Życie – recenzja książki Lisy Aisato

Tytuł: Życie

Autor: Lisa Aisato

Ilustracje: Lisa Aisato

Tłumaczenie: Wojciech Mann

Wydawnictwo: Literackie

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Lisa Aisato – ilustratorka, której prace można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Niezwykle charakterystyczne, malarskie obrazy, pełne kwiatów, nieco karykaturalnych postaci, ale i łapiące dmuchawce ulotnych chwili oraz niedosłowności.

 

Na mojej stronie pojawiła się już w bestsellerowej serii, we współpracy z Mają Lunde – ,,Śnieżna siostraoraz ,,Strażniczka Słońca. Wcześniej, jej ilustracje można było zobaczyć także w ,,O dziewczynce, która chciała ocalić książki (i do tego tytułu jeszcze powrócimy w dalszej części recenzji).

 

 

Tymczasem nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się ,,Życie” – w pełni autorska książka Aisato. Pozycja zachwyca już samą okładką. Ta głębia powstała na skutek nagromadzenia roślinności z wtopionymi w nie postaciami z wnętrza lektury. Kolorystyka, ale i złote kropelki tłoczone folią, które wyglądają jak drobinki złota – po prostu czysty majstersztyk!

 

Przyznam jednak szczerze, że po zajrzeniu do środka, poczułam się nieco zaskoczona. Spodziewałam się, że książka będzie opowiastką w rozdziałach, podobną do tych, które powstały razem z Lunde. Jest to jednak zdecydowanie bardziej historia obrazkowa, gdzie ilustracja gra główne skrzypce, a tekst jest jedynie dodatkiem. To poetycka pozycja, która wzięła na tapetę poruszający nas i zarazem najtrudniejszy z możliwych tematów – życie.

 

 

 

Książka zaczyna się od rozdziału czy też części: ,,Życie dziecka”, a później towarzyszymy bohaterom w kolejnych etapach ich dorastania. Występujące tutaj postacie również są wyjątkowe. Musicie bowiem wiedzieć, że ilustracje wykorzystane w tej lekturze, są często fragmentami z innych książek czy magazynów. Jedną z nich jest właśnie ta z obrazkiem powyżej, ze wspomnianej już przeze mnie ,,O dziewczynce, która chciała ocalić książki”. Łatwo go zidentyfikować, ponieważ na tamtej pozycji znalazł się na okładce.

 

Można powiedzieć, że ,,Życie” jest więc galerią pięknych ilustracji – niezwykłym dorobkiem artystki,  która uszeregowała go po prostu zgodnie z pewnymi etapami istnienia człowieka. Każdego czytelnika wzruszy z pewnością sposób, w jaki Aisato pokazuje beztroskie dzieciństwo, okres buntu, wkraczania w dorosłość, a finalnie starości. Mnie niezwykle ujął jej sposób ukazania miłości – jako uczucia pozbawionego ram i ograniczeń. Rodzicielstwo, oddanie się innym, depresja czy poszukiwanie własnej drogi – to cały wachlarz pojęć oraz emocji, które także można znaleźć w tej książce. 

 

Gdybym jednak miała odpowiedzieć na pytanie, dla kogo jest ona kierowana, powiedziałabym, że nie wiem. Na pewno jest dla mnie, ale ja po prostu lubię piękne książki i nie wyobrażam sobie mojej biblioteczki bez tego tytułu. Ale czy to książka dla dzieci? Raczej tylko takich, które doceniają niedosłowną, emocjonalną ilustrację, czyli prawdopodobnie mówimy już o osobach powyżej 9 roku życia. 

 

 

 

 

Czy ,,Życie” mogło być bardziej spójne tekstowo? Prawdopodobnie tak, ale z drugiej strony nasze życia wcale nie są poukładane i przewidywalne. Cały ich urok polega właśnie na tym, że to zbieranina różnych wydarzeń, nastrojów i emocji – dlatego są tak ciekawe oraz pociągające. Myślę, że można w taki sposób podejść również do tej nowości Lisy Aisato.

 

,,Życie” z pewnością nie jest książką dla wszystkich, ale czytelnicy poszukujący wrażliwych treści z niezwykłą warstwą wizualną na pewno będą bardziej niż zachwyceni. Polecam jako piękną opcję prezentową.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3940/zycie

 

 

Poprzedni wpis
Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni. Disney – recenzja
Następny wpis
Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak sobie radzić ze złem – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2021, blog książkowy, emocjonalne książki, książka dzieło sztuki, książka na prezent, książka obrazkowa, książki dla dzieci, książki dla wrażliwych, książki o życiu, Lisa Aisato, Literackie, najpiękniejsze książki 2021 roku, poetyckie książki, recenzent książek, Wojciech Mann, Wydawnictwo Literackie, życie, Życie Lisa Aisato

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja