Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek – recenzja

Tytuł: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek

Seria: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Autorka: Sylwia Chutnik

Ilustracje: Aleksandra Artymowska, Małgorzata Bieroza, Sandra Brzęczek, Paulina Daniluk, Joasia Fidler-Wieruszewska, Basia Flores, Julia Gmaj, Joanna Gniady, Aleksandra Kastylijska, Sylwia Krachulec, Marta Krzywicka, Natalia Kwiatkowska, Agata Lussa, Dana Maczyńska, Agnieszka Pacewicz, Dorota Piechocińska, Dobrosława Rafalska, Maria Regucka, Magdalena Rzepecka, Greta Samuel, Ola Skórka, Magdalena Starowicz, Ola Szpunar, Natalia Szwed, Maja Tywonek, Inna Vlasova, Aleksandra Waligóra, Martyna Wilner, Asia Wójtowicz, Małgorzata Zyzik, Joanna Żybul

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo:dla samodzielnych w czytaniu  

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Jest kilka takich serii książkowych dla dzieci, które bardzo szybko stały się bestsellerami na całym świecie. Jedną z nich są oczywiście ,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. Pierwsza książka w ramach tego cyklu ukazała się po angielsku w 2016 roku. To był początek rewolucji na dziecięcym rynku literatury!

 

Zaczęły pojawiać się wówczas publikacje skierowane dla małych dziewczynek, ale unikające często powielanych wcześniej stereotypów. Wydawnictwa zaczęły chętniej odchodzić od książkowych bohaterek, które marzą wyłącznie o księciu z bajki i różowych sukniach balowych. Zaczęto stawiać w nich na mocne, kobiece osobowości oraz przede wszystkim wartość płci żeńskiej przejawiającą się nie w wyglądzie, ale w umiejętnościach i talentach. 

 

Ja od wielu lat jestem wielką fanką tej serii. Na mojej stronie znajdziecie recenzje m.in.:

– ,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2”,

– ,,Ja, młoda buntowniczka. Czas na moją opowieść”,

– ,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat”.

 

Niezwykle ucieszyłam się, gdy Wydawnictwo Debit ogłosiło zapowiedzieć kolejnej nowości – dostępnej wyłącznie w języku polskim!

 

 

 

,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek” jest pozycją napisaną przez Sylwię Chutnik – autorkę, działaczkę społeczną oraz osobę, która często udziela się na ważne tematy, m.in. na rzecz praw człowieka.

Dla ,,Opowieści” wybrała postaci kobiet współczesnych oraz tych historycznych, które w znaczący sposób zapisały się jako osoby zmieniające światopoglądy i wpływające na lepsze postrzeganie roli płci żeńskiej w społeczeństwie.

To kobiety-idolki, które pomagają młodszym, ale i starszym obrać właściwą drogę na trudnych zakrętach. 

 

Jak zapowiada jednak autorka – to dopiero początek, ponieważ wśród tych stu sylwetek, wciąż nie znalazły się wszystkie postaci, które powinno się wyszczególnić. Planowany jest zatem drugi tom, a tymczasem – kogo można spotkać w pierwszym?

 

Wiele z nazwisk prawdopodobnie nic Wam nie powie. Już pierwsza z bohaterek – Adina Blady-Szwajger, lekarka z czasów wojennej Warszawy. Podobnie mogliście nie słyszeć o Janinie Lewandowskiej – nieustraszonej pilotce czy Róży Luksemburg, działaczce politycznej oraz rewolucjonistce z przełomu XIX i XX wieku. Jednak właśnie dzięki takim postaciom ta książka jest tak bardzo wartościowa! Pozwala odkryć osoby, które mogłyby zostać zapomniane, zainspirować się nimi i poszukać więcej informacji na ich temat.

 

Dorośli, a może nawet dzieci kojarzą jednak z pewnością uwzględnione w książce aktorki (Anna, Dymna, Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Ewa Błaszczyk), piosenkarki (Maryla Rodowicz), dziennikarki (Martyna Wojciechowska, Dorota Wellman) czy po prostu kobiety, które zapisały się na stałe na kartach historii (Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska czy Izabela Czartoryska). Dobrze jednak mieć świadomość, że ,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek” to źródło wielu różnorodnych portretów z rozmaitych dziedzin życia. 

 

 

 

 

To książka ważna i inspirująca, która z pewnością powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika tej serii. Będzie także doskonałym pomysłem prezentowym.

Eksplorowanie jej ułatwia fakt, że kobiety-bohaterki zostały uszeregowane względem swoich imion. Pozwala to także na odszukanie swojej imienniczki-buntowniczki! (Mojej w tej części nie ma, ale czekam na kolejny tom!) 🙂

 

Polecam jej lekturę dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/opowiesci-na-dobranoc-dla-mlodych-buntowniczek-100-historii-niezwyklych-polek

 

 

Poprzedni wpis
Święta u Zuzi – recenzja
Następny wpis
Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni. Disney – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja