Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni. Disney – recenzja

Tytuł: Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni. Disney

Tekst: Jen Darcy

Ilustracje: Disney

Tłumaczenie: Katarzyna Łączyńska

Wydawnictwo: Olesiejuk

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Czasami zdarzają się takie książki, które oferują czytelnikom dokładnie to, czego od nich oczekujemy! 

 

,,Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni. Disney” to prawdziwa gratka oraz pozycja obowiązkowa dla każdego fana miłośników filmów animowanych. Autorką jest Jen Darcy, która na niemal 200 stronach wielkiej formatem książki, zebrała całą galerię największych czarnych charakterów z bajkowych opowieści. Postacie, które tworzone były przez największe nazwiska na przestrzeni lat, wciąż budzą w dorosłych i dzieciach dreszcz niepokoju – ale jakże rozkoszny i emocjonujący jest to dreszcz!

 

 

 

Filmy Disneya dostarczają emocji niezmiennie od dziesięcioleci. Bez względu na czasy w jakich przyszło nam dorastać, od niemal stu lat możemy liczyć na piękną bajkę z morałem, gdzie dobro zawsze wygrywa ze złem. Żeby jednak ta potyczka przyniosła nam satysfakcję i kryło się za nią jakieś głębsze przesłanie, potrzebny jest bohater – postać pełna nienawiści, zazdrosna i pozbawiona skrupułów, która z czasem przechodzi przemianę lub ponosi całkowitą klęskę!

 

,,Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni. Disney” to książka, która została podzielona na 11 rozdziałów, względem których przypisano czarne charaktery do konkretnych kategorii. Mamy więc tutaj postacie narcystyczne, zapatrzone w siebie, bestie, które przerażają samym wyglądem, bohaterów pragnących władzy czy tajemniczych, zamaskowanych, którzy nigdy początkowo nie zdradzają swojej prawdziwej tożsamości.

 

Każdy złoczyńca został tutaj opisany nie tylko w sposób dosłowny, ale i ich postacie wizualizowane są przez liczne ilustracje, klatki z filmów, a nawet… zdjęcia dubbingujących je osób, które przecież użyczając głosu, tym samym powołują je do życia! 

 

Bardzo podoba mi się też fakt wskazania lektorów w polskich wersjach językowych. Dzięki umieszczonym informacjom możemy się dowiedzieć, kto przemawiał w filmie ,,Mała Syrenka” głosem Urszuli (no dobrze, to pewnie wie każdy, nawet bez podpowiedzi! – https://www.youtube.com/watch?v=wh7L3A4i2Ro ).

 

 

 

No dobrze, a jakie jeszcze postaci można odnaleźć w tym panteonie gwiazd spod…ciemnej gwiazdy? Pamiętam z dzieciństwa, że moją najbardziej znielubioną, ale jednocześnie fascynującą był Skaza z Króla Lwa, i tutaj w książce został on doskonale pokazany. Podobnie ma się sprawa z Diaboliną czy Cruellą De Mon z 101 Dalmatyńczyków. Na samą myśl o perskich kotach cioci Sary z Zakochanego Kundla aż cierpła skóra, a postać Czarnego Piotrusia z krótkometrażowych filmów z lat 30-tych przetrwała do dzisiaj pod postacią popularnej gry karcianej.

 

,,Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni. Disney” została dodatkowo uzupełniona o masę inspirujących ciekawostek! Ta wiedza będzie prawdziwą ucztą dla każdego, kto z sentymentem wspomina bajki tego studia filmowego. 

 

Co więcej, piękne wydanie, twarda oprawa oraz tłoczony tytuł sprawiają, że książka doskonale nadaje się na uniwersalny prezent.

 

Polecam ją wszystkim czytelnikom powyżej 10 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/772771/

 

 

Poprzedni wpis
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek – recenzja
Następny wpis
Życie – recenzja książki Lisy Aisato
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja