Bootblack – recenzja komiksu

Tytuł: Bootblack
Scenariusz: Mikael
Rysunki: Mikael
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2023
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Przygnębiający jest ten Nowy Jork ubiegłego stulecia. W kolejnym komiksie Mikaëla, francusko-kanadyjskiego artysty (poprzedni to wspaniały ,,Giant”) ukazuje on miasto pełne ponurych zaułków, wielkich nadziei i zmarnowanych szans. 

,,Bootblack” jest określeniem osoby, która oferuje usługi polerowania butów, czyli tzw. pucybuta. To jeden z zawodów, który bardzo mocno kojarzy się właśnie z metropoliami Ameryki Północnej. Opowiada historię jednego z chłopców – syna imigrantów, który po tragicznym pożarze został zupełnie sam. Ulica dała mu nie tylko wątpliwe schronienie, ale także pracę. 

Nic do stracenia

Akcja ,,Bootblacka” przeplatana jest mniej i bardziej odległymi w czasie wydarzeniami. Główny bohater Al Chrystler relacjonuje swoje życie z pola bitwy. Miejsca, gdzie wielu poległo ryzykując wszystko, żeby uświetnić swój kraj.

Uwikłany w porachunki z mafią, nieszczęśliwie zakochany najpierw chłopiec, a później mężczyzna rysuje obraz spragnionego tożsamości człowieka, któremu nie sprzyja los. Człowieka, który jest doprowadzony do ostateczności i który w pewnym momencie nie ma już nic do stracenia.

Objęcia przeznaczenia

Nasze kroki prowadzą nas tam, gdzie musimy iść. To wszystko.

Mikael, Bootblack, str. 93

W ,,Bootblacku” czuć wyraźnie koniec pewnej ery. Nawet bohaterowie, którym autor nadał świadomość, zdają sobie sprawę, że wraz z nimi przemija trudny dla ludzi czas, a rodzą się nowe możliwości i nadzieja. 

Al Chrysler wychodząc po 10 latach z więzienia i odnajdując dawną miłość może czuć się wolny. Paradoksalnie jednak tym, co wybiera w tamtym momencie jest wojenny front. Dla niego nie ma już nadziei. Jego życie zostało przekreślone w chwili podjęcia tej decyzji. Decyzji, która doprowadzi go w objęcia przeznaczenia.

Komiks o czyścicielach butów

,,Bootblack” to poruszająca opowieść, która niemal mogła wydarzyć się naprawdę. Jak zwykle doskonale narysowana, z zachwycającą galerią obrazów na końcu książki. Pełna jest melancholii i tak przeciwnego dla kultury amerykańskiej – mitu antybohatera. Patriotę, który nie jest napędzany wielkością swojego kraju, ale którego kraj ciągnie na sam dół. Polecam czytelnikom powyżej 16 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.timof.pl


Poprzedni wpis
Brzuchatek – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Darwin i Hooker. Opowieść o przyjaźni, pasji i odkryciu, które zmieniło świat – recenzja
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, blog książkowy, Bootblack, komiks obyczajowy, komiksy, Mikael, Nowy Jork, pucybut, recenzje komiksów, Timof, Timof comics, Timor i cisi wspólnicy, Wojciech Birek, Wydawnictwo Timof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja