Jak powstaje – recenzja serii książek dla dzieci

Tytuły: Jak powstaje dziecko, Jak powstaje dorosły
Seria: Jak powstaje
Autorka: Rachel Greener
Ilustracje: Clare Owen
Tłumaczenie: Agata Kozłowska
Wydawnictwo: Harper Kids
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

W pewnym momencie życia zaczynamy się zastanawiać jak znaleźliśmy się na świecie. Obserwujemy siebie i innych, dostrzegamy zmiany w lusterku, słyszymy o czyichś narodzinach. Znacznie później, wypatrujemy dorosłości. Niecierpliwimy się, że ciągle jesteśmy jeszcze może zbyt niscy, zbyt słabi, zbyt mało ,,jacyś”. 

Uświadamiająca seria książek bez tabu

Wszystko jednak ma swój czas oraz swoje uzasadnienie. Dwie książki, o których można mówić i które można czytać tylko w duecie, ukazały się właśnie nakładem wydawnictwa Harper Kids. ,,Jak powstaje dziecko” i ,,Jak powstaje dorosły” to pozycje z tekstem Rachel Greener oraz ilustracjami Clare Owen.

Seria bez tabu, która w sposób bezpośredni opisuje proces poczęcia, narodzin dziecka oraz jego dojrzewania.

Jak powstaje dziecko

Wbrew słowom rodziców sprzed wielu dziesiątek lat, którzy uparcie przekazywali swoim córkom czy synom, że dzieci rodzą się w kapuście lub przynosi je bocian – proces narodzin nowego człowieka jest diametralnie różny.

Zamiast więc mydlić oczy dzieciom, tłumacząc sobie, że na pewno nie zrozumieją, jeśli powiemy im jak jest naprawdę, lepiej sięgnąć po książkę ,,Jak powstaje dziecko”. Na kolorowych rozkładówkach można zobaczyć nie tylko różnice biologicznie między mężczyznami, a kobietami, ale również dowiedzieć się:

  • jak wygląda proces zapłodnienia (włącznie z sexem jak i zapłodnieniem in vitro),
  • jak dojrzewa dziecko w macicy,
  • jak w dużym uproszczeniu wygląda poród,
  • co znaczy, że dziecko rodzi się za wcześnie,
  • w jaki jeszcze sposób można zostać rodziną.

To ważna, ale też dość wymagająca książka w odbiorze. Uświadamia, pozwala poszerzyć horyzonty i lepiej rozumieć kwestie narodzin. Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://harpercollins.pl/pl/products/jak-powstaje-dziecko-akademia-madrego-dziecka-chce-wiedziec-wiecej-2835.html


Jak powstaje dorosły

Dojrzewanie to wymagający etap w życiu człowieka – dla niego, ale także dla jego rodziców i otoczenia 😉 Dorastająca osoba może mieć mętlik w głowie, dopiero uczy się siebie oraz ma do podjęcia kilka ważnych decyzji (np. szkoła czy pierwsze miłości). 

Często dojrzewające dzieci nie wiedzą, co dzieje się z ich ciałami. Każde odstępstwo od normy staje się powodem ich wielu kompleksów. Żeby spojrzeć na te kwestie trochę szerzej, warto sięgnąć po kolejną książkę z serii, czyli ,,Jak powstaje dorosły”.

Przeczytacie w niej o krzywdzących stereotypach, huśtawkach nastrojów i ich genezie, higienie osobistej, różnicy oraz zmianach w wyglądzie, miesiączce, polucjach, stawianiach granic czy technologii (ale, co ważne, nie w negatywnym świetle, brawo!).

,,Jak powstaje dorosły” staje okoniem do tradycyjnie przyjętego obrazu dorosłego. W wielu miejscach pojawia się stwierdzenie, że choć ciało dojrzewa po to, aby być gotowym na posiadanie dzieci, to wcale nie trzeba ich mieć. ,,Jest wiele sposobów na bycie dorosłym”  – pisze autorka. Książka kończy się także numerem na bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111!

Polecam ją czytelnikom powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://harpercollins.pl/pl/products/jak-powstaje-dorosly-akademia-madrego-dziecka-chce-wiedziec-wiecej-2834.html


Poprzedni wpis
Justyna Bednarek, czyli jak zarażać humorem oraz pasją do świata – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Wielki atlas małych przyjemności – recenzja premierowa
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2023, Agata Kozłowska, Akademia Mądrego Dziecka Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej, Clare Owen, dojrzewanie, Harper Collins, Harper Kids, Jak powstaje, Jak powstaje dorosły, Jak powstaje dziecko, książki dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, Narodziny, Rachel Greener, Wydawnictwo Harper Kids, zapłodnienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja