Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat – recenzja

Tytuł: ,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat

Seria: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Autorka: Elena Favilli

Ilustracje: praca zbiorowa

Tłumaczenie: Maria Antonina Jaszczurowska

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2020

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Opowieści na dobranoc” jest bestsellerową serią dla dzieci (wszystkich, nie tylko dziewczynek), która pod jednym tytułem zbiera sylwetki inspirujących, ciekawych i ważnych kobiet w światowej polityce, kulturze czy nauce. Warto jednak pamiętać, że nie przedstawia żelaznych faktów i encyklopedycznych definicji, ale subiektywne opinie na temat wybranych osób. 

 

Najnowsza część – ,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat” jest poświęcona przede wszystkim tym kobietom, które nie dość, że odważyły się śmiało sięgać po swoje marzenia, to często zrobiły to w obcym języku, w otoczeniu nieznanych osób i niezrozumiałych zwyczajów. 

 

 

Życie imigranta jest trudne nawet współcześnie – musi on mierzyć się z wieloma trudnościami. Aby mógł się dodatkowo buntować, potrzebuje nie tylko odwagi, ale intuicji i pewności siebie. 

 

Elena Favilli autorka całej serii sama jest imigrantką. Do tej książki wybrała kobiety różnych zawodów, z różnych czasów i różnych warstw społecznych. Przeczytacie w niej na przykład o hematolożce (naukowcu zajmującym się krwią oraz immunologią) Marceli Contreras, dowódczyni floty walczącej o wolność Grecji w XIX wieku Laskarinie ,,Bubulinie” Pinotsis czy aktywistce Lorelli Praeli. 

 

Nie wszystkie postacie wydają się jednak w pełni uzasadnione by zajmować miejsce wśród grona zbuntowanych imigrantek. Czasami mam wrażenie, że ich sylwetki zostały tam wplecione, wyłącznie ze względu na medialną popularność. Przykładem może być Lupita Amondi Nyong’o lub Rihanna.

 

Poza tym, czytelnicy znajdą tutaj sporo inspirujących historii i poruszanych ważnych tematów. Dla łatwiejszej percepcji, w niektórych tekstach kluczowe słowa są oznaczone czerwoną czcionką. Na lewej stronie, u dołu kartki, znajduje się także data urodzenia i śmierci bohaterki oraz kraj z którego pochodzi i do którego emigrowała. 

 

 

 

,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat” to ponad 200 stron rozmaitych ścieżek, którymi podążały kobiety z różnych krajów. Bogactwo kulturowe tej pozycji podkreśla także zaangażowanie rozmaitych ilustratorek, które sportretowały wybrane postaci. O ich pochodzeniu można dowiedzieć się z rozdziału na końcu książki. 

 

O pozostałych pozycjach z tej serii pisałam także pod poniższymi linkami:

– ,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2”,

– ,,Ja, młoda buntowniczka. Czas na moją opowieść”.

 

Polecam tę najnowszą część dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/opowiesci-na-dobranoc-dla-mlodych-buntowniczek-100-historii-imigrantek-ktore-zmi

 

 

 

Poprzedni wpis
Lato jesienią – wakacyjne książki dla dzieci zimną porą
Następny wpis
Wiatr – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2020, bestsellerowe książki dla dzieci, biografie, blog książkowy, Debit, Elena Favilli, feminizm, feminizm dla dzieci, imigracja, imigrantki, kobieta, kobiety, książki dla dzieci, Maria Antonina Jaszczurowska, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek które zmieniły świat, prawdziwe historie, recenzent książek, recenzje książkowe, Wydawnictwo Debit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja