Zguba zębiełków – recenzja

Tytuł: ,,Zguba zębiełków”

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustracje: Tomasz Samojlik

Wydawnictwo: Kultura Gniewu (Krótkie Gatki)

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Przeskakuję o trzy tomy i w moje ręce trafia najnowsza książka o przygodach niesfornej Ryjówki, czyli ,,Zguba zębiełków” Tomasza Samojlika.

Przygodę z tą serią rozpoczęłam bardzo niedawno, ale na pewno nie będą to dwie ostatnie książki, które w jej ramach przeczytam.

Polecam zajrzeć do recenzji ,,Ryjówki przeznaczenia”, która jest opisem pierwszego tomu: http://bajkochlonka.pl/2018/07/11/ryjowka-przeznaczenia-recenzja/

 

 

,,Zguba zębiełków” to kolejna opowieść o tym, jak mieszańcom lasu zagraża niebezpieczeństwo. W przypadku pierwszej części Dobrzyk, czyli Ryjówka Przeznaczenia, musiał zlokalizować kto jest sprawcą ogromnego zanieczyszczenia i śmieci. W drugiej problem stanowiły norki, a w trzeciej ogień.

 

Główny bohater zaczyna jednak tracić wiarę w siebie. Uważa, że poprzednie triumfy należy raczej zawdzięczać przyjaciołom lub szczęśliwemu zbiegowi okoliczności.

Uważa się za najbardziej pechowe stworzenie na ziemi, a podejmowane przez niego decyzje stają się raczej fatalne w skutkach. Dzięki jednak jego przyjaznej naturze i wielkiemu sercu, udaje się mu w ostateczności ocalić przyjaciół i sprowadza spokój na przysypany śniegiem las.

 

 

 

 

 

,,Zguba zębiełków” dzieje się bowiem z końcem jesieni i początkiem zimy. To dla małych gryzoni szczególnie pracowity okres. Muszą zbierać zapasy lub zapadają w sen zimowy.

 

Obok akcji ze zwierzętami, mamy równolegle prowadzony wątek o ludziach. W nim poruszane są dwie bardzo istotne kwestie. Pierwszą jest palenie śmieci w domowych piecach, a drugą porzucanie zwierząt w lesie. Szczególnie ten drugi temat w czasie wakacji jest bardzo popularny. Wiele osób wyjeżdżając na urlop, woli pozbyć się problemu, niż wziąć pełną odpowiedzialną za posiadanego przez siebie psa lub kota.

 

Autor wielokrotnie podkreśla, że takie zachowanie nie dość, że jest bardzo niewłaściwe pod względem moralnym, to dodatkowo jest surowo karane w naszym kraju.

 

Kolejna część przygód o Dobrzyku i jego przyjaciołach po raz kolejny zawiera w sobie dużą dawkę dobrego humoru. Przemyca się w niej także sporo informacji o życiu ryjówek, ich zwyczajach oraz przystosowaniu się w zależności od różnych pór roku. Autor wplatając w fabułę ich najbardziej charakterystyczne zachowania, pozwala czytelnikowi lepiej je zrozumieć oraz zapamiętać.

 

 

 

 

To świetna lektura zarówno dla dzieci z podstawówki, jak i trochę starszej młodzieży, którzy lubią komiksy. To doskonały przykład umiejętnie zilustrowanej historii. Autor serii o Ryjówce Przeznaczenia jest jednym z najbardziej znanych i lubianych autorów komiksów w Polsce. Wkrótce na stronie pojawią się recenzje o kolejnych jego książkach.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.kultura.com.pl/komiks/240/zguba-zebielkow.html

 

 

Poprzedni wpis
Jak wytresować smoka. Jak zostać piratem – recenzja
Następny wpis
Recenzja książki najmłodszej autorki w biblioteczce!
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2018, Dobrzyk, ekologia, jesień, komiks, komiks dla dzieci, Krótkie Gatki, Kultura Gniewu, las, literatura dziecięca, literatura młodzieżowa, ochrona przyrody, polski lat, recenzje książek dla dzieci, Ryjówka przeznaczenia, ryjówki, Tomasz Samojlik, Wydawnictwo Kultura Gniewu, Zguba zębiełków, zima

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja