fbpx

Wielka Księga Klary – recenzja

Wielka Księga Klary – recenzja

Tytuł: ,,Wielka Księga Klary

Autor: Marcin Wicha

Ilustracje: Zosia Dzierżawska

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2019

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Marcin Wicha to znany wśród dorosłych autor książek ,,Jak przestałem kochać design” oraz ,,Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Jest laureatem Paszportu ,,Polityki” za rok 2017, był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2018, a przede wszystkim otrzymał Nagrodę Literacką ,,Nike” oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

 

Marcin Wicha to także autor książek dla dzieci i to jego pierwszą (z 2011 roku) można przeczytać w nowym i pięknym wydaniu.

 

 

 

,,Wielka Księga Klary” to zbiór 3 częściowego pamiętnika 9-latki, która opisuje w nim perypetie swojej rodziny.

 

Początkowo miałam pewne wątpliwości dla jakiego odbiorcy kierowana jest ta książka. Pojawia się w niej wiele ironii i cała masa absurdów, wynikających nie z fabuły, ale z obserwacji głównej bohaterki. Podobnie jednak, jak niektórzy czytelnicy, Klara nie dostrzega w pewnych zachowaniach lub słowach niczego dziwnego. Mogłoby to więc oznaczać, że książka jest dla nieco starszego odbiorcy, niż wskazywałaby na to główna bohaterka.

 

Po przeczytaniu jednak całej, odnosi się wrażenie, że ta lektura nie jest po prostu zero-jedynkowa. Nie ma w niej ukrytych umoralniających treści czy nie zmierza do rozwiązania jakiejś zagadki. Jej, może nie jedynym, ale najważniejszym celem jest zapewnienie rozrywki i zagwarantowanie przyjemnego czasu z książką. Doskonale sprawdzi się także, jako lektura do wspólnego czytania z całą rodziną. Dorośli z łatwością utożsamią się z rodzicami Klary, a dzieci z młodszymi bohaterami historii.

 

 

 

 

W ,,Wielkiej Księdze Klary” możemy przeczytać o jej szkole (która w wakacje zamienia się na słowo na ,,sz”), o młodszym bracie, który czasami jest irytujący, a czasami fajny czy o psie – którego nigdy nie będzie jej dane mieć (ze względu właśnie na chorującego na alergię brata).

 

Książkę ubarwiają ilustracje Zosi Dzierżawskiej, które jeszcze bardziej podkreślają komizm niektórych sytuacji.

Z kolei ładne wydanie, czyli gruba oprawa i ciekawa okładka sprzyjają potraktowaniu jej, jako świetny pomysł na prezent.

 

 

 

 

,,Wielką Księgę Klary” polecam czytelnikom dużym i małym, od 9. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-374-Wielka-ksiega-Klary.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--