Harry Potter. Podróż przez historię magii – recenzja

Tytuł: ,,Harry Potter. Podróż przez historię magii”

Autor: British Library

Ilustracje: m.in. Jim Kay

Tłumaczenie: Małgorzata Hesko – Kołodzińska, Piotr Budkiewicz

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Nie miałam jeszcze okazji powiedzieć Wam, jak wielką jestem fanką serii o Harrym Potterze. Mam absolutnie wszystkie książki, które ukazały się spod rąk J.K. Rowling, ale też wiele tytułów nawiązujących do tego niezwykłego świata.

 

,,Harry Potter. Podróż przez historię magii” jest właśnie tego typu książką, która nie rozwija fabuły, ale uzupełnia ją o ciekawostki, które miłośnicy serii wprost uwielbiają. Powstała ona na podstawie wystawy British Library, która została zorganizowana na 20-lecie wydania książki ,,Harry Potter i kamień filozoficzny”, która ukazała się po raz pierwszy w księgarniach 26-ego czerwca 1997 roku.

 

,,Siedem powieści o Harrym Potterze stało się jedną z najbardziej popularnych serii wydawniczych wszech czasów. Jak dotąd sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy (…). Książki przetłumaczono na siedemdziesiąt dziewięć języków (…).” British Library, Harry Potter. Podróż przez historię magii, str. 143

 

 

 

Ta książka to swego rodzaju album, który zawiera wiele ciekawostek na temat procesu powstawania serii, etymologii postaci, ich nazw oraz podania źródła zjawisk, z których korzystała także autorka podczas pisania. Znajdziemy w niej niepublikowane dotąd fragmenty książek (w języku angielskim), ilustracje J.K. Rowling, które pomagały jej podczas wymyślania fabuły oraz mapy myślowe, które były niezbędne, żeby nie pogubić się w wielu stworzonych przez nią wątkach.

 

Książkę wzbogacają także rewelacyjne ilustracje Jima Kaya, ale również materiały, które powstały znacznie wcześniej, np. przedruki pochodzące z pozycji znajdujących się w The Museum of Witchcraft and Magic, Boscastle w Kornwalii.

 

Niektóre rozdziały zawierają także zadania dla młodszych adeptów magii, które wykorzystując to co ma w domu każdy mugol, pozwolą wyczarować różne niespodzianki i zwykłe przedmioty uczynić trochę bardziej wyjątkowymi.

 

Jestem pod ogromnym wrażeniem, z ilu źródeł korzystała J.K. Rowling oraz w jak wielu elementach historii o Harrym Potterze przejawiają się symbole, łacińskie nazwy czy chociażby nawiązania do astrologii. Nadaje to serii jeszcze większą głębię i wielowymiarowość.

 

Oglądając ilustracje i czytając ciekawostki, nabiera się ogromnej chęci, żeby być na tej niezwykłej wystawie. Kiedy jednak nie ma się takiej możliwości, przyjemnie jest usiąść z ciepłą herbatą i książką w ręku i powrócić wspomnieniami do czasów, kiedy stało się w dni premier pod księgarnią, jeszcze przed godzinami jej otwarcia, żeby jak najszybciej otrzymać egzemplarz długo wyczekiwanej książki.

 

,,Harry Potter. Podróż przez historię magii” to wspaniała kontynuacja serii oraz pozycja obowiązkowa dla każdego fana. Mam do niej wyłącznie jedno, malutkie zastrzeżenie. Bardzo bym chciała, żeby była dostępna również w wersji z grubą okładką. Wtedy byłaby jeszcze bardziej niezwykła.

Jednak nawet to wydanie z okładką ze skrzydełkami ma mieniącą się różnymi kolorami czcionkę oraz jest w formacie, który bardzo lubię.

 

Polecam tę pozycję wszystkim fanom od 8-ego roku życia. Mogę ze spokojnym sumieniem zapewnić, że z tej książki ucieszy się absolutnie każdy, kto ma sentyment do przygód o Harrym Potterze.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1576/Harry-Potter–Podroz-przez-historie-magii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni wpis
Ryjówka przeznaczenia – recenzja
Następny wpis
Chcemy nasze czapki! – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja