
Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach – recenzja
Tytuł: ,,Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach”
Autor: Adam Szczepański
Ilustracje: Matteo Ciompallini
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2020
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Igrzyska Olimpijskie w tym roku (2020) nie odbędą się, bo z wiadomych względów zostały przełożone na za rok. Zazwyczaj mają one miejsce co dwa lata – raz organizowane są Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a raz Letnie Igrzyska Olimpijskie, gdzie te drugie cieszą się zazwyczaj dużo większą popularnością. Niestety w tym roku będziemy musieli obyć się bez tej niezwykłej, sportowej atmosfery.
Możemy jednak wrócić pamięcią do najbardziej wzruszających i podniosłych momentów z historii polskiego sportu! Adam Szczepański opracował doskonałą książkę, która przywołuje wielkie i rodzime nazwiska Igrzysk Olimpijskich!
,,Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” to pozycja, którą czyta się wyjątkowo przyjemnie. Choć to książka, która powstała w oparciu o biografie realnie istniejących ludzi, wybrano tylko najbardziej interesujące fakty, dlatego dzieci z wielkim zaangażowaniem będą słuchać o warkoczu, który odebrał zwycięstwo zawodniczce w skoku w dal czy o doskonale znanym wszystkim dorosłym – ,,geście Kozakiewicza”.
Lektura składa się na 20 osławionych nazwisk osób, które nie tylko wywalczyły olimpijskie medale, ale jeszcze w jakiś dodatkowy sposób zapisały się na kartach historii.
Samo bicie rekordów jest czynem godnym podziwu i nie ma wątpliwości, że osoby, które okazują się być najlepsze w jakiejś dziedzinie zasługują na uznanie i szacunek. Co jednak wtedy, kiedy wygrywają będąc naprawdę młodzi, kiedy nikt w nich nie wierzy, lub kiedy cierpią na jakąś poważną kontuzję?
W książce ,,Herosi” wiele jest przypadków sportowców, którzy musieli zmagać się z przeciwnościami losu, a MIMO TO udało im się dać z siebie nie 100, ale 200%.
Przeczytamy w niej zarówno o pierwszej kobiecie (i zarazem pierwszym Polaku), która zdobyła Złoto podczas Igrzysk, czyli o Halinie Konopackiej. Poznamy historię z bardziej odległej przeszłości – Janusza Kusocińskiego, Józefa Szmidta czy Jerzego Kuleja. Przypomnimy sobie o prawdziwych sławach – Irenie Szewińskiej, Robercie Korzeniowskim czy Hubercie Wagnerze.
Autor nie zapomniał jednak i o młodych sportowcach, którzy dopiero co zasłynęli swoimi imponującymi osiągnięciami, jak np. Natalia Partyka czy Paweł Fajdek.
Tekst uzupełniają ilustracje Matteo Ciompallini, które niezwykle przypominają mi bardziej kolorową i subtelniejszą w podaniu, doskonałą animację ,,Trio z Bellevile” (polecam dorosłym!).
,,Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach” są różnorodnym obrazem ogromnego zaangażowania, poświęcenia i miłości do sportu. Książki takie jak ta, promują zdrowe współzawodnictwo i rywalizację. Pokazują, że człowiek może być niepokonany, jeżeli tylko wyznaczy sobie konkretny cel i będzie do niego wytrwale zmierzał. Przede wszystkim zaś – zachęcają do uprawiania sportu i kibicowania naszym rodakom we wszystkich konkursach.
Polecam ją zarówno dzieciom od lat 7 jak i ich rodzicom do wspólnej lektury.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/herosi-20-historii-o-polskich-olimpijczykach-adam-szczepanski-168990