Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: ,,Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat

Autor: Kate Pankhurst

Ilustracje: Kate Pankhurst

Wydawnictwo: K.E. Liber

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają

Hasła: recenzja, książka dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, 2018, K.E. Liber, Kate Pankhurst, historia, feminizm, odwaga, kobieta, kobiety, dziewczyna, nauka, na faktach, biografia, biografie

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat” to kolejna w tym roku książka, która mówi o sile płci żeńskiej oraz przypomina (lub zapoznaje czytelnika) z historycznymi sylwetkami, które trzeba znać.

Z moich trzech, ulubionych książek na ten temat, ta jest najbardziej kolorowa i zdecydowanie skierowana do najmłodszego odbiorcy.

 

 

Kate Pankhurst we współpracy z Wydawnictwem K.E. Liber stworzyła swego rodzaju kolaż, który stał się pomnikiem dla kobiet z przeszłości.

Na pierwszy rzut oka ,,Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat” przypomina zeszyty, które na pewno wielu z nas prowadziło jako dzieci. Były to swego rodzaju albumy z wycinkami z artykułów, zdjęciami i spisanymi informacjami, które udało się gdzieś zdobyć. Sama prowadziłam w ten sposób notatki o ulubionych pisarzach, aktorach czy miejscach. Zbierałam historie o swojej miejscowości czy jak większość dzieci, prowadziłam swoje zielniki.

 

 

 

 

,,Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat” z tego też powodu i to na pierwszy rzut oka, mogą wydawać się nieco bałaganiarskie. Czego tam nie ma? Ciekawostki, daty, nazwiska, mapki, szkice, cytaty! Oczopląs gwarantowany! Mam jednak wrażenie, że w tym szaleństwie jest pewna metoda.

 

Trzeba pamiętać kto jest odbiorcą książki. Wydawnictwo grupę czytelników określa na wiek 6-12 lat, ale nie ma znaczenia czy ktoś będzie nieco młodszy lub starszy, bo ten tytuł powinien sprawdzić się w każdym wieku. Mniejsze dzieci będą mieć dużo uciechy z oglądania obrazków, ich mnogości barw oraz np. podążania za bohaterem po strzałkach.

Starsze, mogą docenić formę, bo same będą chciały wyszukiwać różnych ciekawostek na temat bohaterek. One są już przyzwyczajone do ery obrazkowej, obecnej w internecie. Ta książka będzie więc przemawiać do nich ich językiem, dlatego stanie się ciekawsza i bardziej wciągająca.

 

 

Chciałabym zwrócić uwagę na wydanie. Format kwadratu oprócz tego, że przyciąga uwagę młodego czytelnika, to jeszcze bardzo dobrze sprawdza się w tej tematyce. Po raz kolejny podkreślając, że jest to album.

Gruba okładka i śliczne, laminowane litery na pewno wprawią w zachwyt małe dziewczynki, ale też i chłopcy dzięki samolotowi czy kościom dinozaura, powinni dać się wciągnąć w tę fantastyczną opowieść.

 

Do każdej postaci dopasowana została inna kolorystyka. Jane Austen, która kojarzy się nam bardzo romantycznie, przedstawiona jest w pudrowych kolorach. Z kolei Frida Kahlo, której domem był Meksyk to błękity, czerwienie i żółcie, czyli to z czym tożsamy jest tamten region.

 

 

 

Książka rozpoczyna się od osi czasu, z poukładanymi na niej nazwiskami. Piękne jest to, że autorka jako motywację wyboru tych akurat bohaterek, podaje ich pasję i podążanie za marzeniami. Rzeczywiście, większość opisywanych kobiet osiągnęła swój cel dzięki uporowi, wytrwałości, a nie przejmowaniu się stereotypom czy docinkami nieżyczliwych osób.

 

 

 

Pozwala uczyć małe kobiety pewności siebie oraz siły w dążeniu do realizacji własnych marzeń. Szczególnie przypadła mi do gustu ,,Galeria wspaniałych”, umieszczona na końcu książki. Stawia czytelnikowi konkretne pytanie ,,A jak ty zmienisz świat?” i podsumowuje rady, jakich mogłyby udzielić bohaterki.

 

 

Premiera książki ,,Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat” planowana jest na 14.03.2018 roku, czyli już bardzo niedługo!

Warto mieć tę książkę w swojej bibliotece i pamiętać o tym, że w historii świata odwagą wykazywali się nie tylko mężczyźni.

Link do sklepu: http://www.empik.com/nadzwyczajnie-wspaniale-kobiety-ktore-zmienily-swiat-pankhurst-kate,p1178711916,ksiazka-p

 

 

Poprzedni wpis
O tym można rozmawiać tylko z królikami – recenzja premierowa!
Następny wpis
Była sobie dziewczynka – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

3 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja