Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat – recenzja

Tytuł: ,,Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat”

Autor: Tim Marshall

Ilustracje: Grace Easton, Jessica Smith

Tłumaczenie: Filip Filipowski

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Dosłownie recenzję wcześniej pisałam o podbijaniu kosmosu (,,Ziemia do Księżyca”), a tym razem chcę powrócić do nieco bliższych nam rejonów i opowiedzieć o książce, która jest fenomenalna z wielu względów, ale najważniejszym pozostaje ten, dotyczący znaczenia geografii w światowej ekonomii oraz polityce.

 

,,Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat” jest książką autorstwa Tim’a Marshalla’a. W oparciu o swoje 30-letnie doświadczenie dziennikarskie powstała już podobna pozycja dla dorosłych tego pisarza. Tym razem jednak, dzięki wkładowi ilustratorek Grace Easton oraz Jessici Smith zredagowano informacje i przedstawiono je w sposób idealny dla dzieci (ale też nie tylko!). 

 

 

 

Książka podzielona jest – jak podpowiada nam tytuł – na 12 map krajów lub kontynentów, o których autor ma coś ważnego do zakomunikowania.

 

Udowadnia on jak wiele światowych konfliktów, nieporozumień czy chociażby sytuacji gospodarczych można w bardzo prosty sposób wyjaśnić za pomocą położenia kraju wobec szerokości geograficznej, stopnia jego nawodnienia, liczby dróg morskich czy naturalnych barier przed najeźdźcami.

 

 

 

,,Więźniowie geografii” skupiają się na największych mocarstwach, takich jak USA, Rosja czy Chiny, ale poruszają też niezwykle ważne wątki konfliktu na Bliskim Wschodzie, rozłamu Korei na dwa państwa, opisie skomplikowanej sytuacji Afryki czy relacji mającej miejsce pomiędzy Chinami, Indiami i Pakistanem.

 

Choć wszystkie te kwestie dla osoby niezwiązanej w żadnej mierze z polityką mogą wydawać się skomplikowane, to po przeczytaniu tej książki, staną się dużo bardziej klarowne. Nawet potraktowanie lektury jako uzupełnienia do nauki historii w szkole, może znacznie bardziej rozjaśnić pewne zagadnienia, a tym samym przyczynić się do lepszego zrozumienia aktualnie omawianego tematu.

 

Jej format i skład jest bardzo przejrzysty – oprócz map są w niej także rozkładówki poruszające konkretne kwestie odnoszące się do omawianego kraju, dzięki którym czytelnik nie czuje się przytłoczony mnogością elementów na stronie, a jego oczy mogą nieco odpocząć. 

 

 

 

 

Niezwykle polecam tę uświadamiającą książkę, która – zaryzykuję nawet stwierdzeniem – jest lekturą obowiązkową w każdym domu, w którym wychowuje się młode pokolenie. ,,Więźniowie geografii. 12 map, które pomocą Ci zrozumieć świat” nie tylko trafnie analizuje przeszłość, ale także zwraca uwagę na wiele kwestii dotyczących przyszłości, nakreśla potencjalne zagrożenia i uwypukla fakty, o których nie wolno zapominać.

 

Polecam ją dzieciom powyżej 10. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/wiezniowie-geografii-12-map-ktore-pomoga-ci-zrozumiec-swiat.html

 

 

Poprzedni wpis
Ziemia do Księżyca – recenzja
Następny wpis
Kamila i konie. Miłość Oceana – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2020, atlas, blog książkowy, ciekawe książki dla dzieci, Filip Filipowski, geografia, geografia dla dzieci, geopolityka, Grace Easton, Jessica Smith, książki dla dzieci, książki dla młodzieży, książki nowości, książki o polityce dla dzieci, mapy, polityka, recenzje książek dla dzieci, Tim Marshall, Więźniowie geografii, Więźniowie geografii. 12 map które pomogą Ci zrozumieć świat, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Zysk i S-ka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja