Atlas miejsc literackich – recenzja

Tytuł: Atlas miejsc literackich

Autor: Cris F. Oliver

Ilustracje: Julio Fuentes

Tłumaczenie: Tomasz Pindel

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Można powiedzieć, że trudno o lepszy atlas na czasy pandemii niż ten, który pokazuje nam miejsca z najdalszych rejonów wyobraźni kultowych pisarzy. Pod jedną, niezwykle piękną okładką ,,Atlasu miejsc literackich” autor Cris F. Oliver zebrał uniwersa, które każdy choć raz chciałby odwiedzić osobiście.

 

 

 

Zawsze, gdy zabieram się do lektury jakiejś powieści fantastycznej – od razu moje oczy mocniej błyszczą, kiedy tylko na wyklejce pojawia się… mapa! Szkicowane mapy z zaznaczeniem najbardziej kluczowych dla fabuły miejsc, nazw oraz ukształtowania geograficznego sprawiają, że nie mogę się doczekać, kiedy przysłowiowo – postawię stopę w tym nowym, niezwykłym świecie!

 

Do ,,Atlasu miejsc literackich” wybrano aż 30 książek, których otoczeniu dokładnie się przyjrzano. Każdemu uniwersum poświęcono dwie rozkładówki, w czym cała jedna strona to zilustrowana przez Julio Fuentesa mapa obrazująca miejsca akcji.

 

W książce znajdziemy m.in.: opowieści o Krainie Czarów, którą odwiedziła Alicja, będziemy w Nibylandii, zwiedzimy Ziemiomorze, Narnię, Hogwart – a nawet Willę Śmiesznotkę. W przypadku każdego z tych miejsc będziemy mogli przeczytać opis świata, ciekawych zakamarków czy wskazówki… jak się z niego wydostać. Można więc ,,Atlas miejsc literackich” potraktować także jako przewodnik po powieściach kultowych, naszpikowanych wyobraźnią, a czasami nawet niebezpiecznych.

 

Autor zatroszczył się, żebyśmy wiedzieli co wziąć, jak się przygotować i z jakim nastawieniem wyruszyć po nowe przygody. A przecież ,,Atlas miejsc literackich” można potraktować także jako doskonałe zaproszenie do książek kultowych i ponadczasowych (choć jest przynajmniej w tym zestawieniu jeden tytuł, którego nie będę rekomendować 😉 ). Każda jednak z omawianych tutaj lektur jest niezwykle popularna i zdecydowanie może inspirować czytelników w każdym wieku.

 

 

 

Nie bez znaczenia jest także samo wydanie tej pozycji. Klasy i elegancji nadaje jej ograniczona paleta barw, szczegółowe ilustracje i przejrzysty skład. Wizualnie ta książka jest małym dziełem sztuki. Tekstowo warto czytać ją na wyrywki, sięgać przy filiżance herbaty, inspirować się i szukać własnych ścieżek. ,,Atlas miejsc literackich” może być świetnym przystankiem, na którym miło spędza się czas, zanim obierze się konkretny kierunek i wyruszy na spotkanie prawdziwej, fabularnej przygody!

 

Polecam tę lekturę wszystkim powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwoformat.pl/sklep/833_atlas-miejsc-literackichc

 

 

Poprzedni wpis
Początek wakacji z urodzinami księgarni Virtualo!
Następny wpis
Boso – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2021, atlas, Atlas miejsc literackich, Cris F. Oliver, fantastyka, Format, Julio Fuentes, książka dla miłośnika czytania, książki dla tych co kochają czytać, książki na prezent, mapy, recenzent książek, recenzje książek, Tomasz Pindel, uniwersa literackie, uniwersum, Wydawnictwo Format

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja