fbpx

Ryjówka przeznaczenia – recenzja

Ryjówka przeznaczenia – recenzja

Tytuł: ,,Ryjówka przeznaczenia”

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustracje: Tomasz Samojlik

Wydawnictwo: Kultura Gniewu (Krótkie Gatki)

Rok wydania: 2017

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Wstyd się przyznać, ale z Ryjówką spotkałam się pierwszy raz dopiero jakiś czas temu. Komiks wydano w 2012 roku, ale to rozszerzone wznowienie przez linię wydawniczą Krótkie Gatki przyciągnęło moją uwagę.

 

Obecnie ukazały się już w tej serii 4 tytuły, przy czym recenzja ostatniego ,,Zguba zębiełków” pojawi się na moim blogu już bardzo, bardzo niedługo!

 

Powróćmy jednak do pierwszej części przygód o wiecznie głodnym bohaterze, w przypadku którego można byłoby cytować klasyka, że ,,ma więcej szczęścia, niż rozumu” – Dobrzyka, reprezentującego gatunek ryjówki malutkiej.

 

 

 

Nie da się ukryć, że w ,,Ryjówce przeznaczenia” to on odgrywa pierwsze skrzypce.

Bohaterów tej historii jest jednak sporo. Pojawia się postać troskliwej Śmiłki, pięknej Koriny, mędrca Sorka czy jeża Kosmacza. Każda z tych indywidualności ma charakterystyczne cechy i rolę do odegrania w ocaleniu lasu.

 

Dramaturgii całości nadaje bowiem widmo zniszczenia ich domu przez potwora zwanego ,,ludziem”. Ta bezwzględna, tajemnicza istota zatruwa wodę, zostawia w lesie niebezpieczne przedmioty i ciężko z nią walczyć, bo swoim wzrostem znacznie przewyższa każdą ryjówkę.

 

 

 

 

Legenda jednak głosi, że istnieje ktoś, kto jest w stanie pokonać ,,ludzia”. Tym kimś, jak już pewnie się domyślacie, jest ryjówka przeznaczenia.

 

Ten komiks oprócz niepodważalnych walorów edukacyjnych (szczerze się przyznaję, że nie miałam pojęcia, że w Polsce żyje tyle ryjówek!) jest także pełen humoru. Za sprawą trafnych ripost, zabawnych dialogów czy genialnego pomysłu z komentatorami w postaci dwójki wron, sprawia, że jego czytanie jest prawdziwą przyjemnością.

 

Uważam też, że w świecie obrazkowym komiksy mają ogromną wartość, a ich popularność ciągle wzrasta. Jeżeli można opowiedzieć ciekawą historię przy pomocy kadrów, ale dodatkowo pokazać emocje bohaterów i zostawić trochę miejsca na niedopowiedzenia, to jest to połączenie doskonałe.

 

 

 

 

,,Ryjówka przeznaczenia” ma dokładnie to, czego potrzebuje każda książka dla dzieci. Mogą ją czytać zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. Ma świetne, bardzo charakterystyczne ilustracje z nasyconymi kolorami oraz wątki, które wciągają czytelnika bez reszty.

 

Dobrzyka nie da się nie polubić. Jego subtelna gapowatość, brak asertywności względem słabszych i dobre serce ujmie każdego.

 

Polecam tę książkę dla dzieci pierwszych klas szkoły podstawowej i starszych. Wydaje mi się, że w przypadku tej pozycji nie ma górnej granicy. Jest to uniwersalny tytuł, który sprawi przyjemność większości fanów komiksów.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.kultura.com.pl/komiks/34/ryjowka-przeznaczenia.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
9 komentarzy
 • Amanda
  Odpowiedz

  Nich ktoś mi wyjawi fenomen rykówki. Zachwyt wsród dorosłych

  13 lipca 2018 at 19:31
   • Agnieszka
    Odpowiedz

    I to tyle? Myślałam, ze coś więcej

    14 lipca 2018 at 20:12
     • A

      NIe czytalam i zastanawiałam sie skąd te zachwyty… tyle 😉

      15 lipca 2018 at 19:01
 • Jaki jest fenomen?

  13 lipca 2018 at 19:32

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--