Darwin i Hooker. Opowieść o przyjaźni, pasji i odkryciu, które zmieniło świat – recenzja

Tytuł: Darwin i Hooker. Opowieść o przyjaźni, pasji i odkryciu, które zmieniło świat
Autorka: Alexandra Stewart
Ilustracje: Joe Todd-Stanton
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Przyjaciół może łączyć wspólne pochodzenie, dzielenie dzieciństwa czy pasji. Czasami z przyjaźni rodzi się coś wyjątkowego – teoria, która zmienia naukę na zawsze. 

,,Darwin i Hooker. Opowieść o przyjaźni, pasji i odkryciu, które zmieniło świat” to niezwykła książka biograficzna o jednym z największych uczonych i myślicieli w historii. Co ciekawe, skupia się jednak nie tylko na dobrze wszystkim znanym Darwinie, ale również na jego przyjacielu – Josephie Hookerze, który także był zdolnym badaczem i swoją postawą znacznie wpłynął na Charlesa. 

Kiedy szkoła jest nudna

Autorką książki jest Alexandra Stewart, znana również z pasjonującej – ,,Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia”. Zarówno tamtą jak i tę pozycję ilustrował Joe Todd-Stanton.

W książce narrator prowadzi czytelników przez życie Darwina oraz jego przyjaciela, dzieląc się najciekawszymi faktami. Jestem przekonana, że młodych odbiorców szczególnie zainteresuje wiadomość o braku entuzjazmu naukowca co do niektórych lekcji. Darwin uważał swoją szkołę za nudną, a mimo to wyrósł na niezwykłą postać – pozostawia to nadzieję dla wielu opornych uczniów, prawda?

Niezwykła korespondencja

,,Darwin i Hooker” została podzielona na rozdziały, zgodne z chronologią życia bohaterów. Ich losy początkowo się przeplatają, żeby finalnie połączyć się na… londyńskim Trafalgar Square. Autorka dokładnie opisuje w pierwszej kolejności ich indywidualne podróże, żeby następnie skupić się na korespondencji naukowców.

W książce można wyczytać bowiem, że panowie wymienili między sobą aż 1400 listów na przestrzeni 40 lat! Darwin przekazywał w nich swoje najbardziej przełomowe teorie, w tym oczywiście teorię ewolucji, która wówczas była uznawana za skandaliczną.

Książka dla dzieci o teorii ewolucji 

Muszę przyznać, że miałam już do czynienia z kilkoma książkami, które uczyniły z Darwina główną postać (m.in. ,,Ewolucja. O powstawaniu gatunków według Karola Darwina” czy ,,Darwin. Ewolucja teorii”). Żadna z nich nie była jednak tak wyczerpująca (na miarę lektury kierowanej do dzieci), interesująca i wielowymiarowa. Za duży jej atut uważam również pozostawienie imion tak, jak brzmiały one oryginalnie. 

Jeżeli więc chcecie zarazić swoje dzieci pasją do nauki, ale także pokazać im jak wiele można osiągnąć z dobrym przyjacielem u boku – koniecznie sięgnijcie po ,,Darwin i Hooker. Opowieść o przyjaźni, pasji i odkryciu, które zmieniło świat”. To pięknie wydana pozycja, która zachwyci każdego już powyżej 7 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/darwin-i-hooker-opowiesc-o-przyjazni-pasji-i-odkryciu-ktore-zmienilo-swiat-alexandra-stewart-sku3437acb55530d9d36e5f.html


Poprzedni wpis
Bootblack – recenzja komiksu
Następny wpis
My – przedpremierowa recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +7, +8, +9, 2023, Alexandra Stewart, biografia, blog książkowy, Darwin, Darwin i Hooker, Darwin i Hooker. Opowieść o przyjaźni pasji i odkryciu które zmieniło świat, Joe Todd-Stanton, książka popularnonaukowa dla dzieci, książki dla dzieci, książki popularnonaukowe, nauka, naukowiec, Patrycja Zarawska, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, teoria ewolucji, Wilga, Wydawnictwo Wilga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja