Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak sobie radzić ze złem – recenzja

Tytuł: Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak sobie radzić ze złem

Seria: Szkoła bohaterek i bohaterów

Autor: Przemek Staroń

Ilustracje:  Marta Ruszkowska

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2021

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Dokładnie rok temu otrzymaliśmy szansę zapisania się do niezwykłej szkoły, która niczym fantastyczny Hogwart otworzyła przed nam swoje podwoje. Jej Dumbledorem, Ambrożym Kleksem oraz Johnem Keatingiem jest sam Przemek Staroń! Psycholog, nauczyciel, promotor czytelnictwa oraz wizjoner. Nominowany do tytułu Global Teacher Prize oraz utytułowany Nauczycielem Roku 2018. Pisarz, influencer i po prostu – człowiek renesansu! 

 

W swojej pierwszej książce ,,Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem (kliknijcie w tytuł, żeby przenieść się do recenzji) przełamuje konwenanse oraz dostarcza prostych narzędzi do radzenia sobie ze swoimi emocjami. Uczy rozumienia potrzeb oraz wyrozumiałości. Pozwala czytelnikowi postawić się na pierwszym miejscu i spojrzeć na siebie z większą łaskawością.

 

 

Na drugim roku ,,Szkoły bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem” stawka zostaje podniesiona. W tej książce na tapecie znalazły się zaklęcia czarnej magii, z którymi trzeba się zmierzyć i na co dzień stawiać im czoła. Ta ciemna strona życia nastolatków przejawia się czasami w rzeczach na pozór małych i nieznaczących, a innym razem wzrasta do rangi potężnej góry, która wydaje się niemożliwa do pokonania.

 

Przemek Staroń kładzie nacisk na kwestie, które już od pewnego czasu coraz chętniej podnoszone są przez nauczycieli i edukatorów – wadliwy system szkolnictwa, brak podejścia do uczniów jak do indywidualnych jednostek, próba wtłoczenia w określone ramy. Podając mnogie przykłady z m.in. wspaniałych lektur, filmów, a nawet gier pokazuje, że dysponujemy wokół wieloma narzędziami, które mogłyby pomóc lepiej docierać do siebie i innych. Problemem jest brak chęci, opór na zmiany oraz strach przed nowym. 

 

 

 

W ,,Szkole bohaterek i bohaterów 2”, choć jest ona kierowana przede wszystkim do młodzieży, pada wiele zarzutów wobec dorosłych. Jednak to oni finalnie powinni wziąć całą odpowiedzialność na siebie, za rosnące z każdym rokiem problemy wśród nastolatków, którzy przytłoczeni nową rzeczywistością, pozostawieni sami sobie, nie zawsze potrafią stawić czoła codzienności.

 

Nawet dysponując narzędziami do ćwiczenia własnej asertywności, opanowując techniki komunikacji czy z zaufaniem podchodząc do wiary w siebie, zawsze czeka nas nieustanna nauka. Edukacja nie kończy się wraz z napisaniem matury czy obronieniem dyplomu. Jako ludzie powinniśmy być otwarci na wiedzę, ale i doskonalenie samych siebie. Pozostawiam cytat z książki, który jest niejako jej podsumowaniem, i który mam nadzieję, przekona Was finalnie, że zdecydowanie warto sięgnąć po tę lekturę.

 

,,Może weźmiecie ze sobą tę książkę w podróż do Shire, a może na równiny Rohanu, a może udacie się z nią za morze. To ostatecznie też się wyłoni – dzięki podróży. Podróży, w której zawsze dużo bardziej niż cel liczy się droga. 

I którą musimy przebyć samodzielnie. Ale nie musimy przebywać jej samotnie”.

Przemysław Staroń, Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem, str. 331

 

 

(Jest mi PRZEOGROMNIE miło, że zostałam wspomniana!)

 

Bardzo polecam tę książkę nastolatkom, ale i nauczycielom czy rodzicom. Jako jej uzupełnienie, można pobrać cenne materiały na dedykowanej temu tytułowi stronie: https://szkolastaronia.pl

 

Link do Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99156-Szkola-bohaterek-i-bohaterow-2-czyli-jak-sobie-radzic-ze-zlem.html?query_id=2

 

 

 

Poprzedni wpis
Życie – recenzja książki Lisy Aisato
Następny wpis
Mysia Dolina. Zaginiona księga – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja