fbpx

Świat Lema – recenzja

Świat Lema – recenzja

Tytuł: Świat Lema

Autor: Stanisław Lem

Ilustracje: Marta Ignerska

Wydawnictwo: Muchomor

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

O tym, że 2021 rok okrzyknięto Rokiem Lema, wspominałam już przy okazji recenzji zarówno wydanej przed kilkoma miesiącami ,,Podróży siódmej w komiksie czy ,,Bajki robotów z ilustracjami Przemka Dębowskiego.

O ile tamte książki były jednak swego rodzaju reedycjami konkretnych tytułów, tak ostatnia nowość Wydawnictwa Muchomor oferuje ducha Stanisława Lema zaledwie w jednej pozycji! 

 

 

 

,,Świat Lema” to lektura koncepcyjna, która jest wielobarwną wizytówką oraz najlepszą reprezentacją prozy jednego z najsłynniejszych polskich literatów. Wybrano do niej fragmenty z 11 książek artysty, które nawet w tej skrótowej wersji opowiadają pewne, dość spójne historie. 

 

Książka została wydana (jak głosi blurb na tylnej okładce), żeby oswoić młodych czytelników z twórczością Lema. Myślę jednak, że nie warto ograniczać się z tym tytułem tylko do dzieci czy nastolatków, ale można śmiało polecić ją odbiorcom w każdym wieku.

 

Cytaty zostały sformatowane w ten sposób, że swoją formą przypominają bardziej poezję niż prozę. Zazwyczaj umieszczone są w bocznej kolumnie, ustępując miejsca dużym i imponującym ilustracjom. Za warstwę wizualną ,,Świata Lema” odpowiada Marta Ignerska. Jest ona uważana za jedną z najciekawszych graficzek młodego pokolenia.

W najnowszej książce pokazuje swoje znaczenia tekstów, które wymykają się schematom oraz same pozostawiają szerokie pole do interpretacji. Niektóre są monochromatyczne, inne dominuje jeden kolor lub bombardują zmysł wzroku feerią barw. Można spędzić długie chwile, wpatrując się w nie i wyszukując kolejnych znaczeń.

 

 

 

 

,,Świat Lema” jest więc podwójną ucztą – z jednej strony ukazuje geniusz samego pisarza, którego wyobraźnia nie tylko przekraczała granice, ale jednocześnie wyłapywała klisze ludzkich zachowań, a z drugiej – zachwyca wizualnie oraz oddaje hołd początkom science-fiction.

 

Książka powinna trafić na półkę każdego miłośnika Lema. Trudno się nie zgodzić, że może być także impulsem, który zachęci do sięgnięcie po któryś z klasyków najmłodszych, choć warto wspomnieć, że nie każdy będzie nadawał się dla najmłodszych.

 

,,Świat Lema” polecam czytelnikom powyżej 10 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/SWIAT-LEMA/243

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--