Xin chào! Wietnam dla dociekliwych – recenzja

Tytuł: ,,Xin chào! Wietnam dla dociekliwych

Seria: Świat dla Dociekliwych

Autorki: Tôn Vân Anh, Monika Utnik-Strugała

Ilustracje: Anna Kaźmierak

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

,,Świat dla dociekliwych” od Wydawnictwa Dwie Siostry to zdecydowanie jedna z moich ulubionych serii o podróżach oraz przybliżaniu nam obcych kultur i zwyczajów. 

 

Na stronie pojawiły się już recenzje ,,Great! Wielka Brytania dla dociekliwychoraz ,,Mamma mia! Włochy dla dociekliwych. Powiem także w tajemnicy, że szykuję wpis o wersji z Japonią (pojawi się za chwilę, bo we wrześniu!). 

 

Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku podczas wakacji zdecydowana większość z nas prawdopodobnie została w Polsce lub ewentualnie postawiła na kraje europejskie. Bardzo miło mieć więc możliwość wskoczyć na chwilę do miejsca oddalonego o ponad 11 tysięcy kilometrów! 

 

 

,,Xin Chao! Wietnam dla dociekliwych” to inspirująca i niezwykle ciekawa książka pełna ciekawostek oraz mniej lub bardziej szokujących faktów na temat tego azjatyckiego kraju. Jej autorkami są Tôn Vân Anh – mieszkająca w Polsce, ale urodzona w Wietnamie socjolożka, dziennikarka, tłumaczka, aktorka, oraz autorka znana już z części o Włoszech – Monika Utnik-Strugała. 

 

Przygodę z książką zaczynamy od legendy powstania Wietnamu, która ukazuje jego mieszkańców jako przodków wody i powietrza. Po tym początkowym, niezwykle baśniowym wstępie, dowiadujemy się wielu informacji, które mogą nas uratować przed wieloma głupstwami popełnionymi podczas pobytu w tym kraju.

 

Trzeba bowiem wiedzieć, że Wietnamczycy mają nietypowe podejście do swoich imion, dlatego nie powinno się o nie pytać tuż po poznaniu. Ich uśmiech może być oznaką dyskomfortu, a przedłużenie jakieś wypowiadanej przez nas samogłoski w dowolnym słowie, może zupełnie zmienić jego znaczenie!

 

 

Naturalnie podczas lektury zostanie rozwinięta nasza wiedza na temat tego, co szybko kojarzy się już z samym słowem Wietnam. Sajgon prawdopodobnie niczym nas nie zaskoczy (bo Sajgon to po prostu… sajgon), ale już na przykład wizualne i charakterystyczne życie na palach może przynieść mnóstwo nowych inspiracji!

 

,,Xin Chao”! jest skarbnicą wiedzy. Ogromnie pobudza apetyt na podróże i na szczęście… pozwala je choć częściowo zaspokoić! Na końcu książki znajduje się kilka wybranych przepisów, które można samodzielnie (lub z pomocą dorosłych) zrealizować we własnym domu. Uczta z nem, czyli wietnamskich sajgonek, smażonym tofu na ciepło oraz oczywiście książką tuż obok pozwoli przenieść się do Wietnamu i zwizualizować sobie krótkie wakacje. 

 

Ilustracje Anny Kaźmierak to dodatkowy argument przemawiający za tą pozycją. Subtelne pociągnięcia pędzla, nawiązania do malowania tuszem oraz łączenie ze sobą różnych technik wybitnie tu się sprawdziło!

 

Polecam zarówno tę część serii ,,Świat dla dociekliwych” jak i pozostałe. Obiecałam sobie w duchu, że zbiorę wszystkie i będę urządzać sobie wycieczki do różnych krajów – niezależnie od pory dnia oraz roku! 

 

,,Xin Chao! Wietnam dla dociekliwych” będzie odpowiedni dla czytelników powyżej 7. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-xin_cho.html

 

 

Poprzedni wpis
Myszart w Wenecji – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Moje zęby – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, Anna Kaźmierak, blog o książkach, Dwie Siostry, książki dla dzieci, książki o innych krajach dla dzieci, książki podróżnicze dla dzieci, kultura, Monika Utnik-Strugała, podróże, przepisy kulinarne, recenzent książkowy, recenzje książek, Świat dla Dociekliwych, Tôn Vân Anh, Wietnam, Wietnam dla dociekliwych, Wydawnictwo Dwie Siostry, Xin chao!, Xin chào! Wietnam dla dociekliwych, zwyczaje

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja