Drużyna Oka – recenzja serii książek dla dzieci

Tytuły: Drużyna Oka. Misja: foka szara, Drużyna Oka. Misja: wilk, Drużyna Oka. Misja: ryś
Seria: Drużyna Oka
Autor: Marcin Mortka
Ilustracje: Magdalena Starowicz
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2021, 2022, 2023
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Zwierzaki potrzebują ochrony. Wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem i głównym tego powodem jest agresywna ekspansja ludzi, brak rozsądku czy też refleksji, ale także (a może przede wszystkim) ograniczona wiedza na ich temat. Gdyby tylko wszyscy zdawali sobie sprawę, jak ważna jest obecność zwierząt w przyrodzie, nikt nie ośmieliłby się zakłócać ich spokoju. 

Zanim jednak ludzie zostaną odpowiednio wyedukowani i dzięki młodym pokoleniom zmieni się postrzeganie ochrony zwierząt, trzeba mieć na nie… oko. A jeszcze lepiej – całą ,,Drużynę Oka”, czyli Iwa, Stefka oraz Kaśkę – nieustraszonych obrońców dzikiej przyrody!

Cykl sensacyjno-przyrodniczy dla dzieci

,,Drużyna Oka” to składająca się (póki co!) na trzy części seria dla czytelników powyżej 6 roku życia. Rekomendowana dla dzieci uczących się czytać, a także tych dopiero ćwiczących składanie liter. Ze względu na dużą czcionkę, a także wiele ilustracji doskonale nadaje się do samodzielnego odkrywania.

Jej autorem jest Marcin Mortka (znany m.in. z serii ,,Hania i Kudłaty Pies”, a także tłumaczenia ,,Marry Poppins”). Ilustracje z kolei wykonała Magdalena Starowicz. Do tej pory ukazały się (w kolejności od najstarszej do najnowszej):

  • Drużyna Oka. Misja: foka szara,
  • Drużyna Oka. Misja: wilk,
  • Drużyna Oka. Misja: ryś.

Drużyna Oka. Misja: foka szara

To pierwsza i najwcześniejsza część, która został wydana w ramach cyklu. Dzięki niej poznajemy trójkę głównych bohaterów, którzy przypominają mi pod wieloma względami… Harrego, Rona i Hermionę! Stefek to ten ostrożny, ale jednocześnie pełniący rolę swego rodzaju przywódcy. Iwo jest postrzelony, impulsywny i niewiarygodnie odważny, a Kaśka to ta najbardziej rozsądna oraz myśląca perspektywicznie.

W ,,Drużyna Oka. Misja: foka szara” zostają zwerbowani do sekretnego projektu za którym stoi… tajemnicze Oko! To właśnie ono otwierając portal na zapleczu szkolnej sali, przenosi ich prosto na nadmorską plażę. Dzieciaki muszą stawić czoła kilku osobom oraz robotom, żeby ocalić i ochronić miejscowe foki.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/druzyna-oka-misja-foka-szara-19509.html


Drużyna Oka. Misja: wilk

W kontynuacji, czyli drugim tomie ,,Drużyny Oka” wszystko zaczyna się nie tak jak powinno. Co gorsza, Stefek zostaje wybrany do roli wilka w szkolnym przedstawieniu ,,Czerwony Kapturek”. Chłopak nie tylko nie czuje się na siłach żeby stanąć przed publicznością, ale wspólnie z nowymi przyjaciółmi stwierdzają, że bajka jest dość krzywdząca dla samych… wilków.

Tym razem dzieci wsiadają kolejny raz do swojego błyszczącego, latającego tale.. statku, żeby dotrzeć do Puszczy Białowieskiej. Ich zadaniem będzie odbić wilcze szczenię i dowiedzieć się, kto stoi za paskudnym porwaniem. Mnóstwo emocji oraz potężna dawka wiedzy czeka na czytelników także w tym tomie.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/druzyna-oka-misja-wilk-22823.html


Drużyna Oka. Misja: ryś

Jak przekonać kogoś do przygotowania szkolnej prezentacji o lasach, jeżeli ten ktoś uważa, że lasy są nudne? Nic prostszego! Wystarczy posłużyć się jednym z najciekawszych polskich drapieżników, którego las jest naturalnym domem. Mowa oczywiście o rysiu, tytułowym bohaterze trzeciej, najnowszej części ,,Drużyna Oka. Misja: ryś”.

Kiedy nasi bohaterowie trafiają na pewne informacje w internecie, wiedzą że muszą działać szybko. Tym bardziej, że słusznie podejrzewają o niecne plany czarny charakter całej serii… profesora Spróchnialskiego oraz jego małą armię Robotów Chrobotów.

Tymczasem w ,,Drużyna Oka. Misja: ryś” czeka na czytelników także pewna tajemnica Kaśki i Oka, koparka-pułapka, wyjaśnienie słowa reintrodukcja czy porady – jak najszybciej spotkać rysia w lesie (choć nie jest to łatwe). Polecam zarówno tę jak i całą serię dzieciom, którym los zwierząt nie jest obojętny!

Na końcu każdej książki znajdziecie garść praktycznych informacji na temat wybranych zwierząt.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/druzyna-oka-misja-rys-29878.htmlPoprzedni wpis
Kołysanki – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
100 dzieci – recenzja książki dla dzieci
Tags: +6, +7, +8, +9, 2021, 2022, 2023, blog książkowy, Drużyna Oka, Drużyna Oka. Misja: foka szara, Drużyna Oka. Misja: ryś, Drużyna Oka. Misja: wilk, ekologia, foka, foki, książki dla dzieci, książki dla uczących się czytać, lasy, latający spodek, Magdalena Starowicz, Marcin Mortka, oko, przyroda, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, ryś, rysie, wilk, wilki, Wydawnictwo Zielona Sowa, Zielona Sowa, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja