i rozszerzająca dziecięcą wiedzę na temat świata.

 

Polecam ją wszystkim czytelnikom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/otulone-noca-mala-kaszalotka-i-tajemnica-nocy-paulina-chmurska-sku57b252aee577458d61b6.html

 

 

Poprzedni wpis
Jak to działa? Książki – recenzja
Następny wpis
Gdybym była książką – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja