➜ Tytuł: Wielki Gatsby. Powieść graficzna
➜ Autor: F. Scott Fitzgerald
➜ Scenariusz: Ted Adams
➜ Rysunki: Jorge Coelho
➜ Tłumaczenie: Wojciech Jędrak
➜ Wydawnictwo: Timof Comics
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Czym cechuje się dobra, ponadczasowa opowieść, która albo starzeje się wolno, albo zachowuje wartość pomimo upływu dziesiątek lat? Czy historie o beznadziejnej miłości oraz pogoni za marzeniami z góry skazane są na łatkę naiwnych oraz ckliwych? W jaki sposób komiks może nadać powieści nowy wymiar i uczynić ją jeszcze pełniejszą oraz bogatszą w znaczenia?
Wielki Gatsby jako powieść graficzna
Przypuszczam, że ,,Wielkiego Gatsby’ego” kojarzy każdy dorosły czytelnik – jeżeli nie z przeczytanej powieści F. Scotta Fitzgeralda, to z filmu, gdzie w tytułowego bohatera wcielił się Leonardo diCaprio. Ja właśnie dzięki adaptacji poznałam to amerykańskie dzieło. To było zresztą dobrych dziesięć lat temu, ale pamiętam, że historia zrobiła na mnie spore wrażenie.
Kiedy więc wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy podzieliło się ze światem zapowiedzią komiksu ,,Wielki Gatsby. Powieść graficzna” z rysunkami Jorge’a Coelho oraz scenariuszem Teda Adamsa – wiedziałam, że będzie to książka, z którą na pewno nie będę zwlekać do następnego roku.
Opowieść o nieszczęśliwej miłości i wielkim bogactwie
Ameryka lat dwudziestych ubiegłego stulecia to początek rodzącej się potęgi, obrzydliwie bogatych przedsiębiorców oraz niezmiennej transformacji. Ogromne nierówności społeczne, a jednocześnie wizja amerykańskiego snu, w którym każdy od pucybuta może zostać milionerem, stworzyła obraz wielkiego kraju na Zachodzie, gdzie wszystko jest możliwe i jednocześnie niewiele się liczy.
Historię tytułowego bohatera poznajemy jednak nie z perspektywy jego samego, ale postaci w zasadzie drugoplanowej. Nick Carraway to właściwie nikt specjalny – pewnie sam tak właśnie o sobie by myślał. Jest pośrednikiem między Gatsbym, a kuzynką Daisy, która to była przed laty dawną miłością bogacza.
Trudne do uniknięcia katastrofy
Nick, który obserwuje niejako z dystansu życie kuzynki oraz stopniowo poznaje jej tajemnice, z każdą kolejną stroną staje się coraz bardziej zaangażowany w intrygę, uknutą przez tytułowego Gatsby’ego. Mężczyznę z pozoru niezwykle naiwnego, pozwalającego żerować na swoim bogactwie, a jednocześnie inteligentnego i wyrachowanego.
My, czytelnicy, podpatrujemy całą tę historię z punktu widzenia Nicka, mogąc poczuć się niczym równi świadkowie tego oryginalnego otoczenia – wystawnych przyjęć, klasowości, zdrad, popełnianych błędów oraz nieuniknionych katastrof.
Mam wrażenie, że siłą napędową tej historii jest współczucie, jakie nie tylko odbiorcy, ale również sam Nick żywi do tytułowego bohatera. To powieść niezwykła, emocjonalna, wywołująca uczucie rozdarcia. Komiks ,,Wielki Gatsby. Powieść graficzna” tylko podkreśla jej, nomen omen, wielkość. Znajdziecie w nim rysunki nawiązujące do epoki. Hiszpański artysta Jorge Coelho włożył mnóstwo pracy, aby oddać detale wnętrz czy strojów bohaterów.
W tej powieści graficznej odnajdziecie inspiracje minionymi czasami, charyzmatyczne postaci oraz cień nieuchwytnego szczęścia – bez względu na pochodzenie oraz stan konta.
Piękne wydanie sprawia, że można z powodzeniem podarować go komuś – lub sobie, w prezencie. Lektura będzie odpowiednia dla osób powyżej 16 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Wielki+Gatsby/pokaz.html
Komiks kupisz także TUTAJ