fbpx

Wielka Księga Youtubera – recenzja

Wielka Księga Youtubera – recenzja

Tytuł: ,,Wielka Księga Youtubera”

Autorzy: Martyna Adamska-Pakuła i inni

Ilustracje: Maria Panas

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Według badań przeprowadzonych przez IQS prawie połowa dziewczyn w wieku od 10 do 15 lat chciałaby zawodowo zajmować się prowadzeniem kanału w mediach społecznościowych (na YouTubie, Instagramie lub TikToku). Nie ma się czemu dziwić – bycie w centrum uwagi, tworzenie modnych treści i bycie rozpoznawalnym w internecie wcale nie różni się tak wiele od dawnych, najczęściej wskazywanych wymarzonych zawodów przyszłości – aktorki, modelki czy piosenkarki.

 

Nakładem Wydawnictwa Wilga ukazała się ostatnio książka, która zdecydowanie może pomóc uzupełnić swoją wiedzę z YouTube’a. ,,Wielka Księga Youtubera. Co zrobić, by zasłynąć w necie?” to lektura w sam raz dla tych, którym marzy się kariera filmowca, dziennikarza lub po prostu… influencera! 

 

 

 

Ta książka nie ma jednego autora, choć tekst główny do niej stworzyła Martyna Adamska-Pakuła. W środku znajdziecie wiele ciekawych wypowiedzi ludzi internetu – m.in. słynnych youtuberów, podróżników, sportowców, a nawet recenzentów książek.

 

Na początku tego podręcznika dla przyszłego twórcy dowiecie się, kiedy w ogóle powstał YouTube oraz jak to się stało, że został jednym z najbardziej popularnych serwisów na świecie! Książka trochę nawiązuje do zagadnień z dziedzin marketingu czy ekonomii, ale przede wszystkim podkreśla możliwość samorozwoju i samorealizacji, jakie daje ta strona. 

 

W ,,Wielka Księga Youtubera” znajdziecie sporo ciekawostek. Można w niej przeczytać w jaki sposób YouTube monetyzuje filmy czy poznać nieco terminologii związanej z portalem. 

Lwią część książki zajmują opisy wybranych profili, podzielone według konkretnych tematyk. Są tu kanały gamingowe, kulinarne, sportowe, humorystyczne, muzyczne, związane z branżą beauty, naukowe, modowe, zabawkowe, podróżnicze, familijne, technologiczne czy wreszcie książkowe. Nie wszystkie wybory autorów książki popieram. Niektórych wybranych influencerów uważam wręcz za szkodliwych i z całą pewnością stwierdzam, że nie powinno się ich polecać w tego typu lekturze. Nie da się jednak ukryć, że jest w tym zestawieniu kilka kanałów, które sama z ciekawością śledzę. 

 

Jeżeli przez tę powyższą, tematyczną wyliczankę poczuliście się przytłoczeni – nie martwcie się! W książce znajduje się także test, który pomoże odpowiedzieć na pytanie: jakim youtuberem chcesz być. 

 

A to wszystko to dopiero początek. ,,Wielka Księga Youtubera. Co zrobić, by zasłynąć w necie?” to naprawdę obszerny zbiór ważnych tematów, z którymi powinien zapoznać się każdy początkujący twórca. Oprócz kwestii technicznych, jest tu także słusznie poruszona np. kwestia hejtu.

 

 

 

Lektura będzie odpowiednia dla odbiorców powyżej 10 roku życia. Polecam jednak, żeby szczególnie młodsi czytelnicy zweryfikowali listę polecanych w książce kanałów z rodzicami lub starszym rodzeństwem.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/wielka-ksiega-youtubera-praca-zbiorowa-sku6d84dd012f85a0876f56.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment