W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu – recenzja

Tytuł: W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu

Autorki: Isabel Minhos Martins, Maria Manuel Pedrosa

Ilustracje: Madalena Matoso

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość:   prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

Recenzja:

Ta płócienna oprawa przypomniała mi jedną, niezwykle piękną książkę – ,,Na dworze”, która również została wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry w 2019 roku. ,,W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu” ukazała się dosłownie chwilę temu i choć porusza zupełnie odmienne tematy, to także została przygotowana przez tę samą grupę niezwykle kreatywnych, portugalskich artystów.  

 

Jeżeli spodziewacie się nudnej, popularnonaukowej treści z wieloma trudnymi słowami – z pewnością miło się zaskoczycie. ,,W głowie” to nie tylko kreatywne ujęcie tematu, ale także swego rodzaju opowieść o tym, co każdy z nas codziennie i bez żadnych przerw używa. Fakt, że mowa o tak ważnym organie – niektórych wrażliwszych czytelników może przyprawić o ciarki. Ja sama wykrzywiłam się w odpowiedzi na informację podaną przez autorki, że konsystencja mózgu przypomina grzyba…

 

 

 

Książka podzielona na nieco ponad dwadzieścia rozdziałów, segreguje wiedzę i zagadnienia związane z różnymi aspektami centrum sterowania człowieka. Na początkowych rozkładówkach przeczytamy o motywacjach dla powstania tej pozycji, ale także dowiemy się o rzeczach fundamentalnych: w jakim wieku dojrzewa mózg, jak zmieniał się na przestrzeni wieków lub jak ważne jest jego dojrzewanie w… otoczeniu innych mózgów!

 

Na ponad 350 stronach zawarto wszystkie, najbardziej kluczowe informacje, jakich mogą poszukiwać spragnieni wiedzy, młodzi naukowcy. Począwszy od rozwinięcia takich pojęć jak: zmysły, pamięć, świadomość, emocje czy kreatywność – po fakty i mity na temat mózgu, ciekawostki historyczne lub opis mózgów niekoniecznie ludzkich.

W niektórych miejscach można odnaleźć dodatkowo wyzwania, które autorzy przygotowali dla czytelników. Pozwalają one jeszcze lepiej przyswoić sobie zdobywaną wiedzę, ale i przede wszystkim w praktyce ukazują wybrane zagadnienia. 

 

 

 

 

Naprawdę nie sposób wymienić tutaj, chociażby w skrótowej wersji, zagadnień, które zostały poruszone w tej książce. Opowieść o mózgu, to właściwie opowieść o człowieku. W tej pozycji każda kolejna informacja sprawia, że poznajemy się trochę lepiej. Dlatego też uważam, że podtytuł ,,Wyprawa do wnętrza mózgu” jest niezwykle trafny. Książkę tę najlepiej traktować jako swego rodzaju przeżycie. Każda kolejna rozkładówka jest zaskoczeniem i porcją nowych, czasami niewiarygodnych doniesień.

 

Dzięki temu, że jest bogato ilustrowana, ale zarazem w ograniczeniach do bardzo skromnej palety barw – uprzyjemni czytanie czytelnikom w wieku szkolny, ale zarazem świetnie sprawdzi się także w przypadku odbiorców nastoletnich lub nawet dorosłych. To uniwersalna pozycja, z której śmiało może korzystać cała rodzina!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-w_glowie.html

 

 

Poprzedni wpis
Atlas oceanicznych przygód – recenzja
Następny wpis
Miś ma stracha – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2021, biologia, blog książkowy, Dwie Siostry, emocje, Isabel Minhos Martins, Katarzyna Okrasko, książka na prezent, książka o mózgu, książka popularnonaukowa, książki dla dzieci, Madalena Matoso, Maria Manuel Pedrosa, mózg, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, W głowie, W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja