Rzeka czasu. Podróż przez historię świata – recenzja

Tytuł: ,,Rzeka czasu. Podróż przez historię świata”

Autor: Peter Goes

Ilustracje: Peter Goes

Tłumaczenie: Iwona Mączka

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020 (2016)

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Heraklit w V wieku przed naszą era zwykł mawiać ,,ta panta rhei” – wszystko płynie, mając na myśli zdarzenia, które już się odbyły, ale i miejsca czy ludzi, którzy nigdy nie będą już tacy sami.

 

,,Rzeka czasu. Podróż przez historię świata” to niezwykła możliwość prześledzenia sytuacji, które na zawsze zapisały się w kronikach. Były tak ważne, że zmieniły losy świata i ukształtowały przyszłość.

 

Ta wielkoformatowa książka dla dzieci i młodzieży (Wydawnictwo Dwie Siostry jest absolutnym mistrzem w wydawaniu ogromnych pozycji!), miała polską premierę już 2016 roku. Przy okazji ukazania się drugiego, poprawionego wydania, postanowiłam pokazać ją u siebie na blogu. 

Robię to szczególnie teraz, przed początkiem świątecznych zakupów, żebyście mogli rozważyć ją jako gwiazdkowy prezent.

 

 

 

,,Rzeka czasu. Podróż przez historię świata” jest pozycją, która już na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Bardzo graficzne ilustracje, stonowana paleta barw oraz dobrej jakości papier to sam początek. Fabularny start tej opowieści zaczynamy klasycznie… od Wielkiego Wybuchu. 

 

Autor Peter Goes przechodzi płynnie (ha!) przez poszczególne okresy, skupiając się wyłącznie na najważniejszych faktach. Całą erę dinozaurów zmieścił na jednej rozkładówce, znacznie więcej uwagi poświęcając przede wszystkim ludziom. 

 

Podaje sporo dat, które warto odnotować w pamięci, nawet wtedy gdy mówi o ludziach pierwotnych. Osobne, krótkie rozdziały poświęca Mezopotamii, starożytnemu Egiptowi, Grecji czy Rzymskiemu Imperium. Czasami nie skupia się na miejscu lub konkretnym narodzie, ale okresie jak np. w przypadku średniowiecza, XIV lub XIX wieku. 

 

Na rozkładówkach można odnaleźć prawdziwy misz-masz informacyjny. Tworzy je kalejdoskop postaci, budowli, rzeźb, a nawet roślin i zwierząt. Tutaj czytamy o piramidzie, żeby za chwilę zobaczyć ciborę papirusową.

 

 

 

Najciekawsze są strony poświęcone czasom powojennym. Tutaj ilustruje każde dziesięciolecie, aż do momentu z lat po 2010 roku. 

 

Można powiedzieć, że ,,Rzeka czasu” to cała wiedza historyczna w pigułce. Zdecydowanie ciężko byłoby przeczytać ją na jednym posiedzeniu. Wymaga skupienia, czasu, być może refleksji. 

 

Będzie dobrą alternatywą dla rozmaitych encyklopedii. Polecam ją od 9 roku życia.

Ja swój egzemplarz ,,Rzeka czasu. Podróż przez historię świata” upolowałam w księgarni Tania Książka.

 

Poprzedni wpis
Wiatr – recenzja
Następny wpis
Woda – Źródło życia – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +9, 2016, 2020, Dwie Siostry, encyklopedia, historia, historia współczesna, Iwona Mączka, książki dla dzieci, książki dla dzieci na prezent, książki historyczne dla dzieci, Peter Goes, pomysł na prezent dla dzieci, pomysły prezentowe, recenzje, Rzeka czasu, Rzeka czasu. Podróż przez historię świata, ważne wydarzenia, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja