Wielki atlas małych przyjemności – recenzja premierowa

Tytuł: Wielki atlas małych przyjemności
Autorka: Olga Ślepowrońska
Ilustracje: Anna Mazurkijević-Fila
Wydawnictwo: Tekturka
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Pędzimy. Nasze dni wypełnia szkoła, praca, sprzątanie, gotowanie. Zapominamy, żeby zwolnić, zatrzymać się, cieszyć małymi przyjemnościami. Dzisiaj (20.10.2023 roku) ma premierę książka, która jest przepisem na tworzenie pięknych wspomnień. To swego rodzaju wyjątkowy elementarz, który uczy nas cieszenia się życiem i dostrzegania w rzeczach małych tego, co najważniejsze.

Świat jest pełen skarbów

,,Wielki atlas małych przyjemności” to książka z tekstem Olgi Ślepowrońskiej oraz z ilustracjami Anny Mazurkijević-Fila. Wydana w dużym formacie przez wydawnictwo Tekturka, zachwyca zarówno pod względem wizualnym jak i merytorycznym. Czytamy w posłowie, że autorka zbierała materiał do niej przez wiele miesięcy, a powodem dla którego zaczęła to robić, była śmierć babci – zupełnie tak, jak w przypadku bohaterki tej książki.

Od dziewczynki nazywana przez wszystkich Żółtym Berecikiem zaczyna się bowiem ta historia. Poznajemy ją, kiedy umiera jej babcia Lila i bohaterka czuje wielką niesprawiedliwość. Kiedy na gałęzi dostrzega modraszkę, przypomina sobie jednak to, co powiedziała staruszka: Nie potrzeba mapy, by odnaleźć skarby. Świat jest ich pełen na każdym kroku, wystarczy mieć otwarte oczy.

Sentymentalny prezent owinięty wstążką 

Czy ,,Wielki atlas małych przyjemności” jest więc książką fabularną? Nie do końca. To w lwiej części pozycja wypełniona momentami, a właściwie opisem rozmaitych momentów, które dobrze się kojarzą i przywołują wspomnienia. Autorka przytacza różne zjawiska, tradycje czy zwyczaje, z którymi większość z nas mogła mieć styczność.

Choć nie brak w książce również małych przyjemności z różnych zakątków globu. Dzięki temu nie tylko otrzymujemy sentymentalny prezent owinięty wstążką z ciekawostek, ale i wyruszamy w podróż po rozmaitych kulturach, które mogą nas wyłącznie jeszcze bardziej ubogacić. 

Małe przyjemności i co jest ważne w życiu

Książka początkowo opisuje doświadczenia zebrane pod kątem pór roku. Wiosną przypomina m.in. o zasianiu rzeżuchy, malowaniu pisanek czy świętowaniu pory kwitnienia wiśni. Latem – wąchaniu kwiatów, leżeniu w hamaku, zjadaniu malin z opuszków palców czy szukania świetlików. Jesień to z kolei czas na puszczanie latawców, rozgniatanie śnieguliczek lub nawijanie korali z jarzębiny. Jak myślicie, co autorka proponuje do przeżywania zimą?

To jednak nie cały podział, jaki oferowany jest w ,,Wielkim atlasie małych przyjemności”. Został przygotowany również rozdział pod tytułem: ,,Czynności domowe”, ,,Natura”, ,,Inspiracje z literatury”, ,,Rodzina i przyjaciele”, ,,Jedzenie”, ,,Sztuka, zabawa, odpoczywanie”.

Książka wzrusza, ściska za serce i motywuje do bardziej uważnego przeżywania każdego dnia. ,,Wielki atlas małych przyjemności” przypomina, że to co jest najważniejsze, jest zupełnie za darmo.

Polecam tę pozycję jako piękny prezent – dla siebie oraz innych, i każdemu czytelnikom powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Wielki-atlas-malych-przyjemnosci/114


Poprzedni wpis
Jak powstaje – recenzja serii książek dla dzieci
Następny wpis
Lśnij – recenzja książki dla dzieci o kosmosie
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Anna Mazurkijević-Fila, blog książkowy, cieszenie się życiem, książka na prezent, małe przyjemności, Olga Ślepowrońska, radość, radość życia, recenzent książek, recenzje książek, szczęście, Tekturka, Wielki atlas małych przyjemności, Wydawnictwo Tekturka, wzruszające książki, wzruszenie

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja