Lśnij – recenzja książki dla dzieci o kosmosie

Tytuł: Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie
Autorka: Noelia González
Ilustracje: Sara Boccaccini Meadows
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Pamiętacie książkę pod tytułem ,,Rośnij”? Bardzo nas wszystkich zachwyciła ilustracjami Sary Boccaccini Meadows oraz różnorodnością wątków, zebranych pod kategorią roślin. Tym razem wydana została kolejna książka z tej serii, biorąc sobie na tapet obiekty dużo bardziej odległe.

Kosmos w książkach dla dzieci

,,Lśnij” to opowieść już innej autorki, Noelii Gonzales, która jest niczym innym jak tylko pięknym zbiorem informacji o obiektach niebieskich. Zresztą, jej drugi człon ,,Przewodnik po nocnym niebie”, doskonale oddaje zawartość – łącznie z kolejnymi, pięknymi obrazami artystki Sary.

Obserwowanie nieba w dzisiejszych czasach to niemal przywilej, na który niewiele osób może sobie pozwolić. Mieszkając w miastach, gdzie istnieje duże zanieczyszczenie światłem, zerkając w górę, niewiele się zobaczy. Na szczęście są ciągle wydawane książki, dzięki którym kosmos jest troszkę bliżej nas. To z nich właśnie można się dowiedzieć wielu inspirujących ciekawostek i… zachwycić się tym, co wydaje się prawie nierealne.

Księżyc, Słońce i Gwiazda Polarna

Kto jest głównym bohaterem w nocnym spektaklu na niebie? Oczywiście Księżyc i to od niego zaczyna się opowieść w ,,Lśnij”. Autorka nie ogranicza się wyłącznie do ukazania jego faz oraz omówienia kwestii naukowych. W książce znajdziecie także historie nawiązujące do legend o Księżycu czy nawet ciekawostki z dziedziny kinematografii.

Zaraz po odwiedzeniu naszego ziemskiego satelity, na czytelników ,,Lśnij” czeka przygoda na najważniejszym dla planety obiekcie, czyli Słońcu (bo choć Słońce kojarzy się z dniem, to przecież nie byłoby bez niego lśnienia Księżyca), żeby w rozdziale trzecim przejść do ulubionego punktu na niebie… podróżników, czyli Gwiazdy Polarnej!

Planety Układu Słonecznego

,,Lśnij” jest również inspirujących źródłem wiedzy na temat wybranych planet, np. Merkurego, Jowisza cz Wenus. Rozdziały na ich temat przeplatane są jednak z kosmicznymi zjawiskami, o których (niestety) zazwyczaj w literaturze dla dzieci mówi się nieco mniej –  a szkoda! 

Okazuje się bowiem, że gwiazdozbiory skrywają mnóstwo tajemnic. Wiedzieliście np. że gwiazdozbiór Oriona widać w zależności od tego, na której półkuli mieszkacie i jaka akurat jest pora roku? Albo, że widoczna na niebie gwiazda Alioth jest sto razy jaśniejsza od naszego Słońca?

Książka ,,Lśnij” to nie tylko wiedza o kosmosie w pigułce, ale przede wszystkim niezwykle piękna pozycja, która pozwala się poczuć niczym odkrywca nocnego nieba. Autorka zachęca do częstszego wychodzenia na zewnątrz i obserwowania gwiazd – jak to jednak robić, kiedy tak trudno oderwać się od tego typu książek? 😉

Polecam ,,Lśnij” odbiorcom powyżej 5 roku życia.

Link do księgarni internetowej: https://www.taniaksiazka.pl/lsnij-noelia-gonzalez-p-1857123.html


Poprzedni wpis
Wielki atlas małych przyjemności – recenzja premierowa
Następny wpis
Czarownica Ula i wielka dynia – recenzja książki dla dzieci
Tags: +5, +6, +7, +8, +9, 2023, blog książkowy, Ernest Kacperski, gwiazdy, kosmos, książka na prezent, książki dla dzieci, książki o kosmosie, księżyc, Lśnij, niebo, Noelia González, planety, Przewodnik po nocnym niebie, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Sara Boccaccini Meadows, słońce, Świetlik, Wydawnictwo Świetlik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja