Kobiety i nauka. One zmieniły świat – recenzja

Tytuł: ,,Kobiety i nauka. One zmieniły świat

Autor: Rachel Ignotofsky

Ilustracje: Rachel Ignotofsky

Tłumaczenie: Paulina Błaszczykiewicz

Wydawnictwo: ART Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Ostatnie lata to zdecydowanie czas ponownego odkrywania wielkich kobiecych postaci, podziwiania ich osiągnięć oraz dostrzegania trudów, z którymi przyszło im się mierzyć za życia. Na swojej stronie wspominałam już chociażby o ,,Nadzwyczajnie wspaniałych kobietach, które zmieniły świat, ,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2, ,,Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy czy ,,Była sobie dziewczynka.

 

W tej recenzji swoją uwagę skupiam jednak na pozycji dla trochę starszych czytelników, bardziej merytoryczną, bogatą w fakty, cytaty oraz opisy. Książkę, której szata graficzna jest może mniej zróżnicowana kolorystycznie, ale z całą pewnością jest bardziej wysublimowana i elegancka.

 

 

 

 

,,Kobiety i nauka. One zmieniły świat” to pozycja z serii ART Egmont, którą wyjątkowo sobie cenię. W tym cyklu wydawane są książki wartościowe, często klasyki, ale w niezwykle nowoczesnej i pięknej oprawie.

 

Autorką tego tytułu jest Rachel Ignotofsky. To jej debiut literacki. Artystka wierzy, że z pomocą ilustracji jest w stanie przemycać często trudne i ambitne tematy, oraz czynić je bardziej przystępnymi dla odbiorcy.

 

,,Kobiety i nauka. One zmieniły świat” rzeczywiście są bogate w wiele informacji, ale absolutnie nie przytłaczają one czytelnika. Autorka w swojej pracy podkreśliła, jak trudno było robić rzeczy wielkie kobietom, których rola zazwyczaj sprowadzała się do roli matki i żony. Naukowcy o płci żeńskiej byli niedoceniani, często pomijani i dyskryminowani, a mimo to (!) bez ich udziału byliśmy znacznie bardziej ubodzy w wiedzę i z pewnością, wiele spraw ciągle pozostałoby dla nas w sferze tajemnic.

 

 

 

 

 

Rachel Ignotofsky swoją książkę rozpoczyna od postaci Hypatii – astronomki, matematyczki i filozofki z IV wieku naszej ery. Po lewej stronie (zgodnie z obowiązującym schematem) znajduje się jej podobizna pod którym jest cytat (o niej lub jej – w zależności od omawianej postaci). Z prawej strony umieszczona została kolumna tekstu, a marginesy artystka wzbogaciła ciekawostkami zilustrowanymi na niewielkich obrazkach.

 

W książce znalazła się oczywiście także Maria Skłodowska – Curie oraz wiele innych kobiet o których niestety słyszy się niestety bardzo rzadko. Jest tu wspominana postać Dorothy Hodgkin (odkryła m.in. witaminę B12), Karen Horney (psychoanalityczka, która sprzeciwiła się teorii Freuda) czy Elizabeth Blackburn (znacznie poszerzyła nasze rozumienie tego, jak jest zbudowane DNA).

 

,,Kobiety i nauka. One zmieniły świat” to także kilka rozdziałów porządkujących wiedzę. ,,Oś czasu” to wyszczególnienie najważniejszych momentów i dokonań kobiet w historii, jak np. Sybilla Masters (1715) – pierwsza kobieta w Stanach Zjednoczonych, która opatentowała swój wynalazek, 1920 – kiedy kobiety zdobyły prawa wyborcze czy chociażby 1963 – kiedy Walentyna Tierieszkowa została pierwszą kobietą w kosmosie.

 

Pozostałe rozdziały godne wspomnienia to ,,Narzędzia laboratoryjne” czy ,,Statystyki”.

 

 

 

 

 

,,Kobiety i nauka. One zmieniły świat” to piękna i wyjątkowa pozycja, która będzie prawdziwą perłą wśród domowego księgozbioru. Polecam ją dla każdego powyżej 9-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/ART.-Kobiety-i-nauka.-One-zmienily-swiat,10625027,p.html

 

 

Poprzedni wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.11
Następny wpis
Zaśnij z Fafikiem – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2018, ART Egmont, biografia, biografie, blog książkowy, dziewczyna, Egmont, historia, kobieta, kobiety, Kobiety i nauka. One zmieniły świat, kobiety naukowcy, książka dla dzieci, książka na prezent, na faktach, nauka, odwaga, Paulina Błaszczykiewicz, Rachel Ignotofsky, recenzent, recenzja, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo ART Egmont, Wydawnictwo Egmont

4 komentarze. Zostaw komentarz

 • Szkoda że druk książki jest taki mały 🙁 wolę jak książki dla dzieci mają duże litery, łatwiej i przyjemniej się czyta.

  Odpowiedz
  • Bajkochłonka
   30 grudnia 2018 13:50

   To prawda, druk jest dość mały, ale sama książka ma duży format więc w rzeczywistości nie jest tak źle 😉

   Odpowiedz
 • „Kobiety i nauka. One zmieniły świat” to nie tylko cudownie wydana, ale i bardzo interesująco napisana książka, po którą warto sięgnąć. Twoje zdjęcia doskonale oddają jej charakter, więc po prostu polecamy gorąco wraz z Tobą! 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja