Wielki Gatsby. Powieść graficzna – recenzja komiksu

Tytuł: Wielki Gatsby. Powieść graficzna
Autor: F. Scott Fitzgerald
Scenariusz: Ted Adams
➜ Rysunki: Jorge Coelho
➜ Tłumaczenie: Wojciech Jędrak
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Czym cechuje się dobra, ponadczasowa opowieść, która albo starzeje się wolno, albo zachowuje wartość pomimo upływu dziesiątek lat? Czy historie o beznadziejnej miłości oraz pogoni za marzeniami z góry skazane są na łatkę naiwnych oraz ckliwych? W jaki sposób komiks może nadać powieści nowy wymiar i uczynić ją jeszcze pełniejszą oraz bogatszą w znaczenia?

Wielki Gatsby jako powieść graficzna

Przypuszczam, że ,,Wielkiego Gatsby’ego” kojarzy każdy dorosły czytelnik – jeżeli nie z przeczytanej powieści F. Scotta Fitzgeralda, to z filmu, gdzie w tytułowego bohatera wcielił się Leonardo diCaprio. Ja właśnie dzięki adaptacji poznałam to amerykańskie dzieło. To było zresztą dobrych dziesięć lat temu, ale pamiętam, że historia zrobiła na mnie spore wrażenie.

Kiedy więc wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy podzieliło się ze światem zapowiedzią komiksu ,,Wielki Gatsby. Powieść graficzna” z rysunkami Jorge’a Coelho oraz scenariuszem Teda Adamsa – wiedziałam, że będzie to książka, z którą na pewno nie będę zwlekać do następnego roku.

Opowieść o nieszczęśliwej miłości i wielkim bogactwie

Ameryka lat dwudziestych ubiegłego stulecia to początek rodzącej się potęgi, obrzydliwie bogatych przedsiębiorców oraz niezmiennej transformacji. Ogromne nierówności społeczne, a jednocześnie wizja amerykańskiego snu, w którym każdy od pucybuta może zostać milionerem, stworzyła obraz wielkiego kraju na Zachodzie, gdzie wszystko jest możliwe i jednocześnie niewiele się liczy.

Historię tytułowego bohatera poznajemy jednak nie z perspektywy jego samego, ale postaci w zasadzie drugoplanowej. Nick Carraway to właściwie nikt specjalny – pewnie sam tak właśnie o sobie by myślał. Jest pośrednikiem między Gatsbym, a kuzynką Daisy, która to była przed laty dawną miłością bogacza. 

Trudne do uniknięcia katastrofy

Nick, który obserwuje niejako z dystansu życie kuzynki oraz stopniowo poznaje jej tajemnice, z każdą kolejną stroną staje się coraz bardziej zaangażowany w intrygę, uknutą przez tytułowego Gatsby’ego. Mężczyznę z pozoru niezwykle naiwnego, pozwalającego żerować na swoim bogactwie, a jednocześnie inteligentnego i wyrachowanego. 

My, czytelnicy, podpatrujemy całą tę historię z punktu widzenia Nicka, mogąc poczuć się niczym równi świadkowie tego oryginalnego otoczenia – wystawnych przyjęć, klasowości, zdrad, popełnianych błędów oraz nieuniknionych katastrof.

Mam wrażenie, że siłą napędową tej historii jest współczucie, jakie nie tylko odbiorcy, ale również sam Nick żywi do tytułowego bohatera. To powieść niezwykła, emocjonalna, wywołująca uczucie rozdarcia. Komiks ,,Wielki Gatsby. Powieść graficzna” tylko podkreśla jej, nomen omen, wielkość. Znajdziecie w nim rysunki nawiązujące do epoki. Hiszpański artysta Jorge Coelho włożył mnóstwo pracy, aby oddać detale wnętrz czy strojów bohaterów.

W tej powieści graficznej odnajdziecie inspiracje minionymi czasami, charyzmatyczne postaci oraz cień nieuchwytnego szczęścia – bez względu na pochodzenie oraz stan konta.

Piękne wydanie sprawia, że można z powodzeniem podarować go komuś – lub sobie, w prezencie. Lektura będzie odpowiednia dla osób powyżej 16 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Wielki+Gatsby/pokaz.html

Komiks kupisz także TUTAJ

Poprzedni wpis
Zbój – recenzja książki dla dzieci opartej na faktach
Następny wpis
Wydawnictwo Literówka, czyli dobre wartości i przyjemność z czytania – wywiad Strefa Rozmów
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, adaptacja klasyki w komiksie, Ameryka, amerykański sen, blog książkowy, F. Scott Fitzgerald, Jorge Coelho, klasowość, klasyka literatury, książka na prezent, kultowe powieści, recenzje komiksów, Ted Adams, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wielki Gatsby, Wielki Gatsby. Powieść graficzna, Wojciech Jędrak, Wydawnictwo Timof Comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja