Bajki uspokajanki – recenzja serii książek dla dzieci

Tytuły: Bajka uspokajanka. Wielki wyścig, Bajka uspokajanka. Drogocenny kamyczek, Bajka uspokajanka. Podwórkowe zwierzątka
 Seria: Otwarci na świat, Bajki uspokajanki
 Autor: Jarosław Mikołajewski
 Ilustracje: Anna Mrowiec
Wydawnictwo: Słowne Młode
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Czasami emocje aż się w nas kotłują, jakby szukały bezpiecznego ujścia. Na takie dni Wydawnictwo Słowne Młode stworzyło cykl bajek, które koją, wyciszają i pozwalają powrócić do stanu równowagi. Należą do serii ,,Otwarci na Świat”, w ramach której ukazują się pozycje dla maluchów, poruszające istotne tematy dotyczące codziennego doświadczania nowych rzeczy. Przykładem mogą być książki z cyklu ,,Elementarz ważnych słów”, o których już dwukrotnie pisałam na stronie (kliknij w tytuł, aby przenieść się do recenzji).

Bajki uspokajanki, jak można przeczytać na tylnej okładce, były w pierwszym zamyśle dedykowane dzieciom ze spektrum autyzmu. W rzeczywistości jednak są odpowiednie dla każdego wrażliwego, małego odbiorcy. Ich autor Jarosław Mikołajewski (znany z m.in. lektury dla poważniejszych czytelników – ,,Godzina śródziemnomorska”) zaprasza każdego do świata, w którym wszystko wydaje się opatulone ciepłą kołderką beztroski.

Bajka uspokajanka. Wielki wyścig

Głównym bohaterem tej książki jest uroczy ślimak, którego ilustratorka Anna Mrowiec wykonała z plasterka buraka oraz dwóch wisienek. Trzeba przyznać, że cała seria mocno bazuje na wizualnych eksperymentach, gdzie rysunki oraz cyfrowe ilustracje łączy się z teksturami oraz obiektami z realnego życia.

W ,,Wielkim wyścigu” poznajemy wspomnianego już ślimaka, który postanawia wyjść na spacer. Ten, wydawałoby się, emocjonujący tytuł nie jest jednak zapowiedzią nagłych zwrotów akcji oraz ostrej rywalizacji. Wręcz przeciwnie – wielkość wyścigu nie polega na jego skali, ale pomysłowości. 

W książce autor postawił przede wszystkim na powtarzalność postaci, które niczym refren przewijają się przez opowieść. Efektem jest kojące oddziaływanie bajki oraz poczucie bezpieczeństwa.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/bajka-uspokajanka-wielki-wyscig/


Bajka uspokajanka. Drogocenny kamyczek

Tutaj bohaterem nie jest już zwierzątko, ale mała dziewczynka o imieniu Basia. Razem ze swoimi rodzicami jedzie nad morze, gdzie można robić wiele ciekawych rzeczy. Basia jednak nie lubi ani się kąpać, ani opalać, ani budować zamków z piasku. Najbardziej interesuje ją chodzenie po linii brzegowej, gdzie morze łączy się z plażą.

,,Drogocenny kamyczek” to książka z serii, która doskonale działa na różne zmysły. Można wyobrażać sobie jak fale obmywają stopy dziewczynki i jak miło piach chrzęści pod jej nogami. Poza tym, spacer wzdłuż morza może przynieść różne skarby… Basia wyruszając na krótką przechadzkę, odnajduje łańcuszki, piłeczki, klapki oraz kamyczek. Wkrótce okaże się, że wiele ludzi tęskni za swoimi przedmiotami, ale jeden, prawdziwy skarb zostanie z dziewczynką.

Ta książka nie tylko pozwala się wyciszyć, ale dodatkowo zwraca uwagę na ważny aspekt śmiecenia i sprzątania plaży. Każdy przedmiot ma jakieś swoje miejsce, wystarczy pomóc mu je tylko znaleźć.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/bajka-uspokajanka-drogocenny-kamyczek/


Bajka uspokajanka. Podwórkowe zwierzątka

Ta pozycja jest chyba najładniejsza wizualnie ze wszystkich – prawdopodobnie dlatego, że w dużej mierze została przygotowana z zasuszonych roślin i kwiatów. Jej bohaterami są trzy dziewczynki, które wychodzą pobawić się na brzozowe podwórko. Zanim jednak opuszczą domy, któreś z ich bliskich pieszczotliwie nazywa je pieskiem, żyrafką oraz hipopotamkiem. Dziewczynki postanawiają więc, że tego dnia będą właśnie tymi zwierzakami.

,,Podwórkowe zwierzątka” to bajka bazująca na dziecięcej wyobraźni, pięknym porozumieniu oraz bezkonfliktowej zabawie. Pokazuje jak miło można spędzać czas z rówieśnikami oraz jak jedno słowo staje się pretekstem do świetnego odgrywania ról.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/bajka-uspokajanka-podworkowe-zwierzatka/

Seria Otwarci na Świat oraz Bajki uspokajanki wychodzą na przeciw codziennemu przebodźcowaniu, oferując historie proste, urocze i wyciszające. Z ich pomocą można pomyśle zakończyć dzień lub zrobić sobie krótką przerwę w trakcie zabawy na kojącą treść i piękne, oryginalne ilustracje.

Polecam wszystkie trzy części dzieciom powyżej 3 roku życia.


Poprzedni wpis
Mitologia. Przygody słowiańskich bogów – recenzja książki
Następny wpis
Harry Potter. Mistrz Pojedynków! – recenzja gry planszowej
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2022, Anna Mrowiec, Bajka uspokajanka. Drogocenny kamyczek, Bajka uspokajanka. Podwórkowe zwierzątka, Bajka uspokajanka. Wielki wyścig, bajki dla dzieci, bajki uspakajające, Bajki uspokajanki, blog książkowy, Jarosław Mikołajewski, książki dla dzieci, książki dla dzieci z autyzmem, Otwarci na świat, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, relaks, seria książek dla dzieci, Słowne młode, wyciszenie, Wydawnictwo Słowne, Wydawnictwo Słowne Młode

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja