fbpx

Bardzo dzika opowieść 1. Las złamanych serc – recenzja

Bardzo dzika opowieść 1. Las złamanych serc – recenzja

Tytuł: ,,Bardzo dzika opowieść 1. Las złamanych serc”

Seria: Bardzo dzika opowieść

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustracje: Marcin Podolec

Kolor: Agata Mianowska

Wydawnictwo: Krótkie Gatki (Kultura Gniewu)

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Kto jest fanem leśnych opowieści Tomasza Samojlika, takich jak ,,Ryjówka Przeznaczenia, ,,Ambaras, ,,Umarły las” czy ,,Żubr Pompik”, będzie zachwycony wiadomością, że właśnie pojawiła się nowa seria tego twórcy!

 

,,Bardzo dzika opowieść 1. Las złamanych serc” to pierwsza część powstała w wyniku koprodukcji Samojlika, Podolca oraz Mianowskiej.

 

 

 

Pełna humoru i ważnych spostrzeżeń na temat ekologii i natury książka, która opowiada o mieszkańcach lasu – tych, którzy żyją tam od zawsze oraz tych, nieco z przypadku. Porusza temat porzuconych zwierząt, wyrzucanych do lasów śmieci oraz roztacza przed czytelnikiem wizje tego, co stanie się z obecnymi rezerwatami, jeżeli w porę nie zaczniemy działać.

 

Główną bohaterką jest tutaj kotka Ryśka – typowy kanapowiec, który uciekł z furgonetki, próbując tym samym uniknąć losu schroniska.

 

Ciężko się jej odnaleźć w świecie dzikiej przyrody, ma jednak plan, który zamierza zrealizować. W trakcie swojej wędrówki spotyka zieloną papugę oraz żółwia, którzy zostali porzuceni, ponieważ znudzili się swoim właścicielom. Wspólnie postanawiają kontynuować swoją podróż.

 

 

 

 

Najważniejszym akcentem całej historii jest jednak ryś, a w zasadzie… to jego brak. Las w którym toczy się akcja jest w rzeczywistości rezerwatem. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że wkrótce przestanie nim być, ponieważ bez rysia będzie tylko zwykłym polem z drzewami. Ułatwi to chciwym i pozbawionym sumienia ludziom w sprzedaniu go, a następnie postawieniu na jego miejscu fabryki.

 

,,Bardzo dzika opowieść 1. Las złamanych serc”  niezwykle interesująco opowiada o zwyczajach rysiów, wplatając je subtelnie w fabułę. Pozostali bohaterowie także zostali przedstawieni w ciekawy sposób, a szczególnie na uwagę zasługuje pewien puchacz, który ewidentnie ma rozdwojenie jaźni i rozmawia sam ze sobą.

 

 

 

 

Za ilustracje w tym komiksie odpowiada Marcin Podolec, a pokolorowała je i nadała końcowego wyrazu Agata Mianowska.

 

,,Bardzo dzika opowieść” dopiero się rozpoczęła, ale już zakończenie pierwszej części z pewnością rozbudzi ciekawość młodych czytelników i zachęci do czekania na kolejne tomy.

 

Polecam tę serię dzieciom powyżej 7. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.kultura.com.pl/komiks/302/bardzo-dzika-opowiesc-1-las-zlamanych-serc.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
1 Comment

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--