Zbój – recenzja książki dla dzieci opartej na faktach

Tytuł: Zbój
 Seria: Zwierzaki
Autorka: Joanna Jagiełło
➜ Ilustracje: Marcin Minor
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czy obiło Wam się o uszy, że w lipcu 2021 roku pewna para lam… postanowiła dać dyla? Choć jedno zwierzę dość szybko złapano, drugie błąkało się po Karkonoskim Parku Narodowym aż przez cztery miesiące!

Nowa książka dla dzieci w serii Zwierzaki

Jeżeli to nie jest historia na hollywoodzki film, to na pewno jest to historia idealna do książki dla dzieci – o lamie, która zapragnęła skubnąć nieco wolności. ,,Zbój”, bo o tej pozycji mowa, został napisany przez Joannę Jagiełło oraz zilustrowany przez Marcina Minora.

Książka należy do fantastycznej serii ,,Zwierzaki” od wydawnictwa Agora dla dzieci, w ramach której ukazały się już m.in.:

Historia o lamach, które uciekły

Głównymi bohaterami ,,Zbója” jest tytułowy Zbój oraz jego przyjaciółka Regina, czyli dwie lamy, które przeprowadziły się z poprzedniego miejsca zamieszkania, do miasteczka Western City, będącego atrakcją turystyczną z okolic Karpacza.

Lama, która w książce gra pierwsze skrzypce, to zdecydowanie typ podróżnika. Zbój z rozrzewnienim wspomina opowieści swojego dziadka o odległych Andach, galopowaniu po wierzchołkach gór i podziwianiu pięknych okoliczności przyrody. Sam skazany jest na ogrodzony, wydzielony dla niego placyk oraz ciągle te same, nudne widoki.

Z kolei muszę przyznać, że do jego przyjaciółki, Reginy, nie od razu zapałałam sympatią. Druga lama sprawia bowiem wrażenie wszystkowiedzącej i zarozumiałej. Ciągle strofuje biednego Zbója, sprowadza go na ziemię oraz ogranicza w fantazjowaniu. Kiedy jednak, w kluczowym dla fabuły momencie, poświęca się dla dobra przyjaciela, okazuje się, że może nawet… nie taka lama straszna, jak ją lamują!

Potrzeba bycia blisko z przyjaciółmi

Zbój wyrusza w podróż, pozostawia swoje dotychczasowe życie, bo chce być częścią tego, o czym opowiadał mu dziadek. Tęskni za niedoświadczoną nigdy wolnością i czuje, że to coś bardzo ważnego, co powinno być należne każdemu zwierzakowi.

W trakcie swojej wędrówki poznaje jednak inną stronę Zbója. Odkrywa w sobie potrzebę założenia stada oraz bycia blisko z przyjaciółmi, którzy są dla niego ważni.

Wracać w miejsca, w których się już było

Może dlatego, że autorka dość wiernie starała się zachować niektóre elementy z prawdziwej ucieczki sławnych lam, to w książce mamy do czynienia z nieco nietuzinkowymi rozwiązaniami fabularnymi. Z pewnością ,,Zbój” nie będzie dobrą książką dla małych niecierpliwców.

Trasa lamy wymaga dość wolnego przesuwania się do przodu – choć dzięki temu, odwiedzamy ciągle starych znajomych. Wiąże się to jednak z tym, że Zbój często wraca w miejsca, w których był już wcześniej. Dla porządku muszę też dodać, że nie polubiłam się z wiewiórką Madzią. Choć jej postać jest niezwykle znacząca w historii i wprowadza wątki edukacyjne – to jednak m.in. porównywanie bezdomności z romantyzmem, nawet w kontekście zwierząt, trochę mi nie podpasowało.

Czy jednak historia o ,,Zbóju” to jedna z najbardziej oryginalnych i ciekawych, jakie przeczytacie o lamach? Z całą pewnością! Sam fakt, że można o niej powiedzieć, że została napisana w oparciu o prawdziwe wydarzenia, przyprawia o ciarki ekscytacji na skórze! 

Nie ma wątpliwości, że lamy to niezwykłe zwierzęta – ,,Zbój” tylko to udowadnia! Dzięki pięknemu wydaniu oraz zachwycającym ilustracjom Marcina Minora, możecie podróżować razem z tytułowym bohaterem. Pamiętajcie jednak, żeby po wszystkim wrócić do domu – szczególnie, że zima jest już bardzo blisko!

Polecam tę książkę dzieciom powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/zboj/


Poprzedni wpis
Bing. Gramy razem! – recenzja książki dźwiękowej
Następny wpis
Wielki Gatsby. Powieść graficzna – recenzja komiksu
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2023, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, Joanna Jagiełło, Karkonosze, książki dla dzieci, książki o lamach, lama, lamy, Marcin Minor, przyroda, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, ucieczka, wolność, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci, wyprawa, Zbój, zwierzaki, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja